Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Protext Video: Konference CyberCon Brno 2019

Moderní technologie jako nástroj vládnutí, sociální inženýrství, novinky z oblasti…

Pronajaté auto vás může vyjít levněji než vlastní

Dvě třetiny Čechů si pořizují vozy maximálně za 200 000 korun. Volí tedy často starší…

Jak absolventi hodnotí náplň MBA studia? Zjistili jsme v unikátním průzkumu!

Jsou absolventi MBA studia spokojeni s jeho obsahovou náplní? Jak hodnotí odbornou a…

Cesta Neutronového Jacka

17. září 2002, 18:35 - Tomáš Pohanka
17. září 2002, 18:35

Tichy, Sherman: Vezměte svůj osud do vlastních rukou...

Knihy by se neměly kupovat jen podle názvu. Alespoň tato ne. Poměrně dlouhý titul publikace Noela Tichyho a Stratforda Shermana budí dojem, jako by autoři společně vytvořili další z mnoha pseudobrožurek o tom, jak se stát „úspěšným“. Oni přitom napsali poměrně pozoruhodnou knihu o muži, který bývá považován za nejvýznamnějšího manažera minulého století, o Jacku Welchovi, bývalém generálním řediteli General Electric. Ačkoliv byl po roce u GE kvůli propouštění, které odstartoval, nazýván Neutronový Jack (zlikvidoval lidi, objekty zůstaly stát) a v poslední době jeho aureola poněkud pobledla (více str.77), jeho jméno si spojuje každý s úspěchem.
Dílo má tři dějství jako pomyslná divadelní hra, a ta jsou stejně dramaticky nazvána: Procitnutí, Vize a Revoluce jako způsob života. Vzhledem k tomu, že byla poprvé v Americe publikována již v roce 1993, věnuje se pouze úvodním jedenácti letům Welche v čele největší firmy na světě. Od roku 1981 do poloviny roku 1992.
První část líčí situaci, v níž Jack Welch společnost přebíral. General Electric byla tehdy hluboce konzervativní institucí vyznačující se sebestřednou a byrokratickou firemní kulturou. Také se jí přezdívalo „HNP firma“, neboť její zisky rostly zhruba stejným tempem jako hrubý národní produkt. „Jedním z Welchových hlavních cílů na postu manažera byla vždy stimulace pozitivní emocionální energie u podřízených. Jak sám říká, chce lidi zapnout,“ uvádějí Tichy se Shermanem (str. 65). Snažil se všechny v GE přesvědčit, aby se cítili jako vítězové, a právě to považují autoři za největší sílu Welchova vedení: jednoduchá a silná idea. Ostatně jeho šest zásad uveřejněných v časopise Fortune se nese v tomto duchu: 1. Začněte řídit svůj osud, nebo to za vás udělá někdo jiný; 2. Dívejte se na realitu takovou, jaká je, nikoliv takovou, jaká byla nebo jakou byste ji chtěli mít; 3. Buďte ke všem upřímní; 4. Neřiďte, veďte; 5. Ke změnám přistupujte dříve, než musíte; 6. Pokud nemáte konkurenční výhodu, nekonkurujte. Welch proto po prvním roce ve funkci předstoupil před analytiky s tezí, že General Electric musí být na konci desetiletí „první, v nejhorším případě druhá na každém trhu, kde působí“ (str. 73). Analytici, kteří očekávali, že od generálního ředitele uslyší konkrétní prognózy a čísla, se tvářili zmateně. Neméně rozpačití byli zaměstnanci GE.
Druhé dějství se věnuje Welchově vizi a jak se mu ji dařilo naplňovat. Autoři popisují, jakým způsobem Welch přetvářel strukturu společnosti a měnil zavedená schémata v chování svých podřízených. Detailně se zaobírají mnoha restrukturalizačními procesy v různých podnicích GE, které měly vést k jejich větší konkurenceschopnosti, a posléze případnými prodeji, pokud tyto divize podle Welche neměly šanci předčit konkurenci.
Ve třetí části se kromě jiného Tichy se Shermanem zaměřili na konkrétní metody, pomocí nichž se ve firmě manažeři přizpůsobovali novému myšlení či jak Welch dosahoval toho, aby lidé odlišných národností perfektně spolupracovali (především kooperace Američanů s Francouzi a Japonci byla postižena kulturními rozdíly a přebujelým sebevědomím tří zúčastněných stran).
Dodatkem publikace je Průvodce pro novátory, což je jakési zobecnění Welchova manažerského postupu. Jde o souhrn testů, tabulek, grafů a základních pouček o tom, jak uskutečnit revoluci ve firmě krok za krokem.
Jednoznačným kladem knihy je, že autoři vykreslují osobnost Jacka Welche velmi plasticky. Odhalují zákulisí mnoha transakcí, které vedl. Ať už šlo o akvizici mediální společnosti RCA s jejími zprávami NBC, nebo výměnu výroby televizorů a videorekordérů GE za divizi lékařských diagnostických přístrojů s francouzskou firmou Thomson.
Nevýhodou je, že jak Noel Tichy, profesor organizace na Podnikatelské fakultě univerzity v Michiganu a dlouhodobý konzultant společnosti GE, tak redaktor časopisu Fortune Stratford Sherman nezaujímají k Welchovi kritický postoj. Ke kritičtějšímu zhodnocení nepřispívá ani předmluva generálního ředitele české pobočky GE Capital Bank Petra Šmídy, který se vyznává ze svého obdivu k Welchovi, ba ani závěr v podobě informace o humanitárních a jiných aktivitách GE v České republice od tiskového mluvčího společnosti. Bez těchto dvou textů by se kniha jistě obešla.

Noel M. Tichy a Stratford Sherman: Vezměte svůj osud do vlastních rukou, než to za vás udělají jiní. Pragma, Praha 2002. 383 stran.


Čtěte také

Náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Silvana Jirotková

Náměstkyně ministra průmyslu Jirotková: Pro startupy a inovace chystáme šest miliard korun

Stát chystá rozsáhlejší podporu začínajícím inovativním firmám. V nadcházejícím školním…

před 1 hodinou

 Výkonnost těžebního průmyslu v Kosovu klesla po válce na pětinu dřívějších hodnot, stát se nyní snaží odvětví vrátit sílu

Jihozápadní Balkán: šest adeptů pro Evropskou unii

Směr hospodářství šestice zemí jihozápadního Balkánu má v současnosti jeden společný…

před 1 hodinou

 Miliardáři

Miliardáři v Česku: Babiš už není ani druhý

Pořadí nejbohatších Čechů a Slováků se letos výrazně proměnilo. Za Kellnerem následují…

22. září 2019

Události  Sucho - ilustrační foto

Temná vize: civilizace nepřežije rok 2050

Třetina planety přeměněná v poušť, masová migrace, jaderná válka. Australský think tank…

22. září 2019

 Obyvatelé Hongkongu přikládají pod kotel

Vyhrocené demonstrace: v Hongkongu vzplály barikády

Hořící barikády, zápalné lahve, dlažební kostky, slzný plyn, vodní děla. Takový obrázek…

22. září 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
V sobotu je sv. Václava! Obchody zůstanou zavřené
Jak založit PayPal, jak přes něj platit a jak poslat peníze někomu jinému?
Kdy může pojišťovna požadovat přirážku ke zdravotnímu pojištění?
Jak vylepšit životopis, abyste zaujali
9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění
Auta
Premiéry z autosalónů: v nabídce Mototechny už za pár měsíců
Toyota Land Cruiser kraluje terénu už skoro 70 let. Na počátku byl zabavený Jeep
Galerie: Jak se v Sovětském svazu přepravovala auta tam, kam nevedly koleje
Galerie: 12 přestaveb Hondy CB1000R připomíná 50. výročí řadového čtyřválce
Připraven na zimní sezónu: Obytný Kamaz má saunu i nádrž na vodku
Hry pro příležitostné hráče