České předsednictví: Regiony nezaváhaly

16. října 2009, 11:17 - Ivana Šmejdová, <a href="http://www.lobby.cz">Lobby.cz</a>
16. října 2009, 11:17

V uplynulém půlroce se skloňovalo České předsednictví v Radě EU v našich médiích ve všech pádech. Aby ne, vždyť se jednalo o zcela výlučnou událost v novodobých dějinách naší země. Naše předsednictví se vzhledem k ekonomické krizi i končícím funkčním obdobím Evropského parlamentu a Evropské komise odehrávalo v obtížných podmínkách, přesto Česko dosáhlo řady hmatatelných výsledků a významných úspěchů.

Autor: Jakub Stadler

ČR vyjednala v Evropském parlamentu více než 80 konkrétních opatření, ukázala se jako dobrý krizový manažer, zasadila se o opatření na podporu evropského hospodářství… Ponechme však stranou globální hodnocení našich představitelů v čele Evropy, ale podívejme se na předsednictví z druhého konce, z pohledu českých regionů. Jak se na zajištění předsednictví podílely kraje? Jaký pro ně mělo význam?

Z historie příprav

Dle informačního portálu EurActiv z června 2008 kraje spolupracovaly s vládou na přípravě předsednictví. Česká republika pro ně zvolila tzv. „decentralizovaný model“, který znamenal právě zapojení jednotlivých regionů do předsednických aktivit. Důvody byly nasnadě: využít jedinečnou příležitost k prezentaci České republiky v zahraničí a na druhé straně přiblížit Evropskou unii běžným občanům. Plán počítal s organizací zhruba 200 politických jednání a dalších 200 až 300 doprovodných akcí, které následně proběhly po celé ČR. Vrcholné schůzky evropských politiků se uskutečnily kromě Prahy v dalších šesti či sedmi městech. Například v Luhačovicích se setkali ministři pro zaměstnanost a sociální věci, v Olomouci si dali schůzku ministři obrany, Mariánské Lázně hostily ministry pro dopravu. Další významná setkání proběhla v Brně, Hluboké nad Vltavou, Litoměřicích…

CzechReg Days

Tak se nazývala společná iniciativa krajů v rámci českého předsednictví. Zastoupení českých regionů navrhla koncept odborných konferencí a doprovodných kulturních akcí jako platformu pro mezi-regionální a mezi-institucionální diskuzi o aktuálních unijních tématech jako kohezní politika (politika soudržnosti), Lisabonská strategie, přeshraniční spolupráce nebo podpora podnikání a služeb. Cílem bylo zdůraznit úlohu regionů při tvorbě politiky EU, poněvadž její dopad právě na regiony a města je značný.

Vedle zmíněného společného postupu organizoval každý kraj řadu svých akcí, ať již přímo v Bruselu nebo doma, jimiž zprostředkovával informaci Evropě o tom nejlepším, co může nabídnout.

Regiony zaujaly

Tři měsíce po skončení našeho předsednictví v Radě EU je zřejmé, že v Evropě zájem o české regiony díky jejich iniciativám během předsednictví stoupá. Při organizování jednotlivých regionálních akcí se plně projevila pověstná kreativita Čechů a Moravanů. Málokterá země se může pochlubit tolika originálními myšlenkami při vlastní prezentaci. České regiony nepochybně předvedly Evropě to nejlepší, co mohou nabídnout ve všech oblastech lidského působení. Je pouze škoda, že se široká česká veřejnost o konkrétních akcích jednotlivých regionů nedozvěděla z médií více. Slyšeli jste např. o dvouměsíční happeningové cestě jihočeských turistů a divadelníků po stopách legendární výpravy českých pánů „z Čech až na konec světa“ na podporu myšlenky krále Jiřího z Poděbrad o sjednocené Evropě? Nebo o výstavě „Dvacítky“, která otevřela prostor nejmladší generaci českých umělců, aby dvacet let po pádu železné opony vyjádřili svoji představu o budoucí Evropě? Víte o desítkách dalších výstav, koncertů a zajímavých setkání, která uspořádala zastoupení našich krajů v Bruselu, na dalších místech v Evropě nebo doma pro své evropské sousedy i pro sebe?

Více na Lobby.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít