Česko to zkusilo bez elektřiny

31. července 2006, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
31. července 2006, 00:00

KOLAPS ELEKTRICKÉ SÍTĚ Téměř třicet let nezažila republika takový energetický kolaps. Krize rozvodného systému elektřiny trvala půldruhého dne. Až na výjimky ji nepocítily domácnosti, ale citelně zasáhla firmy. A škodu jim nikdo nenahradí. Úterý 25. července se zapíše do historie české energetiky nepříjemným rekordem.

KOLAPS ELEKTRICKÉ SÍTĚ Téměř třicet let nezažila republika takový energetický kolaps. Krize rozvodného systému elektřiny trvala půldruhého dne. Až na výjimky ji nepocítily domácnosti, ale citelně zasáhla firmy. A škodu jim nikdo nenahradí.

Úterý 25. července se zapíše do historie české energetiky nepříjemným rekordem. Na devět hodin zkolabovala rozvodná soustava energie na celém území republiky. Podniky musely omezit výrobu, řada domácností zůstala například bez teplé vody.

Jen o čtyři hodiny dříve upozornila energetická společnost ČEZ na možné problémy s pravidelným zabezpečením energie do budoucna. Šlo ale o pouhou náhodu - na vině totiž v tomto případě nebyl výrobce, ale rozvodná soustava, což přiznala okamžitě i odpovědná firma ČEPS. Ta je správcem vysokého napětí v Česku.

V ZIMĚ SE VÝPADKY DAJÍ PŘEDVÍDAT LÉPE

„Podobná havárie se stala snad jen na Nový rok 1978. Tehdy o dvacet stupňů prudce klesla teplota, stoupla spotřeba a síť se zhroutila. Bylo to ještě vážnější, museli jsme dokonce sami odpojovat spotřebitele od systému,“ vzpomíná výkonný ředitel ČEPS Miroslav Vrba. Ani tehdy ale podle něj nešlo o havárii takového rozsahu. V létě na ni navíc nebyli odborníci připraveni - výpadky se v našich zeměpisných podmínkách totiž stávají spíš v zimním období.

I když na energetické „zatmění“ u nás neexistuje konkrétní krizový plán, situaci se podařilo zvládnout relativně rychle. Například zásadní dodavatel energie do elektrické sítě, společnost ČEZ, přestal vyvážet proud do zahraničí. Velké firmy dostaly okamžitý požadavek na omezení provozu. Znamenalo to vypnout všechno, co je možné - od chladicích pultů ve firemních bufetech až po klimatizaci v kancelářích.

NA VINĚ JE HORKO, KLIMATIZACE „ZAVAŘILY“ SÍŤ

Právě klimatizace na plný výkon totiž mohly být jednou z příčin kolapsu celé sítě. Horko totiž letos dosahuje rekordních teplot a navíc trvá nepřetržitě už několik týdnů. Kolaps podle dostupných informací způsobil výpadek na jedné z rozvodných linek. Přístroje se totiž v horku přehřívají a přestávají fungovat. „První výpadek jsme museli vyřešit ručním vypnutím linky,“ vysvětluje Miroslav Vrba. Zátěž sítě ale převzaly ostatní části systému a kvůli horku a nadměrnému provozu se zhroutilo sedm linek. To způsobilo odpojení od patnácti elektrárenských bloků v tuzemsku a ČEPS musel rychle dokoupit energii v zahraničí.

Podle některých informací vše začalo u Jaderné elektrárny Dukovany, poblíž hranic s Rakouskem. „Před polednem k nám na velín doputoval signál, že linka ČEPS Slavětín-Dasný je přetížena, takže se automaticky odpojil od sítě třetí blok elektrárny,“ tvrdí mluvčí Dukovan Petr Spilka. Následně začala kolabovat celá síť a situaci bylo nutné řešit v řádu minut.

„Ze Slovenska, Polska či Bavorska jsme dovezli asi 1000 megawattů. Výpadek vyrovnáváme i ze záložních zdrojů, například z přečerpávací vodní elektrárny,“ uklidňoval situaci šéf ČEPS Vrba. Takové řešení je ovšem drahé. Tuzemská cena elektřiny se pohybuje kolem 36 eur za megawatthodinu, ČEPS nakupoval za ceny kolem 300 eur.

ENERGETICKÁ KONCEPCE STÁTU SE MĚNIT NEMUSÍ

„Výpadek energetické soustavy byl způsoben přetížením sítě, nikoliv nedostatkem elektrické energie,“ řekl Profitu ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. „Kapacita výroby je dostatečná, optimální mix prvotních zdrojů pro výrobu, tedy uhlí, jádro, plyn a obnovitelné zdroje, který je dán energetickou koncepcí, není třeba měnit. Pokud může být problém s kapacitou přenosové soustavy, budeme jej řešit například formou posílení prostředků na investice, opravy a údržbu,“ dodal.

Česká republika patří mezi země s nejvyváženějším energetickým systémem v Evropě. Zelený mýtus, že s rostoucí životní úrovní bude klesat spotřeba, podle něj padl. Výroba a distribuce elektrické energie není přírodní úkaz. „Z tohoto pohledu může být úterní komplikace v duchu přísloví: Vše špatné je pro něco dobré. Energetika potřebuje spojence, nikoliv nepřátele. Přál bych si, aby česká veřejnost byla spojencem české energetiky,“ vzkazuje Milan Urban.

BYTY NIC NEPOZNALY, PROBLÉMY MĚLY FIRMY

ČEPS se od počátku snažil, aby výpadek nepostihl domácnosti a podle legislativy o nouzových situacích nejdříve omezil firmy. I tak nakonec zůstala řada domácností v republice v minulém týdnu bez teplé vody. Podle energetiků to byl nejmenší zásah do soukromí. „Ledničky, světlo a televize ovšem fungovaly všem,“ říká jeden z operátorů Severomoravské energetiky. „Některé bojlery nemusely ohřát vodu,“ připustil šéf řízení provozu ČEPS Miroslav Šula.

Větší problémy zažívaly některé firmy. Rušno bylo zejména v automobilkách, které táhnou úspěch českého hospodářství. „Vypnuli jsme všechno, co se dá - světla, klimatizaci i části výroby, které nejsou nezbytně nutné,“ řekl mluvčí kolínské automobilky TPCA Matěj Matolín. Také Škoda Auto musela omezit výrobu. „Finanční ztráty zatím neznáme, ale určitě tu jsou, jen je třeba je vyčíslit,“ říká zástupce tohoto nejúspěšnějšího českého exportéra Jaroslav Černý.

CENY ELEKTŘINY VZROSTOU

Už teď je jasné jedno - ceny elektřiny opět porostou. V celém středoevropském regionu totiž stoupá velkoobchodní cena za elektřinu a Česko se drží už dlouho na spodní hranici. Důvodem je, že nakupuje od domácího výrobce. To se ale časem může změnit. „Už příští rok bude kvůli nutným odstávkám uhelných elektráren chybět na českém a slovenském trhu až osm terawattů,“ připomíná divizní ředitel obchodu společnosti ČEZ Alan Svoboda. Znamená to, že už v polovině října příštího roku by Ostrava zůstala bez elektřiny. Praha by vydržela o víc než tři měsíce déle. I když je hlavním městem, spotřebu energie určuje zejména odběr velkých firem - a těch v metropoli není tolik, jako právě na severní Moravě.

PRAKTICKÉ RADY CO BUDETE POTŘEBOVAT:

  • Nespoléhejte se zcela na energetické zdroje dodavatelů. Alespoň pro zásadní potřeby mějte vlastní záložní zdroj.
  • Mějte připravené bezpečnostní přístroje nezávislé na veřejných sítích: fungující hasicí přístroje, mobilní telefony, nouzovou vlastní vodovodní přípojku.
  • Zabezpečte pracovníky (v létě tekutiny, v zimě ošacení či topná tělesa) - člověk dokáže na nebezpečí reagovat často rychleji než bezpečnostní systémy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít