Českou armádu čekají horší časy

22. dubna 2011, 10:58 - Adéla Cicvárková
22. dubna 2011, 10:58

Kvůli rozpočtovým škrtům a nesystémovým investicím vnitřní dluh české armády dosahuje až na 90 miliard korun. Kromě toho armáda stárne. Ministr obrany Alexandr Vondra už vládě představil Bílou knihu o obraně, kde je nastíněno řešení nejen těchto problémů.

Foto: Profimedia.cz

Stínový ministr obrany Petr Hulínský upozornil na to, že Sociální demokracie na krizový vývoj v armádě dlouhodobě upozorňovala a již před loňskými volbami měla vypracovánu Oranžovou knihu o obranné politice, která analyzovala příčiny krizového stavu armády a stanovovala konkrétní kroky a postupy, jak tuto krizi překonat.

V Oranžové knize jsme například upozorňovali na to, že resortu schází promyšlená finanční strategie a že jsou zde stále přítomny systémové předpoklady pro vysokou míru korupce a s tím spojeného klientelismu. Bílá kniha ministra Vondry řeší tyto problémy teprve nyní,“ uvedl Petr Hulínský.

Ministerstvo nyní operuje se třemi variantami vývoje rozpočtu. Pokud by byl dále krácen, zbude z armády jen torzo. „Budeme moci maximálně udržet současný stav schopností, dosažení plných operačních schopností by se však odložilo na neurčito.“ S růstovým scénářem, který by si vyžádal radikální zvýšení rozpočtu, Vondra nepočítá. „Bylo by to hezké, ale nerealistické,“ míní ministr Vondra.

Dalším problémem je stárnutí sboru. Plánovaný stav 26 200 vojáků tak nebude dosažen, protože je málo rekrutů. Navíc se dá očekávat odchod vojáků, kteří už mají odslouženo. Jsou tu ale i další potíže. Bílá kniha neřeší vážný problém takzvané hodnostní pyramidy v AČR, tedy výrazný nepoměr počtu generálů a vysokých důstojníků k řadovým vojákům.

V současné době je tabulkový stav 1 generál na 591 vojáků, 1 plukovník na 87 vojáků, 1 podplukovník na 29 vojáků,“ upřesnil Hulínský.

Podle Hulínského Bílá kniha obsahuje další zarážející věci, a to například mapu s prostorovým vymezením možného operačního nasazení našich ozbrojených sil. „Sice se vymezujeme vůči Arktidě a Antarktidě, ale připouštíme nasazení třeba v tropech – to však naše armáda neumí a ani nikdy umět nebude. Vymezit se Bílá kniha měla i vůči námořním a námořním výsadkovým operacím, pro které české ozbrojené síly také použity být nemohou,“ říká stínový ministr.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít