Čeští miliardáři zaplatili za německé elektrárny jen 780 milionů korun - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Čeští miliardáři zaplatili za německé elektrárny jen 780 milionů korun

,
Čeští miliardáři zaplatili za německé elektrárny jen 780 milionů korun
Zdroj: Pixabay.com

Měla to být transakce za tři miliardy eur, tedy aspoň podle prvních odhadů z doby, než se zhroutily tržní ceny elektřiny. Nakonec však švédský Vattenfall utržil za rozsáhlé portfolio východoněmeckých uhelných lomů a elektráren pouhých 276 milionů švédských korun – což je v přepočtu 780 milionů korun českých.

Smlouvu o prodeji německých hnědouhelných aktiv uzavřel Vattenfall s českým konsorciem EPH-PPF Investments v loňském dubnu, k vypořádání transakce došlo na konci září. Jak bývá v podobných případech pravidlem, kupní cenu v té době účastníci nezveřejnili. Vattenfall ji odtajnil až v nedávno zveřejněné výroční zprávě za loňský rok.

Ze švédského pohledu to není zrovna příjemné čtení. Tamní elektrárenská jednička prodala své aktivity na východě Německa se ztrátou 22,1 miliardy švédské koruny (téměř 63 miliard českých korun). Proto není divu, že celková účetní ztráta státem ovládaného Vattenfallu za loňský rok dosáhla 26 miliard švédských (74 miliard českých) korun.

Čtěte také:

Na dlouhé trati. Expanze na západ zatím Křetínskému nevydělává

 Ilustrační foto

Vattenfall se aspoň chlubí tím, že díky odprodeji hnědouhelných elektráren snížil produkci skleníkových plynů z předloňských 84 milionů na současných 23 milionů tun za rok. Přiblíží se tím ke strategickému cíli stát se do roku 2050 bezemisním výrobcem elektřiny a tepla.

Čeští miliardáři Daniel Křetínský a Tomáš Brzobohatý, kteří kontrolují podnikatelské skupiny EPH a PPF Investments, mohou být spokojeni. Za méně než jednu miliardu korun získali čtyři velké uhelné elektrárny o výkonu přes 8000 megawattů, které ročně vyrobí 55 miliard kilowatthodin elektřiny. Část výkonu přitom tvoří moderní bloky vybudované po sjednocení Německa v roce 1990. Spolu s nimi získali hnědouhelné lomy v Sasku a Braniborsku.

Navzdory obecnému přesvědčení za transakcí nestojí nejbohatší Čech Petr Kellner a jeho finanční skupina PPF. „Vattenfall společně s EPH nekoupila skupina PPF, ale společnost PPF Investments, která je nezávislou mezinárodní skupinou, zabývající se správou privátního kapitálu. Jejím majoritním vlastníkem je Tomáš Brzobohatý,“ uvedl mediální zástupce PPF Investments Miroslav Beneš.

Svůj nákup si čeští dravci uměli dobře načasovat. Symbolická kupní cena odpovídá tomu, že tržní ceny elektřiny v loňském roce hledaly své dno. Zatímco loni v září se roční kontrakt na dodávku elektřiny v roce 2018 obchodoval po 25 eurech za megawatthodinu, současná cena na energetické burze EEX dosahuje 31 eur.

Přečtěte si také:

EPH rostly tržby, čistý zisk však klesl na 6,8 miliardy

Ostré hroty Tater: Křetínský přestává být na Slovensku vítán

 Slavkovský štít ve Vysokých Tatrách