Česko přežije snadněji

14. ledna 2009, 00:00 - Martina Martinovičová
14. ledna 2009, 00:00

Probíhající světová hospodářská krize může českou ekonomiku posílit.

Rozhodně ji přežije snáz než ekonomiky některých vyspělejších zemí. Je totiž relativně zdravá a má vysoký potenciál dalšího růstu.

Mladé ekonomiky, mezi něž ta česká patří, mohou díky ekonomické krizi posílit. To je jeden ze závěrů aktuální analýzy ING Investment Management o výhledu světové ekonomiky pro rok 2009. „Věříme tomu, že emerging markets vyjdou ze současné krize silnější, a to především díky jejich přetrvávajícímu vysokému potenciálu ekonomického růstu,“ uvádí se v analýze.

Probíhající recese ve vyspělých zemích bude mít podle analýzy ING na rozvíjející se ekonomiky menší dopad než krize předešlé. Vyspělým trhům navíc mohou mladé ekonomiky pomoci. Výhodou emerging markets je především fiskální stabilita řady z nich. „Některé ekonomiky, zvláště asijské, jsou také méně závislé na exportu. Státy jako Čína či Indie jsou prvními kandidáty na zařazení mezi hospodářství, jež bude možné označit za silná. Další takové ale budeme moci najít i v rozvíjející se Evropě,“ uvádí se v analýze.

Česko bude odolnější

Relativně optimistická je i aktuální studie ČSOB na téma vývoje ekonomiky v letošním roce. České hospodářství bude podle analytika Jana Čermáka v probíhající krizi odolnější minimálně ve srovnání s většinou zemí Unie. „Předně, takzvaná finanční páka v české ekonomice zůstala relativně nízká, což se v podmínkách globálního hladu po likviditě ukazuje jako velká výhoda,“ říká. Jde zjednodušeně řečeno o vyjádření toho, z jaké míry se firmy v ekonomice financují ze svého kapitálu a z jaké části z dluhu. Čím je páka nižší, tím víc se financují z vlastních zdrojů, a jsou tedy odolnější vůči vnějším vlivům.

Druhá výhoda české ekonomiky podle Čermáka spočívá v tom, že čisté zahraniční zadlužení, respektive potřeby vnějšího financování ekonomiky, je velmi nízké, tudíž i růst reálných úrokových sazeb v zahraničí a oslabování české koruny nebudou mít restriktivní charakter. „Tato příznivá konstelace spolu s důležitými fakty – stát zůstává i po déle než rok trvající krizi jen relativně málo zadlužen a ČNB stále ještě nevystřílela všechno monetární střelivo k podpoře ekonomiky – jsou důvody, proč by v české kotlině nemuselo být tak zle,“ říká Čermák.

To samozřejmě neznamená, že česká ekonomika dopad finanční krize nepocítí. Podle Čermáka není například pochyb o tom, že recese v západní Evropě tvrdě postihne český automobilový průmysl. Stejně tak s ohledem na relativně vysoké tržní úrokové sazby a přísnější úvěrové standardy bude vidět útlum v sektoru rezidenčního bydlení. „Nicméně i přesto uvedené skutečnosti dávají naději, že česká ekonomika bude krizi čelit snáze.“

Světlo na konci roku

Jak se tedy bude světová ekonomika v letošním roce vyvíjet? Podle výhledu ING Investment Management se opře především o levné komodity a ochranářská opatření vlád. Levné komodity snižují náklady, a firmy se tak lépe vyrovnají s poklesem příjmů. Další výhodou je a bude skutečnost, že inflace má svůj vrchol ve většině zemí již za sebou, a centrální banky tak mohly výrazně snížit úrokové sazby.

Svět se zřejmě vyhne depresi a po brzkém dosažení dna v prvním pololetí letošního roku by na podzim dokonce mohl přijít i mírný růst, míní autoři analýzy ING. Zvlášť pokud vlády dodrží své sliby ohledně zvláštních výdajů. V řadě zemí si je mohou dovolit, neboť rozpočtům pomohl předchozí hospodářský vzestup. Koordinace vlád a dalších autorit je a bude mnohem efektivnější než v minulosti.

Jedním z hlavních důsledků krize bude růst regulace finančního sektoru ze strany vlád a centrálních bank. Mohou růst požadavky na kapitálové vybavení a řízení rizik. „Domníváme se, že tyto změny povedou k poklesu dlouhodobé profitability finančních institucí. Zároveň však trvale klesne rizikový profil tohoto sektoru,“ uvádí se v analýze ING.

Krize nese výhody pro firmy

V posledním vývoji světové ekonomiky jsme podle ING svědky zvětšování rozdílu mezi silnými a slabými hráči. Tato konsolidace probíhá velice rychle, a to včetně finančnictví – větší a silnější banky přebírají své slabší konkurenty (nebo jsou k tomu alespoň povzbuzovány svými vládami). V ostatních odvětvích spolu s klesající poptávkou a omezeným přístupem k úvěrům přijdou problémy pro malé, slabé a spekulativní firmy. Ti, kteří přežijí, budou z tohoto poklesu konkurence v odvětvích profitovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít