Chateau Nováková aneb Obdarovávejte obchodní partnery s fantazií

15. prosince 2003, 00:00 - Připravil ZDENĚK KUBÍN
15. prosince 2003, 00:00

HOVOŘÍME-LI O VÍNU V PŘEDVÁNOČNÍM ČASE, NEMĚLI BYCHOM ZAPOMÍNAT, ŽE VÍNO MŮŽE BÝT I VHODNÝM DÁRKEM - ZNÁMÝM, OBCHODNÍM PARTNERŮM, SPOLUPRACOVNÍKŮM.

Ne každý chce dát vánoční dárek svým obchodním partnerům v hodnotě několika tisíc korun. Na druhou stranu dlouhodobým, seriózním partnerům - obchodním manažerům, ředitelům a dalším představitelům partnerské firmy - by jen samotná novoročenka stačit neměla. A právě víno je vhodným dárkem, kterým se určitě nic nezkazí.

ORIGINALITA A ZÁKON Víno pro tyto účely by mělo být něčím výjimečné. Tuto odlišnost může dodat například netypický tvar lahve, ale také třeba speciální firemní etiketa na lahvi, která bude v dárkovém balení. Příkladem může být firma, která nechala pro své obchodní partnery zhotovit etikety s názvem obsahujícím jméno obdarovaného (může to být také název firmy). Když paní Nováková, členka vrcholového managementu partnerské firmy, obdrží s vánočním a novoročním blahopřáním kvalitní víno v lahvi neobvyklých tvarů a na etiketě nalezne název Chateu Nováková, jistě ji originalita takovéhoto dárku zaujme. Je ale vůbec možné takovýmito etiketami láhve vína označovat? Zákon tomu v podstatě nebrání, ale některé předpisy je třeba dodržet. „Na etiketě s tímto jménem musí být uveden druh vína - například červené známkové víno,“ říká Jitka Kružíková z Českých vinařských závodů. „Menší etiketa na zadní straně lahve pak uvádí obvyklé údaje, jež požaduje zákon - adresa výrobce, obsah a název vína, odrůda, oblast, obsah alkoholu apod.“ LZE VÍNO ODEČÍST Z DANÍ?**

Začátkem prosince se v jedněch novinách objevil povzdech moravského vinaře, že v souvislosti se zákonem o spotřebních daních nemohou firmy nakupovat víno jako dárky svým partnerům a dávat tyto výdaje do nákladů, tedy odečíst je z daní. Což je podle něho škoda a poškozuje to i vinaře v době, kdy budou muset čelit zvýšené evropské konkurenci. Jitka Kružíková uvádí, že se o novinku v zákoně nejedná. Již v předchozích letech nebylo možné si víno dávat do nákladů, i když spotřební daň byla nulová. Ale firmy samozřejmě víno jako dárek dávat mohou - musí ho ale zaplatit ze zisku. A protože se nejedná o kamiony vína, ale nejčastěji spíše o desítky odebrané jednou do roka, firmy tuto možnost využívají i nadále. Odpadly především menší firmy a ti podnikatelé, které tyto nákupy nevyužívali pro prezentaci firmy a pozornost svým partnerům, ale především pro svoji spotřebu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít