Češi stále ještě preferují vlastnictví před službou

16. června 2003, 00:00 - Marie Kolská, publicistka
16. června 2003, 00:00

Operativní leasing má hlavní rozvoj ještě před sebouŽádný správce vozového parku. Žádné starosti o to, aby byla všechna firemní auta v pořádku. To jsou hlavní výhody operativního leasingu.Zatímco finanční leasing není v zásadě nic jiného než forma splátkového prodeje, u operativního leasingu je princip zcela jiný - daleko bližší původnímu významu slova nájem.

Operativní leasing má hlavní rozvoj ještě před sebou

Žádný správce vozového parku. Žádné starosti o to, aby byla všechna firemní auta v pořádku. To jsou hlavní výhody operativního leasingu.

Zatímco finanční leasing není v zásadě nic jiného než forma splátkového prodeje, u operativního leasingu je princip zcela jiný - daleko bližší původnímu významu slova nájem. V první řadě se nájemce nestává po vypršení smlouvy majitelem pronajímané věci. Samozřejmě i taková dohoda je možná, s vlastní leasingovou smlouvou ale přímo nesouvisí. Nájemným si na druhé straně nájemce nekupuje pouze právo pronajímanou věc používat, ale také zajištění dalších služeb.

Srovnání s Evropou

Jestliže jsme v objemu finančního leasingu - především díky leasingu osobních automobilů - na úrovni srovnatelné s Evropou, o operativním leasingu se dá říci, že u nás teprve zapouští kořínky. V západní Evropě se formou operativního leasingu pořizuje zhruba čtvrtina vozidel, v ČR jde zatím jen asi o patnáct tisíc vozů. V loňském roce bylo uzavřeno více než 185 000 smluv finančního leasingu, ale pouze 11 906 smluv leasingu operativního. Také objem finančních prostředků mluví výrazně ve prospěch leasingu finančního oproti operativnímu: 92,85 mld. Kč versus 4,13 miliardy Kč. Čeští zákazníci zatím prostě preferují vlastnictví (ke kterému přes finanční leasing dojdou) před službou (která je podstatou leasingu operativního).

Operativní leasing se vyplatí firmám

Je třeba připustit, že operativní leasing není pro každého. Rodinný vůz si takovým způsobem zřejmě obstará málokdo. Pro firmy, a to nejen pro ty velké, však může být přínosem. Podle odborníků se už přibližně od pěti firemních aut vyplatí zajímat se o operativní leasing. Společnost, která se pro něj rozhodne, nemusí například zaměstnávat správce vozového parku, nemusí řešit problémy se servisem. A v krajním případě tzv. full-servisu se nemusí zabývat ani placením pojistek a silniční daně či přihlašováním vozidla. A když je pronajaté vozidlo nepojízdné? Leasingová společnost přistaví jiné.

Dvě možnosti placení

Nájemce může volit mezi dvěma odlišnými formami placení. V prvním případě platí paušálem: poplatky jsou pevně dány a nezávisí na momentální, byť nečekané službě (např. servis). Ve druhém případě je vyúčtování otevřené. Paušálem se platí pouze nevelká záloha a náklady se přeúčtovávají ve skutečné výši. Obě verze mají své výhody i nevýhody: Skutečné náklady může uživatel výrazně ovlivnit, na druhou stranu však při jakémkoli nečekaném problému bude muset sáhnout hlouběji do peněženky. Toho, kdo se rozhodne pro pevnou sazbu, neplánované výdaje sice nečekají, pravidelný paušál však vyjde zpravidla dráž. Další volbou je i forma operativního leasingu. Buď jde o pronájem, ve kterém většina provozních záležitostí leží na bedrech nájemce. Pronajímatel se stará v podstatě pouze o pojištění. Anebo je možné volit tzv. full-service leasing. V takovém případě zajišťuje leasingová společnost kromě různých pojištění, pokud jde o automobily, například dálniční poplatek, technický servis, karty pro bezhotovostní tankování, asistenční službu a přistavení náhradního vozu.

Příklad: Za menší užitkový vůz o pořizovací ceně půl milionu korun včetně zajištěného servisu, výměny pneumatik a olejů, pojištění, asistenční služby, dálniční známky a dalších poplatků zaplatí nájemce okolo 15 000 Kč měsíčně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít