Čeští senioři chtějí cestovat, kanceláře s nimi začínají počítat

03. prosince 2015, 19:06 -
03. prosince 2015, 19:06

Tuzemští důchodci se stávají důležitou klientelou cestovních kanceláří. Některé cestovky hlásí, že téměř polovina zákazníků v seniorském věku jede na více než jednu zahraniční dovolenou ročně a za týden zde utratí téměř čtyři tisíce korun.

Typický český senior neobrací každou korunu, ale také cestuje do zahraničí, kde je schopný utratit nemalé peníze. Tvrdí to alespoň některé cestovní kanceláře, které v posledních letech zaznamenávají zvýšený zájem seniorů o dovolené mimo Českou republiku. „Mezi našimi zákazníky registrujeme zhruba čtyřicet dvě procenta těch, kteří tráví dvakrát do roka dovolenou v zahraničí,“ uvádí Tomáš Hubka z cestovní kanceláře Delfín travel, která se na zájezdy pro seniory specializuje.

„Skupina aktivních starších, kteří chtějí cestovat, užívat si moře a poznávat nové destinace, se neustále zvětšuje. Prodlužuje se věk dožití, starší lidé jsou v lepší kondici a roste jejich ekonomická síla,“ potvrzuje Jan Osúch, mluvčí cestovní kanceláře Fischer.

Jak doplňuje mluvčí Exim Tours Stanislav Zíma průměrná cena zájezdu u seniora asi o dva tisíce korun vyšší než celkový průměr, a najdeme zde vyšší podíl pětihvězdičkových hotelů a poznávacích okruhů než u dalších kategorií klientů. „Při poznávacích zájezdech senioři také vyžadují kvalitní průvodcovské služby a plný program,“ dodává mluvčí CK Firo-tour Eva Němečková.

Mobilita lidí v důchodovém věku a na ni navazující systém služeb se během posledních let zlepšuje přímo úměrně tomu, jak se mění ekonomická role seniorů v české společnosti. Výše průměrného důchodu, který loni činil 11 075 korun měsíčně, umožňuje nemalému počtu seniorů minimálně na jeden poznávací zájezd ročně komfortně uspořit či jej jednorázově pořídit. Ostatně aktivním seniorům se například věnuje web i60.cz.

Třetina zákazníků
Počty starobních důchodců v České republice rychle rostou, jak informoval týdeník Euro. Zatímco v roce 2007 jich bylo milion 997 tisíc, ke konci loňského roku už dva miliony 340 tisíc osob.
Ještě výmluvnější jsou čísla ukazující podíl seniorů na celkové populaci. Zatímco v roce 2000 tvořili lidé nad pětašedesát let věku 13,8 procenta obyvatel, příští rok to již bude podle Českého statistického úřadu 15,2 procenta a v roce 2065 32,2 procenta obyvatel. Jinými slovy, senioři jsou již nyní významnou skupinou zákazníků, jejíž význam i podíl na trhu v příštích letech výrazně poroste.

Důchodci v Česku: téměř 150 tisíc penzistů pobírá důchod i mzdu, tvrdí ČSÚ

Průměrná částka, kterou loni Češi bez ohledu na věk vydali za dlouhodobější dovolenou v zahraničí, činí podle údajů Českého statistického úřadu 12 500 korun. Oficiální statistika neuvádí, kolik utratí za pobyty v zahraničí senioři a v jakých počtech se do ciziny vydávají. Podobné průzkumy si dělají interně cestovní kanceláře.

Podle údajů ČSÚ si navíc až 145 tisíc důchodců k vyplácené penzi přilepšuje výdělkem ze zaměstnání. „Každoročně přibývá počet zaměstnaných starobních důchodců, kteří zároveň pobírají důchod a stále pokračují v pracovní aktivitě,“ potvrzuje Daniel Chytil z oddělení pracovních sil ČSÚ.

Španělská vláda dotuje zájezdy pro seniory ze zemí EU
Turismus seniorů podporuje také skutečnost, že řada firem poskytujících zboží i služby rozšiřuje svou nabídku s ohledem na specifické potřeby těchto klientů. V neposlední řadě přispívá k navýšení počtu cestujících seniorů také aktivita španělské vlády, která prostřednictvím projektu European Senior Tourism podporuje zájezdy, zohledňující potřeby lidí nad 55 let, majících trvalý pobyt v některé ze zemí EU.
V Česku se oficiálním partnerem tohoto španělského vládního programu stala cestovní kancelář Delfín travel. Její ředitel Tomáš Hubka již druhý rok po sobě zaznamenal v průměru nárůst o 25 procent v cestování seniorů. „V porovnání se zeměmi bývalého východního bloku patří čeští senioři mezi nejaktivnější a i nejpočetnější skupinu, která vyjíždí do zahraničí. Pro cílové destinace a tamní ekonomiky představují nezanedbatelnou kupní sílu, neboť utratí průměrně sto padesát euro, tedy téměř čtyři tisíce korun za týden.“

Čtěte také:

Byznys v éře seniorů

AXA: Češi chtějí v důchodu hlavně cestovat, současní důchodci však hlavně zahradničí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít