ČEZ chce snížit emise v Polsku. Vyhlásil tendr za půl miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

ČEZ chce snížit emise v Polsku. Vyhlásil tendr za půl miliardy

,
ČEZ chce snížit emise v Polsku. Vyhlásil tendr za půl miliardy
Zdroj: ČEZ

Společnost ČEZ Polska vyhlásila soutěž na dodavatele ekologických zařízení pro elektrárnu ve městě Skawina. Za půl miliardy hledá dodavatele ekologických zařízení.

Investice by měla být realizována už do poloviny roku 2020. Snížení spalin v ovzduší má docílit instalace nového filtru a kotlů. Podle ČEZ chybí elektrárně ke splnění požadavků Evropské komise jen omezení emisí oxidů dusíku.

„Elektrárna Skawina splňuje již dnes všechny ekologické normy emisí, které mají být závazné po roce 2020-2021, kromě emisí NOx. Z toho důvodu vyhlásil ČEZ tendr na dodávku zařízení na klíč pro denitrifikaci spalin. Výše investice se předpokládá kolem půl miliardy korun,“ uvádí pro Euro.cz mluvčí Českých energetických závodů (ČEZ) Barbora Půlpánová.

Investice přichází v příhodnou dobu. Polsko zažilo podobně jako Moravskoslezský kraj v předešlých dnech jednu z nejhorších smogových situací posledních let. Znečištěné ovzduší ohrožovalo zdraví obyvatel a lámalo historické rekordy. Mnohá města proto rozhodla zavést bezplatné jízdné v hromadné dopravě.

Česká polostátní firma investuje také v tuzemsku. „V rámci uhelného portfolia ČEZ provozovaného v České republice se v letošním roce předpokládají investice v řádu zhruba miliardy korun do dalšího snižování emisí znečišťujících látek. Jedná se zejména o probíhající investice do výstavby nové odsiřovací jednotky v teplárně Energotrans, výstavby plynové kotelny a přípravy projektu DeNOx a DeSOx v teplárně Trmice,“ uvádí Půlpánová.

Celkově v příštích pěti letech se předpokládají investice do dalších ekologizačních opatření v objemu zhruba tří miliard korun. Z velké části jde o dodržování závazků vůči Evropské unii.

Čtěte také:

ČEZ vstoupil na chorvatskou energetickou burzu

Obnovitelné zdroje se dostávají do nepřízně Bruselu

Poprvé. Loni vzniklo více zelených než fosilních zdrojů energie

solární panely


Ohodnoťte tento článek
Diskuze