České Liftago chce startovat v Budapešti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

České Liftago chce startovat v Budapešti

,
České Liftago chce startovat v Budapešti
Zdroj: Liftago

Český taxíkový startup Liftago míří do Maďarska. Po slovenské Bratislavě se tak Budapešť stane druhou zahraniční destinací, kde bude stejnojmenná aplikace fungovat. Euru informaci potvrdil spoluzakladatel Liftaga Ondřej Krátký.

„Vyvíjíme aktivity, které směřují ke vstupu na maďarský trh. Kdy nastane ten správný čas, ale ještě nevíme, na sliby je brzy,“ reagoval Ondřej Krátký. Firma kvůli expanzi dokonce uvažovala o vypsání investičního kola, prozatím od něj ale upustila kvůli stále se zlepšujícím ekonomickým výsledkům.

V Budapešti se bude muset Liftago vyrovnat s odlišnými podmínkami oproti Česku. Ve městě totiž platí jednotná cena, kterou mohou taxikáři zákazníkům účtovat. Základní princip Liftaga přitom tkví ve srovnání cen různých řidičů. Prostřednictvím aplikace chytrého telefonu soutěží o zákazníka, a když si je vybere, za smluvený čas a cenu přijedou.

„Jelikož v Budapešti nebude možné soutěžit nižší cenou, využijeme další nástroje, které jsou dostupné i u nás. Pasažéři si budou vybírat podle druhu a stáří auta, času, kdy řidič přijede, nebo podle referencí, které získal při předchozích zakázkách,“ přibližuje spoluzakladatel aplikace. Řidiči s lepšími auty a lepším doporučením si tak díky Liftagu vydělají více. Nikoliv sazbou, ale počtem zakázek.

 Zakladatelé aplikace Liftago Juraj Atlas s Ondřejem Krátkým

Zakladatelé Liftaga Juraj Atlas a Ondřej Krátký

Maďarsko si Liftago vybralo jednak kvůli regionální blízkosti, jednak kvůli transferu zákazníků ze zahraničí. Logika je jednoduchá – stejná aplikace funguje v Bratislavě, Ostravě a Praze, turisté si nebudou muset stahovat další. Navíc v tržbách firmy hrají čím dál větší roli korporátní zákazníci a firmy ve středoevropském regionu používají tři zmíněná města nejčastěji jako sídla svých poboček.

Mezi aplikacemi, které za sebou nemají telefonický taxi dispečink, je Liftago v Česku největší. Se 160 tisíci stálými zákazníky je dokonce větší než americký Uber, který jich má kolem 110 tisíc.

Liftago je nejlépe hodnocená aplikace svého druhu na Google play v Evropě. Vznikla teprve před třemi lety, stojí za ní severočeský podnikatel Martin Hausenblas a další investoři. Mezi ty minoritní se řadí i miliardář Karel Janeček. V Česku Liftago pravidelně používá přibližně 1500 řidičů taxi. Na rozdíl od ostatních aplikací se nepohybuje mimo zákon, protože pokrývá jen licencované taxikáře, kteří ji používají zpravidla jako doplněk k zakázkám z dispečinků.

Dále čtěte:

Ondřej Krátký: Pojďme sdílet taxík

Uber se stahuje z Dánska. Vyštípal ho nový zákon

Výhra italských taxikářů: soud označil Uber za nekalou konkurenci


Ohodnoťte tento článek
Diskuze