Českým firmám se aktivita vyplatí

16. srpna 2004, 00:00 - admin
16. srpna 2004, 00:00

IRÁK Předminulý týden se v P řerově uskutečnil odborný seminář o obchodních možnostech pro české firmy v Iráku. Garantem akce byla Hospodářská komora okresu Přerov.

Dělníci a inženýři se snaží zprovoznit přečerpávací stanici nedaleko ropných polí v iráckém Kirkúku.

IRÁK Předminulý týden se v P řerově uskutečnil odborný seminář o obchodních možnostech pro české firmy v Iráku. Garantem akce byla Hospodářská komora okresu Přerov.

Zástupci bývalé koaliční prozatímní vlády v Iráku Jaroslav Reif a František Fuksa informovali podnikatele o aktuálním stavu v jižním Iráku v oblasti podnikání. Investice směřují především do oblasti energetiky, vodního hospodářství a zpracovatelského průmyslu. Je zde imožnost subdodávek. „První seminář jsme společně zorganizovali již v lednu letošního roku. Z řad podnikatelů byl i přes obavy z tohoto teritoria o obchodní informace velký zájem. Proto jsme nabídku obou pánů přivítali,“ informovala Jitka Palková, ředitelka Hospodářské komory okresu Přerov.

ŠANCE JE V ENERGETICE „Teď přichází období, kdy se českým firmám angažmá v Iráku vyplatí,“ tvrdí František Fuksa, který po dvanáct měsíců řídil obnovu energetiky ve čtyřech provinciích na jihu Iráku jako člen dočasné americké správy. V březnu totiž byly podepsány kontrakty na dlouhodobé zakázky související s rekonstrukcí. Mezi subdodavatele se postupně rozpustí 18 miliard dolarů americké pomoci, pět miliard dolarů od Japonska, britské dvě miliardy liber a 2,5 miliardy dolarů, které loni ušetřila OSN. „Představitelé OSN museli z Iráku odjet kvůli nebezpečí únosů, sedí v Kuvajtu a hledají projekty, na které by mohli udělat kontrakty,“ tvrdí Fuksa. Podle jeho názoru právě české firmy umějí rekonstrukce energetických zařízení navrhnout a zorganizovat. Nemusí být přitom ani na místě. „Dozoruji stavbu jedné elektrárny, vyhráli ji Američané. Jejich dva představitelé si v Kuvajtu najali pancéřované auto, ochranku, za dva dny v Iráku zjistili, co potřebovali, najali irácké subdodavatele a odjeli. Takhle mohou pracovat i české firmy,“ míní Fuksa. V energetice přitom hodlá Irák ztrojnásobit kapacitu na 18 tisíc MW. N apříklad americká společnost Perini Incorporation má k dispozici půl miliardy dolarů pro obnovu elektrických rozvodných sítí na jihu Iráku. Nyní hledá dodavatele projektů i prací. ZDROJE KONTROLUJÍ AMERIČANÉ

Důležité je jednat s iráckými zástupci a zjišťovat, co potřebují. Proto je šest iráckých ropných inženýrů nyní v Česku a podílejí se na vypracování dvou studií rekonstrukce rafinerií ropy. Obě studie, každá za 4,5 milionu dolarů, financuje česká vláda z prostředků na podporu vstupu firem na irácký trh.Studie však ještě neznamenají konkrétní zakázky. Zda budou české firmy rekonstrukce rafinerií v Iráku provádět, to závisí na uvolnění peněz za iráckou ropu. Dosud tyto zdroje kontrolují Američané. „Stačí, když česká vláda vyšle do Iráku člověka s diplomatickým pasem, který by měl přístup na jednání, mohl navazovat kontakty a podílet se na přípravě projektů. Pro přímý podnikatelský vstup není bezpečnostní situace v zemi ještě zralá. Budoucích šest měsíců ale rozhodne o ziscích na několik příštích let,“ je přesvědčen František Fuksa.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít