Cestovní pojištění sjednáte i přes esemesku

04. července 2011, 04:44 - Věra Tůmová
04. července 2011, 04:44

Přes 42 tisíc pojistných událostí souvisejících se zdravotními komplikacemi v zahraničí nahlásili čeští občané jen za loňský rok. Jak nejlépe a proti čemu se pojistit, než vyrazíte na služební cestu nebo na dovolenou?

Foto: Archiv

 Za zahraniční dovolené utratili Češi v roce 2010 přes 77 miliard korun. Desítky tisíc našich turistů v cizině musely podstoupit léčbu. Ti, kteří vyjeli bez pojištění, na to mohou finančně dlouho doplácet. Z některých průzkumů vyplývá, že do ciziny jezdí bez cestovního pojištění každý 10. Čech. „Češi v roce 2010 vyjeli do zahraničí na 4,32 milionu dovolených. A více než polovinu z toho tvořily zájezdy od cestovních kanceláří,“ říká Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Více než 42 tisíc českých turistů přitom v cizině podle statistik České asociace pojišťoven (ČAP) zažilo takové zdravotní komplikace, kvůli kterým museli nahlásit pojistnou událost související s léčebnými výlohami či úrazem. Cena jedné takové pojistné události se vloni pohybovala kolem 11 tisíc korun. „Každoročně se setkáváme i s případy, u kterých se škoda vyšplhá až do výše několika milionů korun. V této chvíli už nelze hovořit jen o pokažené dovolené. Pokud poškozený není správně pojištěn, finanční důsledky ho omezí dlouhodobě,“ říká Marcela Kotyrová z ČAP. Dobrá cestovní pojistka by proto podle odborníků měla patřit do základního vybavení každého cestovatele.

Pojistka obvykle platí jen v zahraničí

Cestovní pojistky kryjí specifická rizika spojená výhradně s cestováním v cizině. Až na výjimky tak nelze uplatnit pojistné plnění na tuzemské dovolené. Základem této pojistky je pojištění léčebných výloh a asistenční služby. Mezi základní pojistitelná rizika vedle tohoto patří úrazové pojistky, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti.

Na cesty do zahraničí se můžete vybavit klasickou cestovní pojistkou od 17 pojišťoven v Česku. Pro méně náročné cesty, zejména do sousedních zemí, se můžete případně spolehnout na doplňkové cestovní pojištění, které bývá u platebních karet. Měli byste ale vědět, že cestovní pojištění u platebních karet je předem definované a parametry můžete upravovat jen minimálně. Pojistky u karet mívají většinou i nižší limity, které nemusejí být pro vzdálené destinace dostačující. Například na cesty do pohraničí by vám ale tento typ pojištění stačit mohl.

Limit na léčebné výlohy

Před sjednáním cestovní pojistky si vždy ověřte, jaké limity pojistka nabízí, jaká rizika kryje, a nezapomeňte si prostudovat ani výluky z pojištění. Ubráníte se tím případnému nepříjemnému překvapení, když se vám v cizině něco stane. Pro léčebné výlohy byste podle odborníků z ČAP měli mít limit minimálně 1,25 milionu korun. U odpovědnosti za škodu na zdraví by limit měl být nejméně jeden milion korun a u odpovědnosti za škodu na majetku pak nejméně půl milionu korun.

Řada pojišťoven mívá pro turisty v nabídce několik variant cestovního pojištění v takzvaných balíčcích. U těch nejdražších si zpravidla nemusíte nic připojišťovat, protože zahrnují už všechna základní rizika (léčebné výlohy, úraz, pojištění zavazadel a odpovědnosti) a také v nejvyšších možných limitech. Existují i speciální balíčky pro golfisty nebo pro vybrané rizikové sporty.

Pojistku si zařídíte i v bankomatu

Cestovní pojištění si můžete sjednat na pobočkách pojišťoven, na jejich webových stránkách nebo přes call centra. Vyberete si zde jak to, co chcete pojistit, tak i výši limitů. Budete-li například cestovat do ciziny s dražším fotoaparátem či sportovním vybavením, můžete si svou výstroj speciálně připojistit. Pojedete-li do hůře dostupných exotických oblastí, měli byste si určitě zvolit vyšší limity pro léčebné výlohy a případnou repatriaci. Cena transportu vrtulníkem z obtížně dostupného terénu nebývá totiž zrovna nejlevnější a horská služba vám může, dle počasí, naúčtovat i několik vzletů.

Navíc pokud máte jinou úrazovou pojistku, třeba v rámci životní pojistky, nemusíte si ji znova sjednávat u cestovního pojištění. Stejně tak můžete vynechat i pojištění odpovědnosti, jestliže jej máte dobře sjednané v pojistce domácnosti.

V současnosti si už můžete sjednat cestovní pojistku i přes další, méně tradiční kanály. Od loňska toto pojištění prodávají například bankomaty Poštovní spořitelny. Řadu měsíců jej můžete sjednat i prostřednictvím SMS pojistek u pojišťovny Uniqa a České podnikatelské pojišťovny (ČPP). Od letošního jara je to pak možné i přes speciální aplikace pro mobilní telefony, se kterými přišla ČSOB Pojišťovna a Evropská cestovní pojišťovna. Pro úplné zapomnětlivce, kteří cestují na dovolenou letecky, je na letišti v Ruzyni nově k dispozici také prodejní automat na online pojistky pojišťovny Kooperativa. Od letošního května je rovněž možné pojistit se na cesty i přes facebookový profil pojišťovny Generali. V nejbližších dnech tuto možnost připravuje pojišťovna Kooperativa.

Cenově zajímavé nabídky na cestovní pojistky získáte nejčastěji přes online porovnávače. Zatímco pojišťovny na svých webech nabízejí za online pojistku většinou slevu 10 až 15 procent, na porovnávačích můžete získat i zajímavější podmínky.

Do ceny cestovního pojištění se obvykle promítá věk pojištěného, délka jeho pobytu v zahraničí a destinace, kam cestuje. Jiná cena obvykle platí pro cesty po Evropě, jiná pro svět včetně USA. Na cenu pojistky má vliv také zaměření cesty (turistické, pracovní a sportovní).

Nejčastější výluky z pojištění

Pokud budete někdy uplatňovat u pojišťovny škodnou událost, měli byste vědět, v jakých případech vám pojišťovna může odmítnout vyplatit pojistné plnění. Taková situace nastane, například když k pojistné události došlo pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek či při úmyslném jednání pojištěného. Potíže s výplatou peněz od pojišťovny mohou mít i lidé, kteří se museli léčit kvůli chronickému onemocnění, jež nebylo před odjezdem do ciziny stabilizované. Pojišťovna ve většině případů neposkytne pojistné plnění kvůli nemoci či úrazu ani těm, kdo již toto onemocnění či úraz měli v době sjednání pojištění. Výluky z pojištění by si měli dobře prostudovat také těhotné ženy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít