Česká HP republika

25. června 2010, 13:42 - Ondřej Hergesell
25. června 2010, 13:42

Přesun výroby počítačových serverů do Kutné Hory přinese zhruba 1300 pracovních míst

Z Česka se postupně stává výrobní bašta prémiové výpočetní techniky pro nadnárodního počítačového obra Hewlett-Packard (HP). K deset let fungující továrně v Pardubicích a logistickému centru v Rudné u Prahy minulý týden přibyla zbrusu nová výrobní kapacita v Kutné Hoře. Tam HP přesunuje z Německa a Skotska výrobu serverů a datových úložišť, přičemž produkce bude pokrývat poptávku celého regionu EMEA – Evropy, Středního východu a Afriky. Ta čítá asi milion serverů a vysokovýkonných datových počítačů ročně.

Maturita, IT, angličtina Generální ředitel lokální pobočky HP Jan Kameníček si pochvaluje, že se do Česka podařilo přivést výrobu s vyšší přidanou hodnotou. „Není to žádná montovna u pásu, ale vysoce kvalifikovaná práce, neboť kromě serverů ve standardní konfiguraci zahrnuje výroba i zákaznicky optimalizované stroje stavěné přímo na zakázku,“ říká Kameníček. I proto jsou požadavky na nově přijímané zaměstnance poměrně vysoké: musejí mít maturitu, alespoň základní znalost informačních technologií a měli by ovládat angličtinu. „To proto, že objednávky, technická dokumentace, průvodní materiály a další instrukce pro výrobu přicházejí v anglickém jazyce. Celkově vyžaduje sestavování serverů poměrně vysokou kvalifikaci,“ uvádí šéf českého HP.
Stejně jako v případě továrny v Pardubicích využije HP pro výrobu serverů svého partnera, společnost Foxconn, a to na bázi takzvaného outsourcingu výroby. V kutnohorském závodě by tak do konce roku mělo vzniknout 700 nových pracovních míst; dalších 50 lidí, kteří se budou starat o logistiku a specifické požadavky zákazníků, zaměstná přímo HP. Navíc by každé nově otevřené místo v závodě Foxconnu mělo přinést další zhruba 0,8 pracovní pozice v návazných oborech a dodavatelských firmách. Od českých dodavatelů například pochází kartonové obaly a obalový materiál, do budoucna se uvažuje i o zapojení dalších lokálních výrobců, například pro plechové části serverů. Celkově by měl nový závod v Kutné Hoře vytvořit přinejmenším 1300 nových pracovních míst, což je dobrou zprávou pro tamní pobočku úřadu práce. Ta registruje téměř devítiprocentní nezaměstnanost. Otázkou zůstává, zda na Kutnohorsku, Kolínsku a v dalších okolních regionech Foxconn dokáže nalézt dostatek kvalifikované pracovní síly. Nyní firma zaměstnává asi čtyři stovky lidí, přičemž zmiňované regiony jsou prý již notně „vyzobané“. Do konce roku, kdy by se továrna měla rozjet naplno, tak musí agentury pro Foxconn sehnat dalších 300 pracovníků a není prý vyloučeno že bude muset sáhnout i po cizincích. „Firma ale chce zaměstnávat hlavně Čechy, což samozřejmě vítáme, takže jsme s Foxconnem v kontaktu a pomáháme jim s hledáním ubytování pro lidi,“ říká místostarosta Kutné Hory Václav Vančura. Například automobilka TPCA, jež v nedalekém Kolíně zaměstnává asi 3500 lidí, dokázala z místního regionu pokrýt jen asi 40procentní potřebu pracovníků.

Pětimiliardová investice V rámci svého areálu, kde již dva roky běží výroba LCD displejů a počítačových komponent, postavil Foxconn v Kutné hoře pro HP zcela novou fabriku „na zelené louce“. Výše investice do „serverové továrny“ není – vzhledem k informačním restrikcím tchajwanské korporace – známa. Dle údajů agentury CzechInvest, které poskytla týdeníku EURO, již Foxconn v Kutné Hoře a Pardubicích dohromady proinvestoval 5,5 miliardy korun a připravil prostor pro vytvoření zhruba 8300 pracovních míst. Vzhledem k výši investice získal i podporu od českého státu, jejíž úhrnná hodnota by mohla v maximální výši dosáhnout až dvou miliard korun. „V případě Foxconnu měly investiční pobídky podobu slevy na dani z příjmu. Ta se počítá postupně z reálně odvedených daní, a proto teď nelze říci, kolik prostředků již firma získala. Obecně platí, že to může být maximálně kolem 40 procent z výše investice. Praxe potvrzená nedávným výzkumem společnosti Deloitte ale říká, že reálně firmy vyčerpají podstatně méně peněz,“ vysvětlila týdeníku EURO Alexandra Rudyšarová, generální ředitelka CzechInvestu.

HP v Česku roste Foxconn je dle výše obratu pátou největší firmou v České republice; v loňském roce utržil přes 84 miliard korun. Zároveň je po mladoboleslavské Škodě Auto druhým největším exportérem, když vloni vyvezl zboží za bezmála 83 miliard, což je kupříkladu asi o 60 procent více než kolínská TPCA. Nová kutnohorská továrna, o níž Foxconn „soupeřil“ s dalšími outsourcingovými partnery HP z Turecka a Ruska, finanční výkonnost českého Foxconnu dozajista ještě navýší. Podle předpokladů HP by totiž měl středočeský závod vyprodukovat přibližně milion serverů a datových úložišť, takzvaných storagí, které poputují zákazníkům HP v celé Evropě, Africe a na Blízkém východě. Prodejní ceny i těch nejjednoduších serverů se přitom pohybují v desítkách tisíc korun. Výjimkou však není ani vysoce profesionální server, takzvaný Superdome, za nějž zákazník zaplatí přes milion korun. Obdobné je to s cenami datových úložišť, jež by se měly na produkci kutnohorské továrny podílet přibližně jednou pětinou. Summa summarum: Foxconn, jenž pro HP montuje v Pardubicích nejdražší stolní počítače, prémiové notebooky pro korporátní sféru a periferie, jako jsou klávesnice či myši (Foxconn takto pro HP za deset let vyrobil 30 milionů počítačů, milion serverů, milion notebooků a 20 milionů příslušenství), se stává stále důležitějším prvkem české ekonomiky. Zároveň s tím roste i vliv HP v České republice. Místní pobočka již nyní zaměstnává více než 1100 lidí v IT branži, další tisíce pro firmu pracují ve Foxconnu v zakázkové výrobě. Jejich počet nelze s ohledem na komunikační omezení tchajwanské firmy konkretizovat, nicméně dle zdrojů týdeníku EURO pracuje na zakázkách pro HP přibližně tři čtvrtiny všech zaměstnanců české pobočky, zhruba tedy pět tisíc lidí.

*
Jan Kameníček
Roli hrála kvalifikovanost
EURO: Jak probíhá vnitrofiremní rozhodování, kde bude vybudován nový výrobní závod, jako je ten v Kutné Hoře? KAMENÍČEK: HP si každých zhruba pět let dělá analýzu, zda výroba v současných závodech je ta nejefektivnější pro dané časové období. Pokud dojde k rozhodnutí, že by se výroba z více továren měla sloučit, nebo že je výhodné ji přesunout do jiné lokace, vznikne jakýsi nadnárodní tým profesionálů, který sbírá veškeré informace pro takové rozhodnutí. Existují čtyři klíčové parametry, jež se hodnotí: zkušenost s potenciálním partnerem, zda pro nás již někde něco vyrábí; cena výroby, která závisí na ceně pracovní síly i na případných dotacích; cena dopravy, takže umístění České republiky bylo obrovskou výhodou; a politická stabilita dané oblasti. V případě výroby serverů a datových úložišť hrál roli ještě jeden parametr, a to kvalifikovanost pracovní síly, neboť výroba drahých serverů podle požadavků zákazníka vyžaduje již poměrně značnou úroveň vzdělání. EURO: Přináší otevření takového závodu v České republice nějaká pozitiva pro lokální pobočku HP? KAMENÍČEK: Jednak jsem patriot, takže mne opravdu upřímně těší, že na serverech z Kutné Hory budou štítky „Product of Czech Republic“. Výhodou je úzké propojení s výrobním závodem. V okamžiku, kdy máte 40 kilometrů od kanceláře výrobní linku a potřebujete velmi rychlou dodávku k zákazníkovi, můžete dodávku poslat přímo k němu. U velkých klientů se tím zkrátí doby dodávek o několik dnů, což je často důležitý faktor. Výhodou je samozřejmě i daleko jednodušší komunikace s výrobním závodem a v neposlední řadě je pozitivní, že v době ekonomické recese a propouštění lidí přinášíme republice 750 nových pracovních míst plus další „druhotnou zaměstnanost“ u dodavatelů. EURO: Předpokládáte v budoucnu výraznější zapojení lokálních výrobců? KAMENÍČEK: Prozatím se odebírají balící materiály, možná je například spolupráce s dodavateli plechových stojanů pro servery. Vždy jde o výši nákladů – na nákup komponent a na dopravu. V okamžiku, kdy se vyprofiluje některý lokální výrobce s odpovídající kvalitou a zajímavou cenou, tak to může být oboustranně zajímavé. EURO: Jak dlouho hodláte v Kutné Hoře vydržet? Nemůže se stát, že za pár let odejdete dál na východ? KAMENÍČEK:** Vhodná destinace, která z výše zmíněného rozhodování vzejde jako vítězná, se zvolí pro následujících minimálně pět let. Investice do vytvoření nové výroby je tak velká, že to častěji nelze provádět.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Vypočítejte si vaši čistou mzdu v roce 2018: liší se od té z roku 2017?
Jak zadat příkaz v bance, aby platba došla do konce roku 2017
Máte už novou dálniční známku?
Auta
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude…
Škoda láká anglické záchranné složky na upravený Kodiaq a policii na rychlý Superb
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky výfuku?
Značka Alpine je definitivně zpět. Renault v Dieppe odstartoval výrobu A110
Co udělá víc oktanů s výkonem tříválce 1.0 TSI? Naše dlouhodobá Škoda Fabia vám to ukáže
Technologie
Intel začíná brát vážně ovladače GPU. Lepší výkon a „launch driver“ pro Ōkami HD
Nejlepší mobil od LG je v Česku. V30 má příliš sebevědomovou cenu
Problémy? Nová konzole Ataribox byla na poslední chvíli odložena
Internet dostal velkou facku. V USA po dvou letech zrušili síťovou neutralitu
Dokonáno. Norský rozhlas jako první na světě ukončil FM vysílání
Hry pro příležitostné hráče