Česká nanovlákna míří do Silicon Valley

15. listopadu 2010, 10:30 - Profit, TZ
15. listopadu 2010, 10:30

Česká společnost KERTAK NANOTECHNOLOGY, uspěla v rámci projektu Český technologický akcelerátor agentury CzechInvest a získala tříměsíční pobyt v technologickém srdci světa – v americkém Silicon Valley.

Foto: TU Liberec

Již po několikatýdenních jednáních projevili o anorganická nanovlákna z České republiky zájem přední výrobci kosmetiky, automobilů a DSSC solárních panelů. Díky účasti v programu Český technologický akcelerátor představila společnost KERTAK NANOTECHNOLOGY produkty PARDAMU desítkám potenciálních odběratelů a investorů.

Příležitost prorazit na americký trh získaly české společnosti KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM v srpnu tohoto roku na základě výběrového řízení agentury CzechInvest. Odbornou komisi CzechInvestu oslovily především unikátní vlastnosti anorganických nanovláken vyráběných v České republice a jejich široké uplatnění v řadě průmyslových odvětví. Stavebnictví, energetika, automobilový průmysl ani kosmetika se do budoucna bez anorganických nanovláken neobejdou. Historie tohoto výjimečného materiálu, který zaujal americké investory i průmyslové výrobce, započala před několika lety na Technické univerzitě v Liberci v týmu profesora Oldřicha Jirsáka. Program Český technologický akcelerátor agentury CzechInvest je realizovaný v podnikatelském inkubátoru Plug and Play Tech Center v kalifornském Silicon Valley a má za cíl podpořit nadějné české firmy při získávání zahraničního kapitálu. V případě společností KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM navíc zásadně přispěl ke zvýšení zájmu o česká anorganická nanovlákna na severoamerickém trhu. „Od samotného vzniku projektu Český technologický akcelerátor jsme byli přesvědčeni o jeho potenciálu pro rozvoj našeho podnikání, které významně překračuje hranice České republiky. Pobyt v Silicon Valley tato očekávání bezezbytku naplnil,“ uvedl v této souvislosti generální ředitel společnosti PARDAM Daniel Možíš.

Český výrobce anorganických nanovláken získal prostřednictvím CzechInvestu jedinečnou příležitost jednat o spolupráci s nejvýznamnějšími americkými investičními a výrobními společnostmi přímo v místě jejich působnosti. Za necelé tři měsíce v Silicon Valley dokázali zástupci firem KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM navázat spolupráci s více než desítkou strategických partnerů. Ve fázi testování produktu jsou například jednání se společnostmi Avon či Dyesol, speciální prezentaci v sídle firmy si vyžádal americký gigant General Motors. PARDAM, který bude od počátku roku 2011 prvním dodavatelem anorganických nanovláken v průmyslovém měřítku na světě, tak zúročil svou konkurenční výhodu spočívající v jedinečnosti nabízeného produktu.

Zájem amerických investorů má vliv rovněž na dlouhodobé plány českého výrobce. „Předpokládáme zásadní posílení našich aktivit v oblasti výzkumu a vývoje nových aplikací, které do budoucna zhodnotí vlastnosti našich produktů,“ dodal závěrem Možíš. Mezi unikátní vlastnosti anorganických nanovláken, které přesvědčily americké partnery, patří především velký specifický měrný povrch a dobrá prodyšnost. Česká republika potvrdila prostřednictvím společností KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM svou silnou pozici v oboru produkce a užití nanovlákenných materiálů i v americkém Silicon Valley. Oblast nanotechnologií je přitom jedním z nejperspektivnějších vědních oborů na světě. V projektu Český technologický akcelerátor budou reprezentanti společností KERTAK NANOTECHNOLOGY a PARDAM pokračovat do konce roku 2010, poté je vystřídají další úspěšní zájemci o účast v tomto jedinečném programu agentury CzechInvest.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít