Češi začali vydělávat na sebe. Den daňové svobody přišel poprvé v květnu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Češi začali vydělávat na sebe. Den daňové svobody přišel poprvé v květnu

, čtk,
Češi začali vydělávat na sebe. Den daňové svobody přišel poprvé v květnu
Zdroj: Podhora Marek - Mladá fronta

Na dnešní den připadá podle výpočtů Liberálního institutu den daňové svobody. Označuje se tak pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu. Loni tento den připadl na 2. června. Češi tak na stát letos pracovali 149 dní, což je nejméně od roku 2000. Den daňové svobody od té doby připadl letos poprvé na květnové datum.

Letošní den daňové svobody je v Česku o den později, než je průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Celosvětově nejlepšího výsledku dosáhlo letos Irsko, kde si připomněli den daňové svobody 20. dubna. Následuje Jižní Korea s 26. dubnem. Naopak nejpozději bude den daňové svobody ve Finsku (28. července) a Francii (25. července).

„Česko patří do první desítky zemí v Evropě a je třetí v rámci EU za Irskem a Estonskem,“ upozornil dnes ředitel Liberálního institutu Dominik Strouhal. Celkově podle něj v zemích platícím eurem nastane den daňové svobody 24. června. Ve srovnání se Spojenými státy je to ovšem dlouhodobě později. Například letos v USA vychází den daňové svobody na 18. květen.

Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích. „Před 100 lety byl v podstatě po celém světě den daňové svobody v lednu,“ upozornil Stroukal. Důvodem posunu dne daňové svobody je především nárůst daňové zátěže a s tím spojených výdajů států.

Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 17. června, stejně jako loni.

Den daňové svobody v Česku za posledních pět let
Rok Datum Počet dnů práce na stát
2013 11. června 161
2014 10. června 160
2015 5. června 155
2016 2. června 153
2017 29. května 149

Zdroj: Liberální institut

Přečtěte si také:

ČSSD chce zvýšit minimální mzdu na 12 200 korun

Průměrná mzda stoupla nad 29 tisíc, na růstu se podepsala inflace

Babiš chce příští rok na daních vybrat o 38 miliard více