Česko je centrem ženského basketu

01. října 2010, 04:25 - Zina Plchová
01. října 2010, 04:25

Ještě celý týden bude Česko v centru sportovní pozornosti. Karlovy Vary, Brno a Ostrava jsou totiž dějištěm bojů o vítězství v basketbalovém mistrovství světa žen. Pořádat takové klání je obrovským úspěchem a poctou.

Foto: cbf

Ze šestnácti bojů o titul v historii se o něj v Evropě hraje teprve popáté. Česká republika má tu čest hostit mistrovství už podruhé.

Český ženský basket patří dlouhodobě k evropské špičce. V tabulce úspěchů na světových šampionátech si držíme historicky šestou pozici. Mezi průměrnými roky září výborné výkony českého týmu v letech 1964 a 1971, kdy Československo vybojovalo druhé místo na mistrovství světa. Bronzové medaile si pak Češky odvezly v roce 1957, 1959, 1967 a 1975.

Velké naděje jsou teď vkládány i do současného týmu. Své kvality prokázal zlatem z mistrovství Evropy v roce 2005. Pak ale přišlo sedmé místo na olympiádě v roce 2008 a desáté na loňském mistrovství Evropy. Podle trenéra reprezentace Lubora Blažka to ukazuje na momentální výkonnost týmu. Kdyby naše republika mistrovství nepořádala, Česko by na něm vůbec nestartovalo. I přesto svému týmu věří. Celou přípravu podřídil právě tomuto turnaji. „Musíme mít co největší ambice. Ale zároveň uvažovat reálně a k nejvyššímu cíli jít postupně,“ říká Blažek v rozhovoru pro Idnes.cz.

O prestiži akce svědčí i to, že se do kampaně před šampionátem zapojily známé osobnosti, včetně prezidenta Václava Klause, a víc než dřív byla příprava hráček pod drobnohledem médií. Turnaj je výjimečný i tím, že je to možná na dlouhá léta naposledy, kdy se Češky o stupně vítězů mohou opravdu poprat. Podle bývalého dlouholetého manažera týmu Frisco Sika Brno Jiřího Hamzy je to dokonce labutí píseň. „Aktuální tým nemá adekvátní nástupce. Neříkám to rád, ale to je realita. Dorostenecká družstva se neprosazují tak jak dříve. Myslím si, že až po mistrovství skončí tato generace, tak to bude obrovský sešup.“

Chybí nová krev

Důvodem, proč Češky v juniorském věku nedosahují takových kvalit, je podle Hamzy víc. Za prvé má mladá generace více možností seberealizace a navíc nechce tolik sportovat. Zaspaly také basketbalové svazy a kluby – mládeži se už tolik nevěnují. Také Blažek vidí v šampionátu šanci, jak mladé znovu získat. „Jde nám o to, aby se český basket ve světě znovu prosadil a zaujal fanoušky. Aby získal nové diváky a hlavně talenty. Mládež pak bude chtít basket zase hrát,“ říká.

Reprezentační výběr je složen převážně z hráček z Brna a také z týmu USK Praha. Podle Jiřího Hamzy, který s hráčkami brněnského týmu získal 14 republikových titulů a jeden evropský, to není náhoda. „Narodila se tu absolutně výjimečná generace hráček, na které zase budeme 20, 30 let čekat. Druhý faktor byl, že jsme dokázali v Brně vytvořit zcela nadstandardní podmínky, abychom ty nejlepší hráčky soustředily do jednoho družstva.“

Konkurence je kvalitní

Dostat se mezi světovou elitu ale není jednoduchý úkol. O zlaté kovy se totiž historicky přetahují hlavně tři týmy: USA, Austrálie a také Rusko. Američanky přiletěly do Česka s jasným cílem vyhrát, Australanky zase chtějí zlatý kov obhájit. Rusko na nejcennější medaili čeká už 27 let. Jestli se mezi tyto týmy vklíní i někdo další, ukáží až další dny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít