Češi ve finále - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Češi ve finále

, Kateřina Menzelová,
Češi ve finále
Zdroj: Euro.cz

Český architekt mezi první dvacítkou

PRAHA (men) – Mezi dvacítku nejlepších prací v soutěži na stavbu Velkého egyptského muzea postoupil projekt českého týmu vedený architektem Martinem Roubíkem. Soutěž vyhlásila loni na jaře egyptská vláda ve spolupráci s UNESCO a Mezinárodní asociací architektů. Plán předpokládá vybudování nové reprezentativní budovy na rozsáhlém pozemku nedaleko velkých pyramid v Gíze, do níž by se soustředily všechny památky, které jsou doposud umístěny v nevyhovujících prostorách současného muzea.
Do soutěže se přihlásilo 2500 týmů z 85 zemí. V prvním kole výběrová komise posoudila 1558 prací, z nichž jich do finále pokročilo dvacet. Vítěz by měl být znám začátkem června. Velké egyptské muzeum by mělo být otevřeno do pěti let. Přestěhují se do něj více než tři tisíce historicky cenných exponátů, z nichž mnohé jsou v současné době uloženy v depozitářích. Komplex bude největším egyptologickým muzeem na světě. Jeho návštěvnost je odhadována minimálně na tři miliony osob za rok.
Vedoucí českého týmu, Martin Roubík, vystudoval VŠUP v Praze. V sedmdesátých a osmdesátých letech studoval a pracoval v Norsku. V letech 1988 až 1989 vedl skupinu architektů, jejíž projekt na projekt Alexandrijské knihovny v Egyptě zvítězil. Tato stavba byla uvedena do provozu v dubnu 2002.