ČEZ? Anebo zaopatřovací ústav?

09. května 2005, 00:00 - LUKÁŠ HAVLAS
09. května 2005, 00:00

ODMĚNY PRO DOZORČÍ RADU Na desítky milionů korun si přišli členové dozorčí rady polostátní energetické společnosti ČEZ. Patří k nim politici, odboráři a státní úředníci. A to i ti, kteří v dozorčí radě dávno nepůsobí.

ODMĚNY PRO DOZORČÍ RADU Na desítky milionů korun si přišli členové dozorčí rady polostátní energetické společnosti ČEZ. Patří k nim politici, odboráři a státní úředníci. A to i ti, kteří v dozorčí radě dávno nepůsobí.

Deset, dvacet, ale i mnohem více milionů korun. Tak nebývale velkorysé odměny umožňuje motivační program, který společnost ČEZ spustila v roce 2001. Díky němu mohou členové vedení výhodně nakoupit od firmy její akcie a následně je prodat na burze za několikanásobně vyšší tržní cenu. Program platí nejen pro zástupce představenstva, ale nestandardně i pro členy dozorčí rady, kteří se na přímém vedení podniku nepodílejí.

Z informací, které kvůli novému zákonu musela nyní společnost zveřejnit, vyšlo najevo, že ČEZ takto v loňském roce umožnil členům dozorčí rady vydělat přes 200 milionů korun. Ještě loni přitom z motivačního programu profitovali lidé, kteří tento orgán před několika lety opustili.

Mezi potenciálními milionáři zařazenými do motivačního programu jsou například poslanec za ODS Oldřich Vojíř, bývalý náměstek ministra průmyslu Václav Srba, lidovecký poslanec Pavel Šafařík či odborový předák Jan Ševr. Kromě posledního jmenovaného nikdo v dozorčí radě dnes nepůsobí.

Kdo a kolik přesně získal peněz, ČEZ úzkostlivě tají. Lobby velkých podniků se totiž podařilo na poslední chvíli zákon zmírnit tak, že konkrétní částky nemusí zveřejňovat adresně, ale jen v souhrnném vyjádření.

Elektrárenská společnost se ústy svého generálního ředitele Martina Romana odvolává na dobré výsledky hospodaření a německý model odměn, který ČEZ převzal. Výsledky vedení bezesporu má - letos jen v prvním čtvrtletí vydělala 4,6 miliardy korun. Jenže: i v Německu je nemyslitelné, aby odměny z prodeje akcií mohli požívat členové dozorčí rady. Nejen ministr financí Bohuslav Sobotka považuje systém v ČEZ za nemravný. Myslí si to i řada dalších ekonomů a analytiků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít