České Las Vegas

13. října 2003, 00:00 - David Havlík
13. října 2003, 00:00

SAZKA PŘED LETY NAKOUPILA NEDALEKO TRUTNOVA ŘADU POZEMKŮ, KDE PLÁNUJE POSTAVIT VÝSTAVNÍ A ZÁBAVNÍ PARK ARKADIA ZA NĚKOLIK MILIARD KORUN. PRACOVNĚ HO NAZVALA PODLE CENTRA SVĚTOVÉHO HAZARDU LAS VEGAS.

Na ploše větší než 120 hektarů chce Sazka vybudovat komplex výstavišť, hotelů a heren, který nemá v Evropě obdoby. Z podkladů, které má Profit k dispozici, se o záměru Sazky můžeme dozvědět toto: „Koncepci areálu budou tvořit tři výstavní pavilony se zastřešeným náměstím, navazující zábavní částí s hotely a společensko-rekreačním centrem. Součástí areálu budou ubytovací služby v hotelu Arkadia s 650 pokoji a hotelu Sněžka s 670 pokoji. Na výstavišti bude i celnice a energetické centrum situované v jižní části areálu.“ To vše za více než 17 miliard korun. Trutnovské Las Vegas není jedinou několikamiliardovou investicí, kterou Sazka v České republice už několik let plánuje. Rozsáhlé pozemky firma nakoupila také nedaleko Rudné u Prahy v katastru obcí Drahelčice a Hořelice. „Na ploše cca 200 hektarů má být soustředěn komplex zařízení pro aktivní i rekreační sportovní využití pro širokou veřejnost. Na pravé straně dálnice ve směru Praha-Plzeň by mělo v několika etapách postupně vyrůst až sedm víceúčelových hal o celkové rozloze cca 110 tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy, obklopených parkovišti pro cca 8 tisíc aut a 500 autobusů. Kromě široké škály sportovních disciplín budou v areálu fitcentra spolu s hernami, kasinem a množstvím sázkových her. Komplex zařízení má zajišťovat služby v nepřetržitém provozu. Pro potřebu celodenního pobytu jsou uvažovány kromě administrativního zázemí i obchodní centrum, restaurace, jídelny, pivnice. Pro delší pobyt zákazníků jsou plánovány ubytovací kapacity v rozsahu 900 až 1500 lůžek. Záměrem Sazky je realizovat investiční příležitost v celkové výši cca 12 miliard 650 milionů korun,“ uvádí se v podnikatelském záměru firmy.

POSPÍCHAT POMALU

Lidé ze Sazky o uvedených plánech mluví neradi a opatrně. Žádný z nich totiž firma zatím neuskutečnila a v dohledné době zřejmě ani neuskuteční. „Jisté perspektivní záměry pro budoucí rozšíření společnosti se v těchto lokalitách připravují. Jde o možné rozšíření sféry her nebo výstavní činnosti. Naše záměry směřují k tomu, aby pro sport bylo více finančních prostředků,“ odpověděl stroze zástupce největšího akcionáře Sazky Vladimír Srb z Českého svazu tělesné výchovy a sportu. Podle předsedy Českomoravského fotbalového svazu a člena dozorčí rady Sazky Jana Obsta je však důvodem, proč má k uvedeným projektům výhrady, právě to, že nemají se sportem mnoho společného. „Já osobně si nemyslím, že by to byla cesta, kterou by se Sazka měla do budoucna vydávat. Projekty mají příliš odtažitý vztah ke sportu, který by měl být Sazce vlastní. V tom vidím i zásadní filozofický rozdíl mezi pražskou halou a těmito projekty.“ Vladimír Srb mu oponuje: „Pokud jsou členové dozorčí rady přesvědčeni, že to se sportem nesouvisí, tak mě překvapuje, že to neříkají na dozorčí radě, popřípadě, že to neříkají členům představenstva.“ Na představenstvu ani na dozorčí radě se podle Jana Obsta tyto věci zatím neprojednávaly. Jsou totiž neoficiální. Dokonce ani Vladimír Srb neuměl odpovědět na to, kdy sportovci dostanou z provozování zábavních parků první peníze. „Tak daleko ani jeden tento projekt není. Mají dlouhodobý charakter.“ řekl Vladimír Srb.

MAJETKY, HÝBEJTE SE!

Oba projekty zastřešují společnosti ovládané Sazkou, trutnovská Arkadia a pražská Agrotera. Mezi nimi a Sazkou došlo v minulosti ke stamilionovým majetkovým převodům. Sazka nakoupila pozemky, kde mají zábavní parky stát a vyměnila je za akcie svých dceřiných firem. Arkadia a Agrotera použily nemovitosti k navýšení svého základního jmění. „Nemovitosti pro účely nepeněžitého vkladu mohou dosáhnout jako vklad podstatně vyšší hodnoty, než je cena, za kterou byly pořízeny,“ vysvětluje právník Václav Sládek. Navýšit svůj základní kapitál mohla i sama Sazka, ale použitý postup odůvodňuje tím, že bylo zapotřebí finančně posílit dceřiné firmy, protože ty budou uskutečňovat její podnikatelské plány. „V případě Sazky by to mohlo být komplikovanější a více závislé na tom, zda ten projekt bude realizovat či nikoliv. Takhle může tvrdit, že projekt realizuje jiná společnost, od Sazky odlišná. Navíc je potřeba si uvědomit, že při navýšení v Sazce by akcie z navýšení získali akcionáři Sazky, a ne přímo Sazka, což nemusí být v daném případě totéž,“ vysvětluje právník Václav Sládek. Mezi největší akcionáře Sazky patří Český svaz tělesné výchovy a sportu. Motivace předsedy svazu Vladimíra Srba hájit ve firmě zájmy sportovců je ovšem podle některých ekonomů ztížená. Vladimír Srb je totiž placen jednak jako člen představenstva Sazky, i jako člen vedení jedné z firem, která se Sazkou spekulativní obchody s pozemky uskutečnila. Nemyslím si, že zástupci sportovních svazů jsou andělé, kteří v první řadě dbají o blaho těchto sportovních svazů. Není tomu tak. Vždycky budou především dbát o blaho své, tak jako je lidem vlastní,“ říká ekonom Jiří Schwarz. Na dvou nebo i více židlích najednou nesedí v Sazce jenom Vladimír Srb. Na dobré bydlo firma upíchla ve svých účelově založených dceřiných společnostech většinu zástupců sportovních oddílů v Sazce. Oficiálně proto, aby dohlíželi na průhledné hospodaření těchto firem. „Pokud stát chce zachovat monopol toho druhu, který Sazce udělil, tak musí třeba i formou změny zákona značně zjednodušit strukturu a omezit podnikatelské aktivity firmy. A soustředit je do té oblasti, kde by byla co nejlépe schopná naplnit své poslání, a to je podpora sportovních svazů,“ myslí si ekonom Jiří Schwarz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít