Češi se při nákupech v e-shopech přestali bát. Platby kartou předběhly dobírku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Češi se při nákupech v e-shopech přestali bát. Platby kartou předběhly dobírku

,
Češi se při nákupech v e-shopech přestali bát. Platby kartou předběhly dobírku

Téměř pro třetinu Čechů je v současné době platba kartou nejoblíbenějším způsobem úhrady za nákup v e-shopu. Karty tak odsunuly na druhé místo dosud nejpopulárnější platbu dobírkou, která ještě loni se značným náskokem převažovala. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění balíkového přepravce GLS. Šetření dále ukázalo, že v oblibě platebních metod jsou výrazné rozdíly podle věku a pohlaví.

Konkrétně 30,6 procenta respondentů odpovědělo, že považuje platbu kartou za nejoblíbenější způsob úhrady za nákup na e-shopu. Dobírkou nejraději platí 29,8 procenta dotázaných.

Ještě v roce 2016, kdy proběhlo stejné dotazování, byla dobírka nejpopulárnější formou s 34,3 procenta respondentů. Platbu kartou vloni preferovala jen čtvrtina Čechů.

Nárůst důvěry

„Průzkum ukazuje, že nastal výrazný zlom. Češi už nejsou tak nedůvěřiví vůči e-shopům ani vůči internetovému prostředí,“ uvádí Pavel Včela, ředitel společnosti GLS Česká republika.

„Využívání dobírky souvisí s tím, zda nakupujete u velkého známého internetového prodejce, nebo na malém e-shopu, o kterém jste nikdy neslyšeli. Dobírka bude existovat i v budoucnu, a to právě jako pojistka pro nakupování u internetových prodejců, o kterých má kupující minimum informací,“ míní Včela.


Přečtěte si o placení:

Bude Japonsko platit bitcoinem? Stovky tisíc obchodů jsou pro

Bitcoin (ilustrační foto)


Třetím v Česku nejoblíbenějším způsobem úhrady je bankovní převod. Preferuje ho čtvrtina dotázaných. Každý desátý Čech pak upřednostňuje platbu na výdejním místě a jen čtyři procenta v kamenné prodejně.

Karty závisí na věku

Z průzkumu dále vyplynulo, že platbu kartou hned při objednání využívají hlavně mladí lidé. Nejoblíbenějším způsobem úhrady je pro respondenty ve věku 18 až 26 let, a to v 43 procentech případů.

S rostoucím věkem pak obliba plateb kartou výrazně klesá. Ve věku 27 až 35 let je to už jen 39 procent. Platbu kartou při objednání vidí jako nejvhodnější způsob úhrady pak jen 18 procent lidí ve věku 54 až 65 let. Tato věková skupina naopak vykazuje největší oblibu dobírky (37 %).

U mužů jsou populárnější

Platba kartou hned při objednání je populárnější u mužů. Jako nejlepší způsob úhrady ji preferuje o pětinu více mužů než žen. U dobírky jsou preference vyrovnané.

V Praze dobírku jako nejoblíbenější způsob úhrady uvedl jen každý desátý respondent, zatímco platbu kartou při objednání téměř každý druhý.

Stejné preference mají vysokoškolsky vzdělaní lidé. Téměř každý druhý vidí jako nejlepší způsob úhrady platbu kartou při objednání, dobírku upřednostňuje jeden z 10 vysokoškoláků.

Čtěte také:

Skupina e-shopů Mall Group sází na partnerský prodej. Její obrat dosáhl loni 600 milionů eur

Rekordní rok Alzy: tržby překonaly 17 miliard, počet objednávek stoupl o milion

Zelení Češi: za ekologicky šetrné výrobky utrácejí stovky milionů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze