Česká vesmírná stopa. Růst kosmoprůmyslu zpomaluje nedostatek inženýrů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česká vesmírná stopa. Růst kosmoprůmyslu zpomaluje nedostatek inženýrů

,
Česká vesmírná stopa. Růst kosmoprůmyslu zpomaluje nedostatek inženýrů
Zdroj: SAB Aerospace

Počet tuzemských firem zapojených do kosmického průmyslu vzrostl za deset let na čtyřnásobek. Brzdí je nedostatek kvalifikovaných lidí.

V posledních měsících zažíváme nebývalý rozvoj vesmírného průmyslu. Tím hlavním akcelerátorem byl bezesporu první let soukromé společnosti s lidskou posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), o níž se se svou lodí Crew Dragon postarala americká firma Space X miliardáře Elona Muska. Jen pár dní poté tatáž společnost poprvé úspěšně odlepila od země i svou obří vesmírnou loď Starship SN-5, jejímž úkolem není do budoucna nic menšího než cesta na Mars.

Česko přitom nechce být pozadu. Ve stínu těchto úspěchů se v tuzemsku odehrává řada projektů, které mají ambici k dobývání vesmíru výrazně přispět. Zárodky českého „kosmoprůmyslu“ přitom můžeme hledat už v roce 2008, kdy České republika pod dohledem veterána vesmírného průmyslu Karla Dobeše vstoupila do Evropské vesmírné agentury (ESA).

Dobeš dlouhé roky sbíral zkušenosti v Německu, kde působil v projektech zapojených do vesmírného průmyslu. Po listopadu 1989 využil své zkušenosti i na české půdě a i díky němu dnes v Praze sídlí evropská agentura GSA spravující družicový systém Galieo a příští rok se k ní přidá i nová Agentura EU pro kosmický program.

Výrazný růst

Projekty mohou české firmy získávat hlavně díky členství České republiky v ESA, skrze níž se mohou ucházet o jednotlivé zakázky. Členské země pak posílají do ESA příspěvky, jejichž drtivá většina se formou projektů vrátí zpět do země původu. Právě členské příspěvky České republiky byly dlouhé roky na nízké úrovni, ještě v roce 2014 vláda do ESA…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?