České bezpilotní letouny čeká rozvoj. Dočkáme se leteckého taxi? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

České bezpilotní letouny čeká rozvoj. Dočkáme se leteckého taxi?

,
České bezpilotní letouny čeká rozvoj. Dočkáme se leteckého taxi?
Zdroj: Archiv firmy

V tuzemsku vzkvétají obory, které nás mohou dostat mezi světovou technologickou špičku. Často jim však chybí kapitál.

Pokud si myslíte, že už jste během koronavirové pandemie zažili na dálku skoro všechno, zřejmě netušíte, že právě letos v Malajsii vzlétlo do oblak bezpilotní letadlo, které na vzdálenost deseti tisíc kilometrů řídil pilot na svém počítači v pražském Radotíně. Stalo se tak vůbec poprvé na světě a stojí za tím Češi. Konkrétně inovátoři z technologického startupu Primoco UAV, který postupně začíná diktovat světový vývoj v oblasti bezpilotních strojů.

Firma založená leteckým nadšencem Ladislavem Semetkovským vyrábí už od roku 2015 letadla bez nutnosti přímého pilotování. Dosud jich do celého světa prodala sedmdesát a kromě prvenství v pilotování na dálku dosáhla letos dalšího významného milníku. V dubnu provedla let s rekordní délkou trvání patnáct hodin a tři minuty. Nový model One 150 při něm uletěl 1650 kilometrů při průměrné spotřebě 2,2 litru paliva na hodinu letu. Letoun odstartoval a dosedl zpět na letiště v Písku-Krašovicích, které společnost loni koupila s cílem vytvořit tu své vývojové a zkušební centrum.

Tímto letem byl pokořen rekord předchozí generace letounu s názvem Primoco UAV One 100, kterému se před třemi lety podařilo dosednout po devíti hodinách a jedné minutě letu. Tehdy to byl nejdelší uskutečněný bezpilotní let v civilním provozu na světě.

Součást záchranného systému

Český výrobce letounů zaměřených především na využití v průmyslových, zemědělských a bezpečnostních oblastech minulý rok přešel na zcela nový spalovací motor, který si sám vyvinul a také si ho sám vyrábí. Má…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?