Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

Proč se vyplatí investovat do drahých kovů?

V dnešní době existuje celá řada investičních příležitostí, a to i pro lidi, kteří nejsou…

Siemens představí na MSV digitální budoucnost průmyslu

Expozice novinek a řešení společnosti Siemens na Mezinárodním strojírenském veletrhu …

Cesta Neutronového Jacka

17. září 2002, 18:35 - Tomáš Pohanka
17. září 2002, 18:35

Tichy, Sherman: Vezměte svůj osud do vlastních rukou...

Knihy by se neměly kupovat jen podle názvu. Alespoň tato ne. Poměrně dlouhý titul publikace Noela Tichyho a Stratforda Shermana budí dojem, jako by autoři společně vytvořili další z mnoha pseudobrožurek o tom, jak se stát „úspěšným“. Oni přitom napsali poměrně pozoruhodnou knihu o muži, který bývá považován za nejvýznamnějšího manažera minulého století, o Jacku Welchovi, bývalém generálním řediteli General Electric. Ačkoliv byl po roce u GE kvůli propouštění, které odstartoval, nazýván Neutronový Jack (zlikvidoval lidi, objekty zůstaly stát) a v poslední době jeho aureola poněkud pobledla (více str.77), jeho jméno si spojuje každý s úspěchem.
Dílo má tři dějství jako pomyslná divadelní hra, a ta jsou stejně dramaticky nazvána: Procitnutí, Vize a Revoluce jako způsob života. Vzhledem k tomu, že byla poprvé v Americe publikována již v roce 1993, věnuje se pouze úvodním jedenácti letům Welche v čele největší firmy na světě. Od roku 1981 do poloviny roku 1992.
První část líčí situaci, v níž Jack Welch společnost přebíral. General Electric byla tehdy hluboce konzervativní institucí vyznačující se sebestřednou a byrokratickou firemní kulturou. Také se jí přezdívalo „HNP firma“, neboť její zisky rostly zhruba stejným tempem jako hrubý národní produkt. „Jedním z Welchových hlavních cílů na postu manažera byla vždy stimulace pozitivní emocionální energie u podřízených. Jak sám říká, chce lidi zapnout,“ uvádějí Tichy se Shermanem (str. 65). Snažil se všechny v GE přesvědčit, aby se cítili jako vítězové, a právě to považují autoři za největší sílu Welchova vedení: jednoduchá a silná idea. Ostatně jeho šest zásad uveřejněných v časopise Fortune se nese v tomto duchu: 1. Začněte řídit svůj osud, nebo to za vás udělá někdo jiný; 2. Dívejte se na realitu takovou, jaká je, nikoliv takovou, jaká byla nebo jakou byste ji chtěli mít; 3. Buďte ke všem upřímní; 4. Neřiďte, veďte; 5. Ke změnám přistupujte dříve, než musíte; 6. Pokud nemáte konkurenční výhodu, nekonkurujte. Welch proto po prvním roce ve funkci předstoupil před analytiky s tezí, že General Electric musí být na konci desetiletí „první, v nejhorším případě druhá na každém trhu, kde působí“ (str. 73). Analytici, kteří očekávali, že od generálního ředitele uslyší konkrétní prognózy a čísla, se tvářili zmateně. Neméně rozpačití byli zaměstnanci GE.
Druhé dějství se věnuje Welchově vizi a jak se mu ji dařilo naplňovat. Autoři popisují, jakým způsobem Welch přetvářel strukturu společnosti a měnil zavedená schémata v chování svých podřízených. Detailně se zaobírají mnoha restrukturalizačními procesy v různých podnicích GE, které měly vést k jejich větší konkurenceschopnosti, a posléze případnými prodeji, pokud tyto divize podle Welche neměly šanci předčit konkurenci.
Ve třetí části se kromě jiného Tichy se Shermanem zaměřili na konkrétní metody, pomocí nichž se ve firmě manažeři přizpůsobovali novému myšlení či jak Welch dosahoval toho, aby lidé odlišných národností perfektně spolupracovali (především kooperace Američanů s Francouzi a Japonci byla postižena kulturními rozdíly a přebujelým sebevědomím tří zúčastněných stran).
Dodatkem publikace je Průvodce pro novátory, což je jakési zobecnění Welchova manažerského postupu. Jde o souhrn testů, tabulek, grafů a základních pouček o tom, jak uskutečnit revoluci ve firmě krok za krokem.
Jednoznačným kladem knihy je, že autoři vykreslují osobnost Jacka Welche velmi plasticky. Odhalují zákulisí mnoha transakcí, které vedl. Ať už šlo o akvizici mediální společnosti RCA s jejími zprávami NBC, nebo výměnu výroby televizorů a videorekordérů GE za divizi lékařských diagnostických přístrojů s francouzskou firmou Thomson.
Nevýhodou je, že jak Noel Tichy, profesor organizace na Podnikatelské fakultě univerzity v Michiganu a dlouhodobý konzultant společnosti GE, tak redaktor časopisu Fortune Stratford Sherman nezaujímají k Welchovi kritický postoj. Ke kritičtějšímu zhodnocení nepřispívá ani předmluva generálního ředitele české pobočky GE Capital Bank Petra Šmídy, který se vyznává ze svého obdivu k Welchovi, ba ani závěr v podobě informace o humanitárních a jiných aktivitách GE v České republice od tiskového mluvčího společnosti. Bez těchto dvou textů by se kniha jistě obešla.

Noel M. Tichy a Stratford Sherman: Vezměte svůj osud do vlastních rukou, než to za vás udělají jiní. Pragma, Praha 2002. 383 stran.


Čtěte také

 Jaroslaw Kaczyński

Volby v Polsku jasně vyhrála strana Právo a spravedlnost. Směřuje k další vládě

V Polsku bude zřejmě další čtyři roky vládnout národně-konzervativní Právo a spravedlnost…

13. října 2019

Události  Turecká ofenziva na severu Sýrie

Syrská vládní vojska vyrazila na sever bránit zemi proti Turkům

Na severu Sýrie pokračuje pátým dnem ofenziva turecké armády, která dnes pronikla…

13. října 2019

 Německá kancléřka Angela Merkelová

Merkelová vyzvala Erdogana k zastavení intervence v Sýrii, USA stahují vojáky

Německá kancléřka Angela Merkelová v dnešním telefonátu vyzvala tureckého prezidenta…

13. října 2019

Autor zprávy o kondici jaderného průmyslu Mycle Schneider.

Autor zprávy o jádru Schneider: Vítr a slunce jsou levnější

Pomalá, drahá, nekonkurenceschopná, tak vidí atomovou energetiku autor renomované ročenky…

13. října 2019

Ilustrační foto

Konec pivního romantismu v Česku: nadšenci uvolňují místo tradičním značkám

Český trh řemeslných piv se proměnil. Doba, kdy k dobrému odbytu stačilo, že pivo uvařil…

13. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
Česko a boom cirkulární ekonomiky
Auta
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Vodíková Toyota Mirai ve druhé generaci zcela mění podobu. Už vypadá jako auto
S Mercedesem třídy X na Sahaře: V poledne jsou duny nejzrádnější
Hry pro příležitostné hráče