Češi tisknou laserově

10. dubna 2008, 13:50 - Ondřej Hergesell
10. dubna 2008, 13:50

-

Před několika měsíci se technologický koncern Hewlett-Packard (HP) rozhodl utlumit produkci digitálních fotoaparátů a soustředit se v oblasti tisku a zobrazování jen na výrobu tiskáren a návazného spotřebního materiálu. „HP před rokem ukončil výrobu projektorů a toto je pokračování trendu specializování se na oblast, která je našemu hlavnímu podnikání mnohem bližší,“ říká Monika Jindrová, která v české pobočce HP vede divizi tisku a zobrazování (IPG).

EURO: Jak toto rozhodnutí ovlivní váš byznys v Česku? Jak jste byli úspěšní v prodejích digitálních fotoaparátů? JINDROVÁ: Dařilo se nám, v porovnání s okolními zeměmi, zhruba stejně. Ani dramaticky lépe, ani hůře; podíly na trhu rozhodně nedosahovaly dvouciferných čísel, což je cílem HP v každém segmentu. Pro nás to byl spíše doplňkový byznys a management korporace vyhodnotil, že by vyžadoval značné investice, abychom se dostali na pozici jedničky či dvojky trhu.

EURO: Projevil se tento krok na prodejnosti tiskáren HP na českém trhu? JINDROVÁ: Pokud ano, tak pozitivně. HP v roce 2007 posílil svou pozici, podařilo se nám navýšit celkový počet prodaných tiskáren o 20 tisíc, ačkoliv trh jako celek zaznamenal meziroční pokles o jedenáct tisíc kusů na 269 tisíc tiskáren. Podle údajů nezávislé agentury IDC jsme tak navýšili tržní podíl na 48 procent, přičemž například v segmentu černobílých laserových tiskáren ovládáme více než 61 procent trhu.

EURO: Mění se požadavky českých spotřebitelů na vybavenost tiskáren? Jaké jsou nejnovější trendy v této oblasti? JINDROVÁ: Stále více se rozvíjí obchodní kanál zaměřený na nejmenší zákazníky, tedy prodej přes retailové řetězce. I díky tomu poměrně dramaticky klesá průměrná cena výrobků a postupně se rozšiřuje spektrum produktů. Zatímco dříve se v maloobchodech prodávaly výlučně jednoduché inkoustové tiskárny, v poslední době výrazně stoupá prodej multifunkčních inkoustových zařízení, která kromě tisku umí skenovat, faxovat a kopírovat. Kromě toho se v retailových řetězcích začínají prosazovat i laserové tiskárny.

EURO: Čím si to vysvětlujete? JINDROVÁ: Cenovou přístupností těchto produktů. Češi pochopili, že se jim už i do domácností vyplatí koupit laserovou tiskárnu. Kromě toho v maloobchodních řetězcích, mezi které v HP počítáme například i Makro, nakupuje řada menších podnikatelů a živnostníků. Tiskárny za padesát tisíc se tam prodat nedaly, desetitisícové multifunkční zařízení ano.

EURO: Kde podle Vás leží ta psychologická hranice? JINDROVÁ: Zásadní zlom nastal, když cena vybavenějších laserových tiskáren klesla z dvouciferných tisíců na jednotky tisíc. Dá se říci, že jakmile koncová cena klesne pod deset tisíc, začíná být produkt retailově zajímavý. A pod touto hranicí je dnes, vyjma velkoformátových zařízení, téměř vše v oblasti tisku.

EURO: Které faktory stojí za snižováním cen tiskáren? JINDROVÁ: Jde to ruku v ruce s cenami v celé IT branži. Před deseti lety se běžně prodávaly vybavenější stolní počítače za sto a více tisíc, dnes jsou ceny o řád levnější. Tiskárny jsou součástí IT byznysu, takže cena těchto produktů se vyvíjí stejně. Kromě sílící kupní síly Čechů je to ovlivněno i rostoucí vybaveností českých domácností počítači. Ve chvíli, kdy stoupá počet rodin se „základní IT technikou“, tak řeší i nákup tiskárny.

EURO: Jak je český trh tiskáren vyspělý v porovnání s okolními zeměmi? JINDROVÁ: Nejblíže nám jsou země bývalého Visegrádu, ale blízkost Německa nás ovlivňuje poměrně značně. Podle toho, jak se vyvíjí tamní trh, tak se změny projeví – ze zemí bývalého východoevropského bloku – nejdříve v Česku. Jsme jakýmsi prvním nárazníkem vývoje ze západní Evropy směrem na východ. V porovnání se Slovenskem a Maďarskem jsme co do objemu dvojnásobně velcí, vůči Polsku se pohybujeme mezi třetinou až polovinou objemu prodejů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít