České startupy bude podporovat Izrael. Vznikne nový fond - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

České startupy bude podporovat Izrael. Vznikne nový fond

,
České startupy bude podporovat Izrael. Vznikne nový fond
Zdroj: čtk

V rámci izraelsky-české obchodní spolupráce se v Česku zrodí nový fond. Začínajícím podnikům nabídne peníze i zázemí.

Izrael, který patří k nejvýkonnějším světovým líhním technologických startupů, vstoupí do společného projektu s tuzemským ministerstvem průmyslu. Výsledkem spolupráce má být podpora českých začínajících podniků.

„Na Ministerstvu průmyslu a obchodu se připravuje český podpůrný fond pro startupy. V současné době je v jednání, kdo bude v managementu fondu zastoupen za izraelskou stranu,“ potvrzuje pro Euro.cz výkonný ředitel Česko-izraelské smíšené obchodní komory Karel Kortánek.

Jaký objem financí bude pro české startupy k dispozici, ještě není známo. Záměrem ale bude podpořit zejména technologické firmy. Podobnou iniciativu vyvíjí Izrael od loňského roku v celém regionu. Na Slovensku byla loni vyhlášena první společná slovensko-izraelská výzva k předkládání projektů v oblasti průmyslových inovací. Za výzvou stojí Instituce hlavního vědce izraelského státu a Slovenská inovační a energetická agentura a společně na ni alokovaly 2 miliony eur, tedy asi 54 milionů korun. Vybrané startupy se zúčastnily největšího inovačního veletrhu v Izraeli DLD Innovation Festival.

Česká vláda o podpoře startupů mluví už od roku 2011. Tehdy slibovala zřízení státního seed fondu. Po odkladech však k naplnění plánu dodnes nedošlo, a kabinet odložil také spuštění Národního inovačního fondu.

Sedm z deseti malých inovativních firem v Česku je podle společného průzkumu ministerstva průmyslu a obchodu s poradenskou firmou Deloitte nuceno investovat méně peněz, než by úspěch s jejich nápadem vyžadoval. Takřka polovinu domácích startupů přitom financují jejich duchovní otcové pouze ze svých úspor, další čtvrtina pak shání peníze v rodině a po známých.

Problémem je také neochota bank. Na bankovní úvěr dosáhne sedm začínajících podnikatelů ze sta. Když si odmyslíme financování z úspor, pochází tedy financování českého startupu nejčastěji od investora.

Čtěte také:

Pražské startupy lákají zahraniční investory. Získaly desítky milionů

3D tužky a počítačové hry. Češi nasbírali na Kickstarteru stovky tisíc dolarů

=====
Nejméně nových firem za čtyři roky. Na stravování již dopadá EET


Ohodnoťte tento článek
Diskuze