Česko-ománské vzduchoprázdno. Ústavní soud rozhodne o osudu matky s dcerou - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko-ománské vzduchoprázdno. Ústavní soud rozhodne o osudu matky s dcerou

,
Česko-ománské vzduchoprázdno. Ústavní soud rozhodne o osudu matky s dcerou
Zdroj: Shutterstock

Matka s dcerou utekly před otcem z Maskatu. Jestli se budou muset vrátit, rozhodne brněnský Ústavní soud.

I když jako letuška udělala největší kariéru na palubě letounů Oman Air, z rodných Teplic na Blízký východ se už Hana van Kanten stěhovat nechce. „Snažím se docílit spravedlnosti. V Ománu nemám zastání, není tam ani česká ambasáda,“ začíná své vyprávění. Z Maskatu utekla se svou dcerou. Důvodem podle ní byly spory s manželem, které údajně několikrát skončily fyzickým napadením, a dvakrát jí prý schoval i cestovní pas, aby nemohla ze země. V Teplicích nyní Hana van Kanten vyučuje angličtinu a se svou dcerou čeká na definitivní rozhodnutí české justice.

Okresní i krajský soud už sice rozhodly, že se žena musí do 30. května vrátit do Ománu, poslední slovo ale bude mít Ústavní soud, kam van Kanten se svou advokátkou podaly stížnost. Než ji vyřeší, brněnský tribunál odložil vykonatelnost rozhodnutí – čili řekl, že návrat do Ománu zatím není nutný. Hana van Kanten však doufá, že se do Maskatu nebudou ona ani její dcera muset stěhovat už nikdy.

Týdeník Euro žádal o vyjádření i manžela Hany van Kanten, nizozemského občana surinamského původu, který létá jako pilot Airbusu A330 pro společnost Oman Air a dlouhodobě žije v zemi na jihu Arabského poloostrova. Jeho právní zástupkyně Kateřina Sekaninová na dotazy odmítla odpovědět. „Vzhledem ke skutečnosti, že předmětem řízení jsou záležitosti týkající se nezletilého dítěte, není v jeho zájmu jeho život medializovat, a otec se proto žádným způsobem do médií vyjadřovat nebude,“ sdělila jen…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?