Česku letos patří třetina objemu realitních transakcí v regionu. Největší podíl drží Polsko - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česku letos patří třetina objemu realitních transakcí v regionu. Největší podíl drží Polsko

, čtk,
Česku letos patří třetina objemu realitních transakcí v regionu. Největší podíl drží Polsko
Zdroj: čtk

Česku letos za první tři čtvrtletí patřilo 30 procent objemu investic do komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě. Jde o 2,36 miliardy eur (asi 60 miliard korun) z celkových osmi miliard eur (204 miliard korun). Největší podíl mělo Polsko s 56 procenty, s velkým odstupem následují Maďarsko, Rumunsko a Slovensko. Vyplývá to z údajů realitní poradenské společnosti Savills.

„Zaznamenali jsme rostoucí zájem různých zdrojů mezinárodního kapitálu vstoupit na český trh, vedený relativně lepším přístupem ke kvalitním nemovitostem a zdravými investičními ukazateli. Objem investic je omezován limitovanou nabídkou prémiových nemovitostí,“ uvedl ředitel Savills Česká republika Stuart Jordan.

Realitní investice v regionu podle Savills za první tři čtvrtletí dosáhly asi osm miliard eur, což je o 54 procent více než průměr za posledních pět let.


Holanďan na Cihlářce: Komárek nechá přebudovat bývalé papalášské sanatorium

 Ze SANOPZ se stane 39 bytů, nová klinika a rehabilitační centrum


Historicky byli v regionu nejsilnějšími hráči přeshraniční investoři. „Na těchto trzích tradičně dominovali němečtí, britští a rakouští investoři, kteří představují více než polovinu aktivity. Ovšem za poslední tři roky se podíl německých investorů snížil, zatímco významný příliv byl zaznamenán z Jižní Afriky a Asie, uvádí Savills. Loni to bylo 14, respektive 12 procent.

Tři pětiny realitních investic v regionu v prvním až třetím čtvrtletí směřovaly do kanceláří. Ve stejném období loňského roku to bylo 45 procent. Podíl investic do maloobchodních prostor klesl ze 38 na 16 procent. Průmyslovým halám a skladům patřilo stejně jako loni 13 procent. Podíl objemu transakcí u hotelů vzrostl ze tří na devět procent.

Podíl volných kanceláří v hlavních městech regionu na konci třetího čtvrtletí meziročně klesl o půl procentního bodu na 6,8 procenta. Nejméně to bylo v Praze (4,6 procenta), nejvíce ve Varšavě (8,2 procenta). Před pěti lety byl průměr v hlavních městech střední a východní Evropy 13,8 procenta.

Čtěte také:

Úpravy hotelu Intercontinental: rekonstrukci interiéru doplní i změny v okolí

Šéf RSJ Winkler: Žijeme v extrémní době

Vítek pokračuje v akvizičním tažení. V Polsku koupil kanceláře Equator IV

Praha uvažuje o koupi sídla České pošty, ta ji však nenabízí

PSJ Invest prodala Main Point na Pankráci. Korejská společnost zaplatí tři miliardy korun

Ohodnoťte tento článek
Diskuze