Česko je atraktivnějším firemním sídlem než Německo - Euro.cz

Přihlášení

Česko je atraktivnějším firemním sídlem než Německo

, tre,
Česko je atraktivnějším firemním sídlem než Německo
Zdroj: čtk

Poprvé za dobu existence průzkumu německé agentury ZEW, který sleduje atraktivnost zemí jako firemních sídel pro velké rodinné firmy, se Česko dostalo před Německo. Index zahrnuje 17 evropských zemí a Spojené státy. Česko se v aktuálním žebříčku, který agentura sestavuje od roku 2006, umístilo na 11. místě.

Předmětem průzkumu je atraktivnost podnikového sídla pro velké rodinné firmy, jejichž modelovým příkladem je společnost s ročním obratem 210 milionů eur. (asi 5,7 miliardy korun). Agentura ZEW při sestavování žebříčku vychází z národních statistik zúčastněných zemí.

ZEW zohledňuje šest tematických oblastí
daně
mzdové náklady, produktivita práce, lidský kapitál
regulace
financování
infrastruktura, kvalita institucí
energie

Pořadí opanovaly menší státy především severozápadního křídla evropského kontinentu. Za prvním Lucemburskem se umístily Velká Británie a Švýcarsko. Spojené státy skončily na čtvrté pozici, následované tradičními premianty různých žebříčků – Nizozemsko, Dánsko, Finsko.

 Atraktivita zemí pro velké rodinné firmy

Překvapením pro německé autory průzkumu je posun Česka na 11. místo před Německo. Vysvětlují si to výrazně nižším daňovým zatížením a nižšími cenami energií v Česku.

Propad Německa na 12. pozici přitom nemusí být konečný. Atraktivitu země mohou snížit některá další blížící se politická opatření. „Plánovaný zákon o pracovní době spolu s minimální mzdou mohou být pro firmy dalšími břemeny. I dobrý stav veřejných financí a sociálního zabezpečení mohou být ohroženy rozšířením výdajů v oblasti penzí, zdravotnictví a sociální péče,“ upozornil jeden z autorů studie Friedrich Heinemann.

Dále čtěte:

Hosté vybrali nejlepší české hotely. Vládne Praha, ale ne vždy

České SmartWings patří podle cestujících mezi nejhorší aerolinky na světě

Nejdražší hotely v Evropě má Švýcarsko, česká města v první padesátce chybí