Český kůň je opět na olympiádě

23. srpna 2004, 00:00 - PAVEL ŠNAJDR
23. srpna 2004, 00:00

Kůň, který reprezentuje Českou republiku na nejnáročnější jezdecké disciplíně, se aténské olympiády účastní především díky soukromé IT firmě LogicaCMG.

Hnědák Kyrenejannalla´s Boy, který se narodil v Irsku, nyní reprezentuje Českou republiku na olympijských hrách. V Aténách tak máme zástupce v nejnáročnější jezdecké disciplíně všestranná způsobilost-Eventing, neboli Military. Již to je ohromný úspěch, jelikož podobná věc se stala naposledy před 44 lety. Tohoto úspěchu dosáhl LogicaCMG Dream Team s jezdcem Jaroslavem Hatlou. On sám koni říká Berry, protože „jeho původní jméno je strašně komplikované a nejde ani pořádně vyslovit.“ Na novou přezdívku Berry začal údajně okamžitě slyšet.

TRÉNINK V BRITÁNII Třináctiletý Berry musí zvládnout tři disciplíny, ze kterých se Military skládá - drezúru, cross country a parkur. Podle Hatly je hnědák Berry výborný především při krossu a ve skocích. Drezúra mu příliš nejde. Kvalifikačních závodů se Jaroslav Hatla zúčastnil po celé Evropě. Trénink absolvoval převážně ve Velké Británii, kde strávil celkem sedm měsíců. Po drezúře se LogicaCMG Dream Team umístil na 38. pozici, což bylo dobré východisko k tomu, aby v dalších fázích závodu postoupil mezi alespoň dvacet nejlepších. MEZIVÁLEČNÉ ÚSPĚCHY**

Soutěž Všestrannost-Eventing neboli Military vznikla původně z potřeb testovat způsobilost koní při náročných úkolech pro armádu. Historicky zaznamenávalo Československo na olympiádách úspěchy v disciplíně Jezdectví v období před II. světovou válkou, kdy bylo armádním sportem a dostávalo se mu zasloužené podpory. Zástupce drezurního ježdění Emanuel Thiel v roce 1924 obsadil šesté místo. V roce 1930 si z Amsterdamu zlatou medaili odvezl František Ventura s koněm Elliot. Českoslovenští jezdci se zúčastnili úspěšně iv roce 1936 olympijských her v Berlíně, kde tříčlenný tým ve všestrannosti vybojoval čtvrté místo. Po druhé světové válce se Československo zúčastnilo olympiády v Římě, kde reprezentovali jezdec Šembera a Hrúzik. Naposledy v roce 1992 prošel kvalifikačním limitem až do Barcelony Jiří Pecháček v disciplíně Skoky, z důvodu nemoci koně však z bojů odstoupil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít