ČEZ dostane náhradu škod

13. února 2009, 12:38 - István Lékó
13. února 2009, 12:38

Bulharsko

Rozhodčí soud Mezinárodní obchodní komory v Paříži nařídil Bulharsku uhradit české elektrárenské společnosti ČEZ částku ve výši 4,3 milionu eur (asi 120 milionů korun), čímž byl uzavřen privatizační spor, který vyústil v položení otázky, zda vládní privatizační agentury mohou nést odpovědnost za jednání státu. Podle zpráv uveřejněných v bulharském tisku bude předmětná elektrárenská společnost ČEZ pravděpodobně moci čerpat náhradu za škody z vázaného účtu založeného bulharskou stranou v průběhu privatizace.
Společnost ČEZ dala v roce 2006 podnět k rozhodčímu řízení s tím, že bulharská privatizační agentura během prodeje tří státem vlastněných elektrorozvodných společností uvedla nepravdivé údaje. ČEZ odkoupil distribuční společnosti v roce 2004 za částku 280 milionů eur, přičemž 20 procent kupní ceny bylo uloženo na vázaný účet. Česká strana původně uváděla tři žalované strany: bulharskou vládu a privatizační a postprivatizační agentury jmenovaného státu. Rozhodčí soud však rozhodl, že k odpovědnosti by měla být pohnána pouze vláda, protože obě zmíněné agentury jednaly jménem státu.
Podle společnosti ČEZ privatizační smlouva obsahovala prohlášení, že předmětné společnosti splnily veškeré daňové povinnosti a že jejich účetnictví přesně vyjadřuje jejich finanční situaci. Firma ČEZ dále uvedla, že po privatizaci zjistila, že předmětné společnosti mají dosud neuspokojené daňové závazky a že čistá hodnota jejich aktiv je nižší než hodnota vykazovaná v účetnictví. Podle ČEZ uvedené společnosti rovněž porušily záruku v oblasti systémů IT, podle níž bylo veškeré programové vybavení jejich počítačů (software) používáno na základě platných licencí.
Hlavním právním poradcem společnosti ČEZ na této transakci byla advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges a další právní služby poskytli též přizvaní bulharští advokáti a experti z Právnické fakulty Sofijské univerzity. Právním poradcem Bulharska byla právní kancelář Simeonov & Dermendjiev se sídlem v Sofii.
Minulý měsíc soud akceptoval tvrzení, že ČEZ byl bulharskou stranou uveden v omyl, přičemž však rozhodl, že ČEZ má právo pouze na část nárokované částky, protože nenabyl celý podíl v uvedených společnostech. Při vyčíslení výše náhrady škody se vycházelo z obchodního podílu ve výši 67 procent ve vlastnictví ČEZ. Rozhodčí soud rovněž omezil výši úroků z prodlení nárokovanou ze strany společnosti ČEZ, když prohlásil, že ČEZ má nárok na úrok z prodlení podle bulharských právních předpisů. Složení rozhodčího soudu bylo následující: Benedikt Spiegelfeld (Rakousko, předseda), Alexander Mareš (Česká republika, jmenovaný společností ČEZ) a Nikolaj Natov (Bulharsko, jmenovaný bulharskou stranou). Právním poradcem společnosti ČEZ v oblasti bulharského práva byla společnost Djingov Gouginski Kyutchukov & Velichkov.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít