Českému Telecomu slábnou brzdy

10. února 2003, 00:00 - Martina Šrámková, Lidové noviny
10. února 2003, 00:00

Konkurence na trhu pevných linek přináší levnější volání firmám i domácnostem Monopol na pevné telefonní linky se blíží ke svému definitivnímu konci. Zákazník si již může vybrat mezi několika alternativními operátory. Paušál ale zatím stále musí platit Telecomu.

Konkurence na trhu pevných linek přináší levnější volání firmám i domácnostem

Monopol na pevné telefonní linky se blíží ke svému definitivnímu konci. Zákazník si již může vybrat mezi několika alternativními operátory. Paušál ale zatím stále musí platit Telecomu.

Už od poloviny loňského roku je možné si alespoň pro část telefonátů najít jiného, cenově výhodnějšího, partnera pro svůj pevný přístroj. Učinil to však zatím málokdo. A nečiní tak příliš ani dnes, i když některé z menších telekomunikačních společností už nabízejí i možnost tzv. pevné volby - tedy takového telefonování, před kterým není třeba vytáčet speciální čtyřčíslí a tím se „přepojit“ na zvoleného operátora. Je vůbec pravda, že máme svobodnou volbu ve výběru operátora pevné telefonní linky? Ano a ne. Pravdou je, že můžeme uzavřít smlouvy i s jinými společnostmi než s Českým Telecomem. I kdybychom však prostřednictvím sítě Telecomu neuskutečnili ani jediný hovor, paušální poplatek půjde přesto jemu. Stejně tak si odkrojí část toho, co zaplatíme zvolenému alternativnímu operátorovi, ve formě tzv. propojovacího poplatku. V praxi má volba operátora dvě formy. Již od poloviny minulého roku si uživatel pevné linky může zvolit alternativního operátora prostřednictvím čtyřmístné předvolby před telefonním číslem. Od počátku letošního roku pak konkurenti Telecomu postupně zavádějí i takzvanou pevnou volbu. Ta umožňuje stálé nastavení jiného operátora přímo na ústředně. Dohadování o výši propojovacích poplatků mezi alternativními operátory a Telecomem v loňském roce většinou unikalo zájmu veřejnosti. Neprávem. Právě na něm totiž záviselo, nakolik bude konec monopolu Českého Telecomu reálný, a nakolik zůstane pouze na papíře. A v neposlední řadě i to, na kolik přijde telefonický hovor toho posledního v řadě, běžného zákazníka. K dohodě mezi lídrem trhu a alternativními operátory nakonec nedošlo, a tak do hry vstoupil stát, respektive Český telekomunikační úřad. Ten rozhodl až na poslední chvíli. Koncem prosince vydal cenové rozhodnutí, ve kterém stanoví příplatek na 0,06 Kč za minutu hovoru. Vzhledem k tomu, že Telecom požadoval cenu čtyřikrát vyšší, jde o dílčí úspěch malých hráčů na telekomunikačním trhu. Časové omezení, po které lze „desátek“ vymáhat, je 10,5 roku. To se konkurentům nelíbí už teď. Tento úspěch menších operátorů poněkud kalí fakt, že rozhodnutí bylo vydáno příliš pozdě. Do prvního ledna proto nestačil zmíněnou pevnou volbu připravit žádný z nich. Jako první ji spustil 7. ledna Aliatel, o čtrnáct dnů později Contactel. Ani to však ještě neznamená konec faktické vlády Telecomu nad trhem hlasových služeb. Ten nastane až ve chvíli, kdy poslanci a senátoři schválí novelu telekomunikačního zákona (dosud totiž existuje pouze jako vládní návrh). Teprve na jejím základě bude možné určit podmínky pro zpřístupnění místních smyček. Co to bude znamenat v praxi? Alternativní operátoři si od Telecomu pronajmou telefonní vedení až přímo k zákazníkovi. A tím padne i poslední monopolní balvan na cestě k plné liberalizaci trhu - paušální poplatek Telecomu od každého, kdo má zavedenou pevnou linku. Ten si totiž potom bude moci stanovit a vybírat každý operátor sám.

Porovnání hovorného - orientační tabulka (v Kč)

místní meziměstské do minimální

špička mimo špičku špička mimo špičku noc mobil. měsíční

sítí útrata

Aliatel 1,25 0,65 2,25 1,40 - 4,80 500

Contactel 1,25 0,65 2,25 1,35 - 4,90 500

Czech On Line 1,37 0,97 1,37 0,97 - - -

eTel 1,34 0,89 2,31 1,15 - 5,04 500

Pragonet 1,37 0,65 2,36 1,19 - 5,04 -

Tele2 - - 2,40 1,20 0,99 6,50 -

Tiscali 1,35 0,68 2,35 0,99 - 5,00 -

Český Telecom 1,40 0,70 3,65 1,70 1,00 6,50 -

(Home Standard)

Poznámka: Tabulka je opravdu jen orientační, operátoři toho nabízejí mnoho. Podrobnější informace najdete na jejich webových stránkách.

Pramen: internet

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít