Česko, zdravotnický ráj?

28. července 2008, 16:39 - Anna Klepalová
28. července 2008, 16:39

Chystaná novela zákona budí u pojišťoven rozpaky

Ukrajinský, moldavský nebo ruský podnikatel a jejich rodiny budou mít zřejmě brzy život v Česku mnohem jednodušší. Na jeden živnostenský list budou moci všichni nezaopatření rodinní příslušníci čerpat veřejné zdravotní pojištění. A to i v případě, že zde vůbec nežijí.
Na podzim by se měla celkově změnit pravidla v pojišťování cizinců. Pokud projde aktuální návrh ministerstva zdravotnictví, bude pro ně mnohem jednodušší čerpat veřejné zdravotní pojištění než dnes. Zástupcům komerčních pojišťoven se toto znění zákona nelíbí. Nejenže jim ubude značný počet klientů, ale varují také před zneužíváním celého zdravotního systému.
Jde především o cizince mimo země Evropské unie, jejichž počet na našem území každým rokem stoupá. Jejich pojišťováním se v Česku zabývá jen pět ústavů. Kromě Pojišťovny VZP (PVZP) také pojišťovny Uniqa, Maxima, Victoria Volksbanken a Slavia.

Léčebna východní Evropy

Podle aktuální verze návrhu zákona by do systému povinného veřejného pojištění nově spadaly osoby samostatně výdělečně činné a jejich nezaopatření rodinní příslušníci. Komerční pojišťovny, které nyní cizince obvykle pojišťují, s návrhem nesouhlasí. „To, co dnes navrhuje ministerstvo zdravotnictví, je ultralevicové řešení, které lze těžko očekávat od pravicové vlády. Vlastně by tak pod jeden živnostenský list spadaly další osoby, které zde ani nemusejí mít trvalý pobyt,“ poukazuje Robert Kareš, náměstek úseku pojištění PVZP. Varuje především před otevřením možnosti přístupu cizinců do veřejného zdravotního pojištění bez jakéhokoliv omezení, pouze na základě živnostenského listu. Zákon tím dává cizincům dokonce větší práva než českým občanům. „Stali bychom se léčebnou východní Evropy, kde je pochopitelně zdravotní péče na nižší úrovni. Tento zákon je dokonce proti evropské legislativě. Český živnostník bude v horším postavení než samostatně vydělávající cizinec,“ upozorňuje Kareš na nedostatky. Pojišťovny připomínají základní principy systému, kdy je veřejné zdravotní pojištění v prvé řadě součástí sociálního zabezpečení obyvatel České republiky. „Účastníky tohoto systému by měly být osoby, které mají k našemu území trvalejší vztah. Tento vztah je možné objektivně posoudit jen na základě skutečnosti, že se daná osoba po jistou delší dobu zdržuje na území Česka,“ míní generální ředitel pojišťovny Maxima Vladimír Pulchart. Sám považuje za tuto minimální dobu dva roky.
Podobně hovoří také Petr Kouba, ředitel odboru úrazového a cestovního pojištění v pojišťovně Uniqa. „Změna by prakticky zlikvidovala existující komerční pojištění zdravotní péče cizinců - v České republice prakticky jediného segmentu zdravotní péče, umožňujícího komerční pojištění ve smysluplných objemech,“ varuje.
Ministerstvo zdravotnictví namítá, že zákon není v definitivní podobě a některé změny se mohou ještě projednávat. Nic konkrétnějšího však sdělit nechce. Přesné znění zatím drží úřad pod pokličkou, stejně jako další části zdravotnické reformy. „Zákon je stále v připomínkovém řízení a stále se o něm diskutuje. Jasná podoba bude během týdnů. Existují dva úhly pohledu na tuto problematiku. Zatím ještě nevím, který bude upřednostněn,“ řekl týdeníku EURO náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Jeho úřad prý nyní zvažuje, jak případnému zneužívání předejít.

Milionové dluhy

Pravidla pojištění cizinců jsou určena ještě jedním předpisem, který je v kompetenci ministerstva vnitra. Jde o zákon o pobytu cizinců. Ten říká, že každý cizinec by měl být při pobytu na našem území nějakým způsobem pojištěn. Pokud splňuje požadavek trvalého pobytu nebo zaměstnání, pak je ve veřejném pojištění. Pokud zde má jen trvalý pobyt a zaměstnání nikoli, je pojištěn smluvním pojištěním. Bývá však běžnou praxí, že cizinec pojištění buď nemá vůbec, nebo si kvůli vízu nechal vyrobit padělek.
I zde se jedná o novelizaci. Po třech měsících pobytu by byl cizinec povinen koupit si pojištění podle českého nebo evropského práva. Tím by se mělo alespoň částečně zamezit šíření falešných pojistek, které jsou dalším velkým problémem. Přestože se cizinecká policie snaží čas od času zorganizovat akce proti této nelegální činnosti, falešných pojistek je stále dost. „Nelegální pojištění se objevuje pořád. V zákoně je ustaveno, že cizinec při žádosti o udělení víza nebo při prodloužení pobytu musí předkládat potvrzení o zdravotním pojištění,“ popisuje současnou situaci Kareš z PVZP a dodává, že mnoho podnikavců využívá poptávky a na padělcích vydělává obrovské peníze.
Takový falešně pojištěný cizinec si musí všechny zdravotní úkony hradit hotově. Jenže ne každý je ochoten platit. Jen vloni zůstal po cizích občanech v nemocnicích dluh 46,6 milionu korun.
„Pokud se nepodaří ministerstvo zdravotnictví přesvědčit, že by tento návrh pomohl především českým nemocnicím, kterým rostou do milionů nedobytné pohledávky za zdravotní péči cizincům, budou se kolem úřadoven cizinecké policie i nadále za pár korun prodávat pojistky, jejichž smysl a hodnota se spotřebují ukončením procesu udělení víza nebo jeho prodloužení,“ je přesvědčen Josef Jelínek, produktový manažer pojišťovny Slavia, ve které cizinci představují celou čtvrtinu klientů.

BOX Plastika i nové zuby Jinou kategorií jsou „zdravotní turisté“ přijíždějící do Česka za estetickou chirurgií, jež je zde nejen cenově výhodná, ale zároveň i kvalitní. Žebříček časopisu Forbes uvádí Českou republiku jako jednu z deseti nejčastějších zdravotních destinací. Zařadili jsme se tak mezi země, jako jsou Singapur, Mexiko, Kostarika, Malajsie, Maďarsko, Jižní Afrika, Indie, Thajsko a Brazílie. Tyto země jsou cílem převážně movitějších západních klientů, které by daný zákrok v jejich mateřské zemi stál několikanásobně více. Zájem je také o stomatologické a ortopedické výkony a léčbu neplodnosti. Podle agentury CzechTourism byli nejčastějšími klienty pacienti z Německa, Rakouska, Velké Británie a Slovenska. Celých 87 procent tvořily ženy.

SITUACE
Zdravotním pojištěním cizinců se v ČR zabývá pět ústavů:
- Pojišťovna VZP
- Uniqa
- Maxima
- Victoria Volksbanken
- Slavia

Tabulka 1:
Zajímavý trh Počet cizinců s povoleným pobytem na území České republiky Země*celkový počet osob
Ukrajina*125 827
Rusko*24 107
Vietnam*55 626
Moldavsko*8437
Mongolsko*6957
Čína*4888 Bělorusko*3864
Kazachstán*3063
Pramen: ministerstvo vnitra (data k 30. dubnu 2008)
Poznámka: V tabulce jsou uvedeny národnosti, jež mají u nás nejvyšší zastoupení a nepatří do Evropské unie

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít