Česká televize spustí digitální vysílání

03. října 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
03. října 2005, 00:00

DIGITÁLNÍ TELEVIZE V nejbližších týdnech zahájí Česká televize řádné digitální vysílání. Po letech zkušebních provozů tak budou moci diváci sledovat technicky kvalitní program, jaký byl dosud dostupný pouze klientům kabelového nebo satelitního příjmu.

DIGITÁLNÍ TELEVIZE V nejbližších týdnech zahájí Česká televize řádné digitální vysílání. Po letech zkušebních provozů tak budou moci diváci sledovat technicky kvalitní program, jaký byl dosud dostupný pouze klientům kabelového nebo satelitního příjmu.

První a druhý program České televize (ČT) by měly začít v dohledné době vysílat přes digitální signál. Přestože ve veřejnoprávní televizi již přes rok pracuje Rada digitalizace, nejsou stále jasné přesné záměry a koncept celého vysílání. ČT však připravuje jeho zveřejnění. „Česká televize má zájem zahájit řádné digitální vysílání všech svých tří stávajících programů v polovině měsíce října,“ řekl Profitu tiskový mluvčí České televize Martin Krafl.

Zatím tato i další televize v Česku vysílaly ve zkušebním vysílání. Povolení pro regulerní režim dostala ČT od Českého telekomunikačního úřadu v červenci s tím, že to musí učinit do šesti měsíců. O povolení zažádala ČT loni v listopadu, tedy v době, kdy provozovala pouze dva programy.

„Už jsme požádali o rozšíření pro program třetí, uvidíme, zda do té doby (do října) nám bude vyhověno,“ poznamenal ředitel techniky České televize Rudolf Pop v souvislosti s novým programem ČT 24, který televize začala vysílat přes kabelové sítě a satelit na počátku května.

Digitální vysílání ale nebude zatím pro všechny. „V době spuštění služby nebude digitální vysílání dostupné na území celé republiky. Pokryto by mělo být vedle Prahy z vysílače Praha-město a Cukrák, postupně Brno a Ostrava. O dalších lokalitách se teprve jedná,“ vysvětluje Krafl. Do poloviny příštího roku by ale mělo prý být pod digitálním signálem kolem 35 procent obyvatelstva. Diváci, kteří už digitální signál ve zkušebním vysílání přijímají, žádnou změnu prakticky nepocítí.

Se zavedením digitální televize se zpočátku nezmění ani nic pro domácnosti, které přijímají nynější analogový signál. Vysílání přes analog bude v provozu ještě řadu let po zahájení vysílání digitálního. Do té doby poběží přechodné období, kdy budou televizní společnosti souběžně provozovat vysílání analogové i digitální.

Tato doba by měla být však nejen v jejich zájmu co nejkratší, protože zdvojené vysílání zvyšuje náklady. Samozřejmě ovšem nebude v analogovém vysílání možný příjem nových programů a nových služeb, které budou dostupné pouze divákům vysílání digitálního.

DIGITÁL ZA DVA TISÍCE

Digitální pozemní vysílání má v budoucnu zcela nahradit současné analogové, což mimo jiné umožní v první fázi vyslat do éteru až 24 celoplošných televizních programů na rozdíl od současných čtyř. V sítích budou k naladění i rozhlasové stanice. Digitální TV vysílání nabídne lidem mnohem lepší obraz či doplňkové služby. Pro příjem digitálního vysílání je nutný takzvaný set-top box, jehož cena začíná zhruba na dvou tisících korunách. Jinou variantou může být přikoupení televizní karty do počítače, která stojí stejnou sumu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít