Česko zase s předstihem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Česko zase s předstihem

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
Česko zase s předstihem
Zdroj: Euro.cz

Malují pesimistický scénář

PRAHA (rů) – Přestože se světové ceny ropy ještě nijak dramaticky nezvýšily, čeští prodejci pohonných hmot již signalizují, že budou muset zdražovat. Cena benzinu se může v příštích týdnech vyšplhat až na třicet korun. K pesimistickému scénáři však zatím nemají důvod.
Světové trhy sice reagují na některá prohlášení americké administrativy o nutném útoku na Irák, cena ropy ale spíše kolísá, takže nelze hovořit o trvalém nebo strmém růstu. Barel severomoravské ropy Brent pro říjnové dodávky se v Londýně prodával v polovině srpna za 27 dolarů a koncem minulého týdne za 27,5 dolaru. Hrozba vojenského zásahu na Středním východě jeho cenu zvýšila za tři týdny o necelé dvě procenta. Rovněž ropné produkty, které přímo ovlivňují ceny benzinů, zatím na světových trzích podražily jen nepatrně. Výkyvy cen ropy kopírovaly minulý týden politický vývoj – prohlášení americké vlády, že prezident George V. Bush zatím o útoku proti Saddámu Husajnovi nerozhodl, a přesun americké vojenské techniky na Střední východ.
Proti výraznému růstu působilo několik dalších faktorů. Navzdory očekávání tradičního zvýšení spotřeby během zimního období zatím nerostla ani poptávka po ropě. O možném vojenském konfliktu se hovoří již delší dobu a největší odběratelé se již mohli předzásobit. V rozporu s tímto tvrzením však americký úřad pro energetické informace minulý týden oznámil, že v uplynulých dnech odčerpal ze skladů velký objem zásob, které měly klesnout o 4,6 milionu barelů ropy.
Další neznámou v rovnici budoucího vývoje cen ropy je postoj producentů ropy. Zatím je pro spotřebitele příznivý a spory z minulého týdne naznačily, že se stěží dohodnou na posunu k vyšším cenám, tedy společném postupu ke snížení těžby. Z mediální přestřelky mezi zeměmi ze sdružení vývozců ropy (OPEC) vyplynulo, že zatímco například Venezuela volá po zachování nynějších limitů, Saúdská Arábie je spíše pro zvýšení produkce. „Vypadá to, že se komunikace mezi členy OPEC zhroutila,“ komentoval tento vývoj Naumann Barakat z finanční společnosti FIMAT International Banque. Rozhodující schůzka OPEC se koná koncem měsíce v japonské Ósace.