Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Čištění solárních panelů v Chile
Čištění solárních panelů v Chile
Autor: David Tramba/Euro

Solek Holding v Chile roste. Od příštího roku tam chce stavět 20 fotovoltaických elektráren ročně

David Tramba 23. listopadu, 16:00  -  David Tramba
 Čištění solárních panelů v Chile
Čištění solárních panelů v Chile
Autor: David Tramba/Euro
23. listopadu, 16:00

Když se spojí česká technická zdatnost, čínské solární panely a slunečné chilské podnebí, vznikne z toho zajímavý byznysový příběh.

Dříve tu pěstovali avokádo, ale místní farmář musel kvůli úbytku vody část stromů porazit. Nahradily je solární panely. Právě zde, na malé rovině mezi kopci u města Cabildo, zhruba sto kilometrů na sever od chilského hlavního města Santiaga, vyrostla fotovoltaická elektrárna Santa Laura. Postavila ji zde loni společnost Solek Holding vedená Zdeňkem Sobotkou.

Sobotka jezdí pravidelně do Chile za byznysem již čtyři roky. Zatímco dříve stavěl jednu či dvě elektrárny za rok, v tuto chvíli jich má rozestavěných již šest. Od příštího roku chce v Chile stavět okolo dvaceti elektráren ročně, každá z nich bude mít výkon od tří do deseti megawattů. Od českého developera je kupují hlavně západní investiční fondy zaměřené na obnovitelné zdroje energie.

Pro Sobotku je to příjemně ziskový byznys. „Jeden megawatt výkonu dnes dokážeme postavit za 700 tisíc dolarů a prodat za 1,05 až 1,1 milionu dolarů. Hrubá marže je zhruba třetinová. Všichni jsou spokojeni, protože investoři budou i tak na provozu elektráren dosahovat výnosu osm až 12 procent ročně“ uvedl šéf Soleku.

Elektřina levnější než z trhu

Instalovaný výkon elektrárny Santa Laura dosahuje tří megawattů. Zatímco v Česku by taková elektrárna vyrobila zhruba tři miliony kilowatthodin za rok, v Chile je to více než dvojnásobek -6,5 milionu. V okolí Santiaga totiž slunce svítí skoro celý rok. Tomu odpovídá i lepší ekonomika provozu. Prodejní cena vyrobené energie se pohybuje mezi 50 a 60 dolary za megawatthodinu, což je pod úrovní tržní ceny elektřiny v Chile. Solární energetika zde dává smysl bez jakýchkoli dotací.

Suché podnebí v okolí Santiaga přináší jiný problém. Všude je prach a výkon zaprášených panelů klesá. Také s tím si manažeři Soleku poradili. Pořídili traktor s dlouhým smetákem, kterým panely několikrát ročně čistí. „Když výkon panelů klesne o šest procent, vyplatí se je očistit. Použití traktoru je oproti ručnímu mytí nejen rychlejší, ale spotřebuje se při něm také třikrát méně vody,“ vyzdvihl přínosy nového řešení šéf stavebního oddělení Soleku Sergio Guzmán Peña.