České zahradnictví přivezlo stříbro z Nizozemí

04. listopadu 2002, 00:00 - Jaroslav Jích
04. listopadu 2002, 00:00

Státní orgány chtěly českou účast z prestižní výstavy odvolat Problémy kolem zabezpečení české účasti na gigantické mezinárodní výstavě potvrdily veřejné tajemství, že ve sféře tolik proklamované podpory domácím firmám není něco v pořádku. A to nejen ze strany státu, ale i samotných firem.

Státní orgány chtěly českou účast z prestižní výstavy odvolat

Problémy kolem zabezpečení české účasti na gigantické mezinárodní výstavě potvrdily veřejné tajemství, že ve sféře tolik proklamované podpory domácím firmám není něco v pořádku. A to nejen ze strany státu, ale i samotných firem.

České zemědělství se v posledních letech nemůže pochlubit nějakým výraznějším mezinárodním úspěchem. Zemědělský rezort se mediálně proslavil spíše svými problémy. Úspěchu na mezinárodní scéně dosáhl obor, o kterém se moc nemluví: české zahradnictví. Po šestiměsíčním trvání skončila 20. října 2002 v Nizozemí světová zahradnická výstava FLORIADE 2002. Na ní byla ČR zastoupena expozicí Česká zahrada, kterou organizovala nestátní účelová organizace Česká asociace pro Floriade 2002. Česká zahrada byla oceněna stříbrnou medailí v hlavní kategorii, za celkové ztvárnění, vzhled a péči, přičemž bylo kladně hodnoceno mimo jiné to, že k její přípravě bylo použito výhradně českých materiálů.

Floriade málem bez české účasti

Světová zahradnická výstava FLORIADE 2002 je pořádána jednou za 10 let a ČR se jí zúčastnila poprvé. Více než 300 vystavovatelů na ploše cca 65 hektarů představilo nejnovější poznatky a výsledky výzkumů, nejnovější a nejmodernější technologické postupy, nejzajímavější možnosti architektury zahrad a parků a nejčerstvější informace z oboru. Česká expozice byla návštěvníky vnímána jako národní. Přestože se tedy jednalo de facto o reprezentaci státu, nebýt iniciativy několika soukromých firem a jednotlivců, nikdy by tato expozice nevznikla. Téměř celý rok 2001 si oficiální pozvánku k české účasti na světové zahradnické výstavě FLORIADE 2002 přehazovala ministerstva zemědělství, kultury a životního prostředí mezi sebou s jediným výsledkem: česká účast byla odvolána.

Entuziazmus zvítězil

Teprve díky neoficiálnímu dotazu holandských pořadatelů se české zahradnické firmy dozvěděly, že na tak významné akci bude ČR chybět. V tu dobu zbývaly do zahájení výstavy pouhé čtyři měsíce. Přesto se našly ochotné ruce i soukromé prostředky, díky kterým bylo možno českou expozici realizovat. Po pravdě nutno říci, že rozsah i provedení expozice bylo poplatné finančním prostředkům, které se do doby zahájení výstavy podařilo získat. A těch nebylo mnoho. Přestože organizátoři české expozice oslovili se žádostí o finanční podporu oficiálně státní orgány i některé organizace, které veřejně deklarují pomoc státu ve věci zahraničních účastí na výstavách, byla česká expozice vybudována z ryze soukromých prostředků.

Zapůsobila až královna Beatrix

Oficiální zahájení světové zahradnické výstavy FLORIADE 2002, holandskou královnou Beatrix 6. dubna jen potvrdilo, o jak významnou akci se jednalo. Snad i tento moment přispěl k tomu, že MZe ČR přislíbilo částečnou pomoc. Ta bohužel stačila pokrýt jen malou část nákladů spojených s šestiměsíčním provozem a údržbou expozice. Světová zahradnická výstava FLORIADE 2002 tedy skončila. Celkově ji navštívilo 2,3 milionu návštěvníků, tj. přibližně 12 000 denně. Ti všichni prošli nebo se zastavili u České zahrady. Již jen tato čísla dokládají, že rozhodnutí odvolat oficiální českou účast nebylo šťastné. Říká se: konec dobrý - všechno dobré, ale také: chybami se člověk učí. Proto by nic z toho, co předcházelo vznik a doprovázelo trvání expozice Česká zahrada, nemělo zůstat zapomenuto. Právě naopak.

Hra bez pravidel

Stálo by zcela jistě za posouzení, jak úspěšné byly oficiální české účasti na ostatních zahraničních výstavách v letošním roce. Příprava české účasti na FLORIADE 2002 ukázala, že státní podpora účasti na mezinárodních výstavách a veletrzích nemá z pohledu žadatele prakticky žádná pravidla a žádné rezervy. Jako nefunkční se v tomto případě ukázala také komunikace mezi jednotlivými ministerstvy. Jen málo se od dob reálného socializmu změnilo v pohledu na akce, které neorganizuje stát. Jakákoliv privátní iniciativa je podezřelá a je přijímána s nedůvěrou, vyžaduje se řada odůvodnění atd. V očích úředníků je reprezentace státu rovna reprezentaci úřadů. Proto obava, že soukromý sektor nemůže reprezentovat stát. Výstava FLORIADE 2002 však ukázala opak.

Selhala komunikace mezi státem a firmami

Konkrétně v tomto případě zcela selhala komunikace státních orgánů směrem k firmám a opačně. Možná, že nelze mluvit ani tak o selhání, jako o celkové nefunkčnosti. Ačkoliv žijeme v době obrovského rozvoje informatiky, zdá se, že existují bariéry, které brání výrazně účinnějšímu způsobu komunikace. Jak jinak si vysvětlit skutečnost, že během roku 2001 nebyl z výše jmenovaných ministerstev nikdo schopen oslovit zahradnickou veřejnost. Nezodpovězených otázek je v tomto případě mnohem více. K čemu potřebujeme ministerstva, která nejsou schopna přenášet důležité informace k veřejnosti a nepotřebují zpětnou vazbu pro svá rozhodnutí? Komu tato situace vyhovuje? Na druhé straně se zcela zřetelně ukazuje, že málo početné profesní zahradnické svazy nejsou považovány za relevantního partnera. Již sama podstata jejich současné podoby je příčinou jejich omezené akceschopnosti. Roztříštěnost zájmů, nízká organizovanost na bázi hobby sdružení, špatná komunikace mezi členy a funkcionáři svazů - to vše nepochybně spoluvytváří negativní pohled na zahradnictví jako nefunkční a nevýznamný celek.

Okrasné zahradnictví má u nás tradici

Česká účast na světové zahradnické výstavě FLORIADE 2002, přes všechny problémy, přinesla své ovoce. Není mnoho oborů, v nichž bychom vozili ze světových měření stříbrné medaile. Jen by se na to nemělo zapomenout! Vždyť zahradnictví má v českých zemích tradici, kterou je možno měřit na stovky let. Zámecké zahrady a parky, okolí reprezentačních objektů, zeleň měst a obcí. A v neposlední řadě krajinné úpravy - to vše je dílem českého okrasného zahradnictví, jehož existenci česká veřejnost jakoby nevnímá. A nejen česká veřejnost, ale i státní orgány.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít