Česká vláda bude čestným makléřem

02. ledna 2009, 19:03 - Martin Shabu
02. ledna 2009, 19:03

Předsednictví EU je soubojem o prosazení společných řešení, říká Martin Schulz

Martin Schulz, předseda Skupiny sociálních demokratů v Evropském parlamentu (EP), navštívil Prahu se skupinou šéfů jeho frakcí. Po rozhovoru s týdeníkem EURO se celá delegace přesunula na setkání s prezidentem Václavem Klausem, při kterém nastala roztržka kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy, kterou Schulz dlouhodobě podporuje. Šlo o první oficiální návštěvu vztahující se k nadcházejícímu českému předsednictví Rady EU. Socialisté tvoří po EPP-ED (křesťanští demokraté) druhé nejsilnější uskupení v EP.

EURO: Na konci listopadu český Ústavní soud Lisabonskou smlouvu „posvětil“, přesto ji dosud parlament neschválil. Myslíte si, že to zásadně ovlivní průběh a výkon českého předsednictví EU? SCHULZ: Sociální demokraté jsou pro Lisabonskou smlouvu - stejně jako křesťanští demokraté a Strana zelených. Pouze část pravého křídla ODS je proti ní. Prezident Klaus sehrává roli bojovníka za lidské svobody společně s komunisty, kteří reprezentují Gustáva Husáka a jeho lidi. Menšina proti Lisabonské smlouvě má ve svém středu prezidenta země, který říká: „Nezajímá mě většina v parlamentu. Nepodepíši to.“ Je to svobodně zvolený prezident a mně nepřísluší ho komentovat. Věřím vládě, že povede EU jako čestný makléř.

EURO: Jakým způsobem obvykle EP spolupracuje s předsednickou zemí EU? SCHULZ: Na návštěvě ČR jsem poprvé slyšel českého ministerského předsedu Mirka Topolánka prohlásit: „Povedu liberálně-konzervativní předsednictví.“ Na to jsem mu odvětil: „Jsem lídrem socialistické frakce. Jestliže jste liberálně-konzervativním premiérem ČR a takto povedete i EU, potom bude vaše předsednictví velmi složité.“ Toto poselství zaznělo i od zástupců ostatních frakcí. Úspěšné předsednictví EU znamená získat podporu ostatních institucí a pochopit, že nejde o souboj politických stran, ale o prosazení společného řešení.

EURO: Existují rozdílné názory na takzvaný pakt neútočení vlády s opozicí v období, kdy země předsedá EU. Jak se na tyto dohody díváte? SCHULZ: Znám tuto diskusi. Jiří Paroubek vyslovil jasný vzkaz vládě, že je připraven podporovat české předsednictví. Během slovinského předsednictví se země nacházela v předvolební kampani. Premiéra Janeze Janšu podporovala opozice a její šéf, nynější premiér Pahor Borut, jenž byl tehdy současně poslancem socialistické frakce EP. Právě opozice pochopila, že nemůže oslabovat vládu na evropské úrovni, aby nebyla viněna z jejího případného neúspěchu. Premiér Janša však opozici kritizoval právě za toto domnělé oslabování. Lidé a voliči jsou však moudří. Viděli jasně, že jde o trik vlády.

EURO: Mnozí politici se obávají, že předsednictví EU znamená aktivitu navíc, která je v důsledku může potopit na domácí politické scéně, pokud budou obrazně půl roku v Bruselu. SCHULZ: (smích) Německá kancléřka Angela Merkelová využila předsednictví a stala se kancléřkou Evropy. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy určitě nezaznamenal prohry související s předsednictvím. Je to velká zátěž. Menší země čelí větším problémům. Pokud však zvládnete tento management, získáte titul významné mezinárodní osobnosti. To nikdy nezískáte v domácí politice.

EURO: V evropském tisku se spekuluje o příštím předsedovi Evropské komise (EK), kterým by se měl stát znovu José Manuel Barroso. Dovedl byste si představit a následně i podpořit kandidáta na českého komisaře, pokud by jím byl Mirek Topolánek? SCHULZ: Mandát EK skončí souběžně s volbami do EP. První povinností nově zvoleného evropského demokratického sboru bude hlasovat na základě návrhu Rady o novém předsedovi EK. Ani Barroso není příznivcem prodloužení mandátu komise. Kandiduje na druhý volební termín. Nehledíce na kandidáta dáme na stůl podmínky, zejména sociální otázky v Evropě, jejichž naplnění budeme po předsedovi požadovat. Uvidíme, navrhne-li vláda ČR Topolánka na post komisaře. Zeptejte se mě na tuto otázku, až bude navržen. Nyní je předsedou vlády, která bude předsedat EU. Česká republika má velmi dobrého komisaře Vladimíra Špidlu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít