Česká UPC má problémy

01. září 2011, 16:10 - Miloslav Hamřík
01. září 2011, 16:10

A to hned na dvou frontách. Protože  se největší český kabelový operátor UPC Česká republika propadl do ztráty, hledá finanční rezervy. A jednu již našel. Díky ní mají nyní jeho zákazníci problém s dostupností některých českých serverů.

Foto: Profimedia.cz

UPC se loni propadla do nejhorší ztráty za posledních sedm let. Uvedl to deník E15, který tvrdí, že podle dokumentů, které má k dispozici, se prodělek v roce 2010 více než zdvojnásobil na 277 milionů korun, oproti ztrátě 133 milionů korun v roce 2009. Zástupci české pobočky UPC se k hospodářským údajům nechtěli vyjádřit. „Finanční výsledky UPC Česká republika zásadně nekomentuje,“ oznámil jen tiskový mluvčí UPC ČR František Malina.

Firma se do pravidelných ztrát dostala v roce 2007. Tehdy koupila za téměř devět miliard korun tehdejší dvojku na kabelovém trhu Karneval Media. Loňská čísla ovlivnil i úbytek zákazníků, kteří si objednali televizní služby. Zatímco v roce 2009 tuzemská UPC registrovala 636 tisíc zákazníků, kteří si předplatili satelit, analogovou nebo digitální kabelovou televizi, loni jich bylo o 26 tisíc méně. Naopak přibylo lidí, kteří si u UPC objednali internet (o 46 tisíc na 408 tisíc) a telefonní připojení (o 21 tisíc na 187 tisíc).

A právě s internetem má nyní UPC největší problémy. Pokud totiž máte internet právě od UPC, můžete mít od včerejška problém s dostupností některých českých webů. Uživatelé zaznamenávají nedostupnost některých webů, mezi nimiž jsou i weby vydavatelství Mladá Fronta nebo Internet Info. Důvodem je přerušení přímého propojení serverů UPC se servery společnosti Master Internet, která poskytuje hostingové služby řadě českých internetových firem. Podle zástupce firmy Master Internet došlo k přerušení tzv. peeringu (propojení) ze strany UPC. A protože data mezi servery obou společností proudí po linkách, které kapacitně nestačí, mnoho zákazníků firmy UPC se nedostane na uvedené weby.

Technologický server Živě.cz nastínil, že se v minulosti firma Master Internet na bezplatném propojení dohodla s centrálou UPC v Holandsku. V českém UPC ale zřejmě nyní zjistili, že jejich sítě napřímo vytěžují servery Master Internetu a přitom tato skutečnost není nijak smluvně ošetřena ze strany českého UPC. Firma proto přerušila propojení a nyní se hodlá domlouvat na placeném propojení s Master Internet. Pro něj je totiž důležitá vysoká návštěvnost webů, z které má zisk. Tu přitom v nemalé míře generují právě zákazníci UPC, kterých je přes 400 tisíc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít