Češi zakládají nejvíce evropských společností

12. února 2008, 14:26 - Michal Kučera
12. února 2008, 14:26

Každá čtvrtá Societas europea v Evropské unii vznikla v Česku

Podnikatelé z České republiky patří mezi průkopníky ve využívání nejnovější právní formy obchodní společnosti – takzvané evropské společnosti (Societas Europea - SE). Tento druh firem vznikl na základě práva Evropské unie. „Proti akciové společnosti mají řadu výhod,“ říká Josef Jaroš, obchodní ředitel společnosti Smart Companies.

EURO: Jaký je v České republice zájem o takzvané evropské společnosti? JAROŠ: Zájem je v rámci Evropské unie ojedinělý. Dosud bylo v rámci unie založeno asi sto evropských společností, z toho v Česku jich bylo přibližně dvacet pět. Poptávka je tedy skutečně výrazná.

EURO: Čím to je, že čtvrtina těchto firem je založena právě v Česku? JAROŠ: Jeden z hlavních důvodů je to, že je možné tu koupit již předzaloženou evropskou společnost. Taková služba v Evropě dosud neexistovala. Poté, co jsme začali evropskou společnost nabízet, se o ní ale začalo hovořit a psát, a podnikatelé tak měli víc možností se s ní seznámit.

EURO: V čem jsou hlavní výhody evropské společnosti proti národním právním formám? JAROŠ: Je to především možnost změnit sídlo v rámci Evropské unie. Navíc je možná určitá personální úspora, protože dozorčí rada i představenstvo mohou být jednočlenné, čímž se uspoří minimálně dva lidi, spíše i čtyři. Je tam navíc významné posílení image firmy, jakýsi evropský goodwill. Evropská společnost, Societas europea (SE), zní lépe než akciová společnost z České republiky.

EURO: Založení evropské společnosti ale vyjde zřejmě dráž než založit českou akciovou společnost. JAROŠ: Ano, je to zhruba dvojnásobek.

EURO: Jak je možné evropskou společnost založit? JAROŠ: Předně ji nelze založit takříkajíc na zelené louce. Evropská společnost má určených pět taxativních způsobů, jak je to možné. Zejména je to fúze, poté přeměna národní akciové společnosti na evropskou. Může vzniknout i jako holding a také jako dceřiná společnost již existující evropské společnosti. Mohou ji také založit dvě společnosti, jestliže se každá řídí právem jiného členského státu, tedy například česká a slovenská akciová společnost.

EURO: Proč nelze založit tuto společnost na zelené louce? JAROŠ: Je to zřejmě především kvůli ochraně této právní formy, aby se nestala trochu zprofanovanou jako například společnost s ručením omezeným. Aby ji jednoduše neměl každý. Je to také určitá jistota, že firmy, které SE zakládají, mají nějaký nadnárodní prvek. Platí, že vždy, když se zakládá evropská společnost, tak se zakládající firmy musejí řídit právem jiných států.

EURO: Kdo o založení evropské společnosti rozhoduje? JAROŠ: Rejstříkový soud v zemi, kde má společnost sídlo. V případě firem založených v Česku jsou to české soudy.

EURO: Když si chce někdo koupit předzaloženou firmu, musí skládat i základní kapitál? JAROŠ: Ne, ten je již kompletně splacený. To je obecně jedna z hlavních výhod ready-made společností, že již mají kompletně splacený základní kapitál.

EURO: Jaký je obecně v Česku zájem o nákup předzaložených společností? JAROŠ: Trend je výrazně stoupající, zájem rok od roku roste. Zvyšuje se poptávka jak o akciové společnosti, tak o společnosti s ručením omezeným.

EURO: Kolik předzaložených společností se na českém trhu prodá? JAROŠ: Za celý trh se dá říct, že v roce 2007 bylo prodáno asi 2000 firem, v roce 2006 to bylo jen něco přes tisíc, takže to číslo stále výrazně roste.

EURO: Kdo je typický zákazník, který si koupí předzaloženou společnost? JAROŠ: Naše portfolio klientů, což platí pro všechny firmy v oboru, je velmi široké. Nelze říci, že tyto společnosti nakupuje hlavně jedna kategorie zákazníků. Jsou to jak začínající podnikatelé, kteří zakládají svou první společnost, tak advokátní kanceláře, které nakupují pro své klienty. Jsou to developerské firmy, jež pro své projekty zakládají právnické osoby, jsou to investiční firmy, jež na každý projekt používají novou právnickou osobu…

EURO: O jaký druh firem je největší zájem? JAROŠ: V České republice je nejpopulárnější právní formou společnost s ručením omezeným, proto je nejčastější i v těch předzaložených. Zhruba 60 procent prodaných společností jsou společnosti s ručením omezeným a zbytek pak akciové společnosti.

EURO: Řada lidí si s firmou koupí i sídlo na dobré adrese. Jaký je zájem o toto poskytování adres? JAROŠ: Každý rok se zvyšuje. Není žádné tajemství, že ne každý si může dovolit nákladnou kancelář, ne každý ji může mít. Mít sídlo doma nepůsobí ale v obchodním styku dobře, proto možnost poskytnutí sídla je velmi běžná a žádaná. Nevyužívají ji ale pouze ti, kteří zakládají firmu, ale i majitelé již existujících firem, například z menších měst.

EURO: Kolik procent z lidí, kteří si koupí již založenou firmu, využije i těchto poskytnutých adres? JAROŠ: Je to okolo šedesáti procent lidí.

EURO: Vedle kanceláří je možné si „pronajmout“ i členy statutárních orgánů firem. Je to často využívaná služba? JAROŠ: My poskytujeme osoby do orgánů společnosti, jež na základě smluvní dokumentace vykonávají funkce jednatelů, členů představenstva nebo dozorčích rad akciových společností. Tato služba je poměrně nová, je na trhu necelý rok. Protože do té doby nebyla k dispozici, zájem o ni je velký, ale řada lidí se s možností zajistit si orgány firmy stále ještě seznamuje.

EURO: Jak se na to dívají české úřady? JAROŠ: Na této službě není nic nezákonného, prostě klient si obsadí svůj statutární orgán člověkem, který se v té oblasti pohybuje a zná povinnosti statutárního orgánu.

EURO: Dnes je možné si z Česka založit firmu i v jiných zemích, například na Slovensku, v Rusku, Bulharsku… JAROŠ: Ano, službu využívají hlavně firmy, které expandují na tyto trhy, nebo investoři, kteří tam mají nějakou podnikatelskou příležitost.

EURO: O jaké trhy je největší zájem? JAROŠ: Jsou to především východní trhy, tedy Rusko, Ukrajina, Polsko, Bulharsko a Rumunsko.

EURO: Vedle těchto lokalit si ale řada lidí zakládá firmy i v takzvaných daňových rájích. O které z těchto offshore lokalit je v Česku největší zájem? JAROŠ: Největší zájem je o standardní offshore lokality, jako jsu Seychely, Spojené státy, postupem času i Kypr, Nizozemsko a podobné státy. Přece jen o země typu Baham, které už jsou vyložené zprofanované, již není takový zájem.

EURO: Jaké jsou hlavní důvody, proč si lidé zakládají firmy v těchto lokalitách? JAROŠ: Obvykle je to anonymizace vlastnictví a optimalizace finančních toků a daní.

EURO: Tato anonymita je ale snadno zneužitelná. Neobáváte se toho? JAROŠ: Vše je zneužitelné, my se ale do žádných hazardních nebo nezákonných operací nepouštíme, naše firma nelegální optimalizace daní nedělá. Specializujeme se na zakládání a prodej společností na klíč, takže z naší strany nedochází k ničemu závadnému.

EURO: Ale je známo, že založení firmy v daňovém ráji často napomáhá k daňovým únikům. JAROŠ: Riziko je u všeho a vždycky. Když prodáváte auto, taky nevíte, jestli ho neprodáváte bláznovi, který s ním za týden na přechodu zabije tři lidi. Stejně tak ani tady nevíte, k čemu všemu může člověk tu firmu využít.

EURO: Kolik stojí založit si společnost třeba na Seychelách? JAROŠ: Ta částka se obvykle pohybuje v řádu desítek tisíc korun. Je třeba ale mít na zřeteli, že se tam obvykle platí roční obnovovací poplatky, takže to není jednorázová částka.

BOX:
Evropská společnost (Societas Europea) je zvláštní právní forma společnosti založená na základě předpisů Evropské unie. Podobá se akciové společnosti. Její základní kapitál musí činit nejméně 120 tisíc eur. Může vznikat pouze z přesně stanovených důvodů. Tím nejobvyklejším je fúze akciových společností, které mají sídlo v jiném členském státě Evropské unie. Lze ji založit také jako holding nebo dceřinou firmu jiné evropské společnosti upsáním jejích akcií. Další možností je přeměna akciové společnosti na evropskou, má-li dva roky dceřinou společnost v jiném členském státě unie. Hlavní výhodou je možnost přenést sídlo firmy kamkoli v rámci EU, což se vyplatí zejména z daňových důvodů. Výhodou je také prestiž evropské společnosti daná navíc malým počtem těchto firem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky…
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Technologie
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít