Česko by mohlo mít testovací okruh pro autonomní vozidla - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko by mohlo mít testovací okruh pro autonomní vozidla

, čtk,
Česko by mohlo mít testovací okruh pro  autonomní vozidla
Zdroj: Uber

Ministerstvo dopravy chce iniciovat vybudování zkušebního okruhu pro testování vozidel s autonomním řízením – tedy vozidel bez řidiče. Okruh provozovaný státem by mohl vzniknout do pěti let. Plán předloží vládě.

U autonomního řízení půjde podle ministra zejména o nutnost vyřešení etických a právních problémů. Z technického hlediska jsou již automobilky schopné takové vozy vyrábět. Technologii ale bude nutné důkladně otestovat a část testů nelze provádět v běžném provozu, aby nebyl nikdo ohrožen.

Ministerstvo podle Ťoka vytipovalo lokalitu, kde by okruh mohl vzniknout. Financovaný by mohl být alespoň zčásti z evropských peněz a vlastnit by jej měl stát. Provozovala by jej některá státní organizace.


Autonomní vozy se blíží. Čtěte více:

Člověka už nepotřebujeme? Chytrá auta přebírají vládu nad řidičem

Náklaďák firmy Otto, která patří kvazi taxislužbě Uber, je schopen ujet trasu se zásilkou sám. Nepotřebuje řidiče, stačí pouhý „hlídač“.


Podle ministra jsou podobné testovací okruhy v Evropě dva. „Myslím si, že kdyby byl podobný tady u nás, že by to byl velký příspěvek k rozvoji autonomních systémů,“ dodal.

Velké evropské automobilky většinou mají vlastní testovací dráhy. Škoda Auto, která systém řízení nahrazující řidiče taky vyvíjí, například využívá vlastní testovací okruh v Úhelnici u Mladé Boleslavi a využívá i infrastrukturu mateřského Volkswagenu v německém Wolfsburgu.


O autonomních vozech čtěte více:

Vývoj autonomních vozů: firmy tvrdě bojují o nejlepší mozky

Nevýhoda autonomních vozů: zmizí nedobrovolní dárci orgánů

Uber by se rád zbavil šoférů. Pomocí autonomních mercedesů

Daimler, Mercedes-Benz


Ohodnoťte tento článek
Diskuze