Česká APS spolu s Američany a Japonci koupila rakouský VB-Leasing - Euro.cz

Přihlášení

Česká APS spolu s Američany a Japonci koupila rakouský VB-Leasing

, čtk,
Česká APS spolu s Američany a Japonci koupila rakouský VB-Leasing
Zdroj: Profimedia.cz

Česká finanční skupina APS Holding společně s japonskou bankou Nomura a americkým fondem Balbec koupila rakouskou společnost VB-Leasing, významného hráče na leasingovém trhu s auty ve střední a jihovýchodní Evropě. Spolu s firmou převezmou noví majitelé zhruba 20 tisíc smluv především v Rakousku a Chorvatsku. Cena transakce nebyla zveřejněna, ani podíl, který APS získala. APS Holding se dosud věnovala hlavně investicím do nesplácených pohledávek.

„Nákupem holdingu jsme získali byznys firmy i ve Slovinsku, Srbsku a Bosně a Hercegovině,“ uvedl šéf APS Martin Machoň. Účetní hodnota majetku VB-Leasing je podle firmy 111 milionů eur (2,9 miliardy korun). informaci přinesl web E15.cz.

Dosavadními majiteli VB-Leasingu byla druhá největší německá banka DZ Bank a rakouská polostátní finanční skupina Immigon. Obchod financovala japonská banka. Nomura i Balbec byly v minulosti partnery APS i při nákupech balíků nesplácených úvěrů od bank v Chorvatsku, Rumunsku či Řecku, kde APS následně dluhy vymáhá.

VB-Leasing předloni vydělal šest milionů eur, v minulém roce se ale propadl do milionové ztráty. Na trzích, kde působí, má v leasingu aut podíl od jednotek procent v případě Rakouska po nižší desítky procent na Balkáně.


Přečtěte si také:

Šéf Home Creditu Jírů: Jsme v dobré kondici a chystáme online ofenzivu

 Ředitel Home Credit Luděk Jírů


VB-Leasing v minulosti působila jako čtvrtá největší leasingová firma v Česku, koncem roku 2014 ale její mateřská společnost prodala své české aktivity tehdejší GE Money Bank, dnešní Monetě. Slovenská pobočka tehdy skončila v rukách české ČSOB Leasing.

V partnerství s americkým Balbecem vstoupila APS loni na maďarský trh, když od maďarské pobočky italské banky UniCredit získala do své správy nesplácené hypotéky za téměř čtyři miliardy korun. Vedle zmíněných zemí APS působí podle svého webu také v Bulharsku, Černé Hoře, na Kypru, v Polsku, na Slovensku a ve Vietnamu.

APS Holding byla založena v roce 2004 v Praze, kde má centrálu. Loni vykázala čistý zisk 4,3 milionu eur (111 milionů korun), o rok dřív vydělala 4,9 milionu eur (127 milionů korun). Pokles zisku způsobily podle firmy jednorázové náklady na expanzi na nové trhy a zavádění evropské směrnice ochrany osobních údajů GDPR.

Čtěte také:

Třetina Aukra je na prodej. Z firmy se stahují Equity Partners

Invaze půjček z Pobaltí. Poskytovatelé úvěrů v Česku mají pestrou vlastnickou strukturu

PPF vstupuje do Moneta Bank. Za 20 miliard ji spojí s Air Bank a Home Creditem