Češi rádi pestré a teplé barvy

06. května 2008, 14:48 - Pavel Hanslíček
06. května 2008, 14:48

Káva s … Romanem Blažíčkem

Rakouská společnost Lasselsberger vyrábí keramické obklady a dlažby kromě Česka i v Rumunsku, Maďarsku, Rusku a na Slovensku. Přesto český Lasselsberger, který používá tradiční českou značku Rako, vytváří polovinu keramické produkce celé skupiny. „Ročně vyrobíme asi třicet milionů metrů čtverečních keramiky. Z toho v Česku prodáme 38 procent, na západ jde více než třetina a zbytek směřuje na východ,“ říká generální ředitel české dcery koncernu Lasselsberger Roman Blažíček.

EURO: Jaký máte podíl na domácím trhu? BLAŽÍČEK: Držíme 53 procent českého trhu keramických obkladů a dlažeb. Toto postavení je dáno mimo jiné tradicí – naše hlavní značka Rako letos slaví 125 let od založení. Ovšem tradice by rozhodně nestačila. Proto jsme před třemi lety začali s obnovou sortimentu. Hlavní posílení nastalo v oblasti moderního designu bytové keramiky.

EURO: Design je u keramiky důležitý, nakupujete jej v cizině? BLAŽÍČEK: Část designu je česká a část pochází ze zahraničí, hlavně z Itálie a ze Španělska. Neznamená to, že český design je špatný, ale v Česku chybějí dostatečné kapacity. Naopak v Itálii existují designérská studia specializovaná přímo na keramiku. Nicméně podíl českého designu postupně navyšujeme.

EURO: Jak se liší požadavky na design v Česku a v zahraničí a kde vidíte prostor pro další růst exportu? BLAŽÍČEK: Češi mají rádi pestré a teplé pastelové barvy. Na podobný design slyší i Francouzi. Naopak Němci a Rakušané jsou z hlediska barevnosti výrazně konzervativnější než Češi. Východní Evropa zase vyžaduje zdobnost, například ve formě zlatých prvků. I proto je náš sortiment široký a zahrnuje čtyři tisíce položek. Další možnosti zvyšování vývozu představuje hlavně rostoucí východní Evropa. Daří se nám na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině i v Pobaltí. Potenciál vidíme ale i na západě. Například v Německu držíme asi pět procent trhu. Ovšem masivní export keramiky je omezen hmotností na vzdálenost asi tisíc kilometrů od výrobního závodu.

EURO: Čeští výrobci se potýkají s levnou konkurencí z východu, platí to i pro keramiku? BLAŽÍČEK: Cena keramiky vyrobené v Číně, Turecku či v Indonésii je tak nízká, že kompenzuje i vysoké dopravní náklady. Naší velkou výhodou je přítomnost na trhu, schopnost rychle reagovat a vyšší kvalita. Navíc naše škála výrobků je širší, na takovou vzdálenost nelze vozit příliš pestrý sortiment.

EURO: Jak se projevuje posilování koruny na podnikání významných exportérů, jako je Lasselsberger? BLAŽÍČEK: Většina našich nákladů, tedy náklady na pracovní sílu, suroviny i energii, vzniká v Česku. A to představuje vzhledem k tempu růstu kurzu koruny při vývozu do zahraničí rozhodně problém. Ceny můžeme měnit jen omezeně, takže se s tím vyrovnáme především zvyšováním efektivity výroby. Zavedení eura by nám tedy určitě pomohlo. Nicméně ještě problematičtější než posilování koruny je vývoj cen energií a opatření připravovaná v rámci třetího energetického balíčku EU. Zdražování energií nás dlouhodobě znevýhodňuje oproti mimoevropským dovozcům. Přitom asi 20 procent našich nákladů tvoří energie, a to nepočítám energii na výrobu surovin.

EURO: Zmínil jste balíčky energetických opatření EU, co vám konkrétně vadí? BLAŽÍČEK: Jsou to povolenky na emise CO2, jež mimo EU nenajdete a hlavně podpora energie z obnovitelných zdrojů. To je bohužel ta nejdražší energie, kterou lze vyrábět. Navíc obecně hrozí nedostatek energie, který by vedl ještě k rychlejšímu zdražování. I proto jsem zastánce jaderné energetiky, je totiž levná a čistá. Postavíte-li větrnou nebo solární elektrárnu, její výroba možná spotřebuje více energie, než kolik jí během své životnosti vyprodukuje. Proto mi diskuse o zelené energii přijdou jen jako určitá hra, která se nemusí dlouhodobě vyplatit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít