Český rozhlas rozhazuje miliony

02. dubna 2009, 00:00 - Libuše Frantová
02. dubna 2009, 00:00

Přestavba budovy Českého rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze měla být za měsíc dokončena. Nebude. I když už rozhlas utratil víc než půl miliardy korun, není jasné, kdy bude rekonstrukce hotova a na kolik daňové poplatníky přijde. Na to, kdo je zodpovědný za zpoždění a neúměrné zvyšování nákladů, jsme se zeptali člena Rady Českého rozhlasu Antonína Zelenky.

Antonín Zelenka

Autor: Profit - Martin Siebert Kdy jste se v radě dozvěděli, že rekonstrukce budovy rozhlasu neprobíhá, jak by měla?

Teprve loni na podzim začalo být patrné, že není všechno v pořádku, hlavně že nebude dodržen termín dokončení stavby. Najednou jsme slyšeli, že při rekonstrukci se odhalují věcí, s kterými dodavatel nepočítal, že dojde k vícepracím a stavba se prodraží.

Do té doby jste o problémech neměli tušení?

Od roku 2007, kdy přestavba začala, management rozhlasu v čele s generálním ředitelem Václavem Kasíkem radě podával hlášení o průběhu rekonstrukce. Byli jsme stále ujišťováni, že je všechno v nejlepším pořádku, že harmonogram výstavby je dodržován a všechno probíhá v termínu.

O kolik už se stavba prodražila?

Stavba už se prodražila o sto milionů korun a ještě zdaleka není dokončena. Takže je oprávněná obava, že bude stát další desítky milionů korun.

Český rozhlas ale tvrdí, že původně dohodnutá částka 524 milionů korun za rekonstrukci byla překročena jen o 18 milionů korun a jakýmkoli jiným požadavkům dodavatele klade tvrdý odpor…

V tuto chvíli je rozpočet jasně překročen o sto milionů. To, že teď rozhlas odmítá požadavky a faktury zhotovitele, ještě neznamená, že to nebude muset zaplatit. Uvidíme, jaký bude závěrečný účet.

DRAHÁ NEJLEVNĚJŠÍ NABÍDKA Nebyla cena hlavním kritériem veřejné soutěže?

Vítěz veřejné soutěže Hochtief CZ dal nabídku v hodnotě 524 milionů korun. Teď se snaží svou chybu shodit na někoho jiného – na projektanta, přitom se už na počátku smluvně zavázal k tomu, že projektovou dokumentaci řádně zkontroloval a nezjistil nedostatky.

Jak si jeho jednání vysvětlujete?

Vede mne to k podezření, že zhotovitel dílo podhodnotil, aby získal veřejnou zakázku, a přitom už předpokládal součinnost Českého rozhlasu při uplatňování vyšších nákladů.

Je zákonné zvyšovat cenu, když společnost Hochtief vyhrála veřejnou soutěž díky nejnižší nabídce?

V podmínkách veřejné soutěže bylo stanoveno, že cena je pevná a není možné ji měnit. Podivná je i změna platebních podmínek. Ve smlouvě je uvedena splatnost faktur 60 dnů, ale to se v průběhu stavby změnilo na splatnost 14 dní. Podle mého názoru jde o porušování podmínek veřejné soutěže. Hlavně mě znepokojuje, že se tím ve velkém plýtvá penězi daňových poplatníků, kteří si veřejnoprávní službu platí.

To znamená, že pochybilo i vedení rozhlasu. Nebo tyto skutečnosti generální ředitel Kasík neznal?

Samozřejmě, že o tom generální ředitel věděl jako první, ale tyto závažné skutečnosti před radou zatajil. Management Českého rozhlasu nedostatečně kontroloval práci dodavatele a zastíral tyto problémy, i když byly evidentní už v létě 2007. Navíc by měl být dodavatel penalizován za nesplnění termínu dokončení stavby, protože celková rekonstrukce měla být hotova 30. dubna 2009. Už dnes je jasné, že se to nezvládne. Do 30. června letošního roku by měla být dokončena jen administrativní část a fasáda, ale srdce Českého rozhlasu – studiová část s technickými studii a novými technologiemi, hotova nebude.

Nemáte obavy o další osud rekonstrukce, když s firmu Hochtief bylo zahájeno insolvenční řízení?

Je pravda, že na Hochtief byl podán insolvenční návrh a bylo zahájeno insolvenční řízení. V této situaci asi jen stěží bude firma moci pokračovat v rekonstrukci.

SPORNÉ DODATKY

Proč vedení Českého rozhlasu neodstoupilo od smlouvy, když její podmínky, cenu ani termíny dokončení stavby firma Hochtief nedodržovala? Tomu nerozumím. Naopak byly sepsány tři dodatky ke smlouvě. Zajímavé je, že některé se sepisovaly šestadvacet až pět dnů před termínem ukončení prací. Členové dozorčí komise, například ing. Ludmila Klofová, upozornili na to, že patrně selhal i technický dozor Českého rozhlasu. Nejsou to závažné důvody k odvolání vedení Českého rozhlasu? Když se prokáže, že došlo k pochybení, je povinností rady odvolat statutární orgány Českého rozhlasu. Ale na znalecký posudek nebo audit nemá rada peníze. Proto se obracíme na Poslaneckou sněmovnu, která radu volí, a uvidíme, jak s těmito informacemi naloží. Nepodá rada trestní oznámení?**

Nemohu mluvit za radu. Ale pokud s tím nic politici neudělají a bude nadále existovat silné podezření, že byly porušeny podmínky veřejné soutěže a další předpisy, za sebe tuto možnost v žádném případě nevylučuji.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít