Česká ekonomika by mohla kvůli koronaviru klesnout o víc než desetinu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česká ekonomika by mohla kvůli koronaviru klesnout o víc než desetinu

čtk,
Česká ekonomika by mohla kvůli koronaviru klesnout o víc než desetinu
Zdroj: Archiv MF

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadů šíření koronaviru s poklesem ekonomiky o 11 procent. Zároveň by ale v příštím roce podle banky mělo dojít k oživení a ekonomika by mohla stoupnout o 8,4 procenta. O odhadu banky informoval hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Odhady podle něj vycházejí z toho, že v eurozóně letos klesne hrubý domácí produkt o 13 procent.

Ministerstvo financí v pondělí informovalo, že očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 procenta. Příští rok by ale měla podle úřadu česká ekonomika vykázat růst o 3,1 procenta. Odhady dalších ekonomů a bank počítají letos s propadem ekonomiky od zhruba čtyř do deseti procent. Na počátku roku, před koronavirovou pandemií, se většina ekonomů shodovala, že česká ekonomika letos poroste zhruba o dvě procenta. Loni česká ekonomika stoupla o 2,5 procenta.

„Odhadujeme, že na konci března pracovala česká ekonomika na pouhých 60 procent svých kapacit. Opatření proti šíření koronaviru byla v Česku zavedena s mírným předstihem před většinou okolních zemí, takže více zasáhla do výkonu ekonomiky již v prvním čtvrtletí,“ uvedl Sobíšek. Za první čtvrtletí tak počítá s mezičtvrtletním poklesem hrubého domácího produktu (HDP) o 4,9 procenta. Největší náraz ovšem podle něj nastane ve druhém čtvrtletí, kdy by mohla ekonomika mezičtvrtletně klesnou až o 15 procent. Odhad ovšem počítá s postupným uvolňováním ekonomických restrikcí od května.

Bojíte se, že kvůli koronaviru přijdete o práci?

„Při stále vysoké míře nejistoty nyní předpokládáme celoroční pokles HDP o 11 procent. Při očekávaném růstu příští rok o 8,4 procenta tak zůstane výkon ekonomiky pod úrovní roku 2019 asi o 3,5 procenta,“ dodal Sobíšek.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze