Češi objevili v poušti dalších 6000 hladovějících Somálců

05. srpna 2011, 14:12 - Profit, TZ
05. srpna 2011, 14:12

Tým společnosti Člověk v tísni při průzkumu v etiopském Somali regionu nalezl skupinu přibližně 6 000 lidí, ohrožených hladem a podvýživou. K původní skupině pastevců, kteří se sem uchýlili poté, co jim vymřela zvířata, přibývají poslední týdny uprchlíci ze Somálska. Lidé trpí nedostatkem jídla, vody a zdravotní péče.

Foto: Člověk v tísni

V oblasti jižně od města Kelafo ČvT původně chystal pomoc pro 1 500 neregistrovaných uprchlíků. Při průzkumu však objevil mnohem početnější skupinu přibližně 6 000 uprchlíků, kteří se nacházejí ve velmi vážné situaci.

Někdejší pastevci žijí v oblasti již několik měsíců a akutně jim docházejí zásoby potravin. Nově k nim přibývají uprchlíci před hladomorem. Usedlíci nově příchozí zpočátku částečně podporovali, v současné chvíli však již nemají z čeho. Denně sem přichází pět až šest nových rodin, většinou žen s až pěti dětmi, jejichž manželé zůstali v Somálsku. Ženy s dětmi se na místo dostávají vyčerpané i dvou týdenní cestou pouští a tedy ve velmi špatném zdravotním stavu – přibližně 40% dětí trpí vážnou podvýživou a každý týden několik dětí umírá.

Situace na místě je mnohem vážnější, než jsme očekávali. Lidí je více a zdravotní stav dětí i části dospělých je kritický. Lidé se shromažďují kolem jediného zbylého zdroje vody v okolí, dochází jim jídlo. Zdravotní stav a vyčerpání jim už nedovoluje pokračovat v cestě za pomocí, skupina doslova uvízla uprostřed pouště. Z humanitárních organizací jsme byli na místě jako první,“ řekl Marek Štys, vedoucí etiopské mise ČvT.

K přibližně 1 500 lidem, žijícím na místě, tak přibylo (dle odhadů představitelů komunity) již 4 500 lidí. Vedle nedostatku jídla a absence zdravotní péče trpí i nekvalitní vodou, kterou získávají z místní neopravené studny. Koordinátorka ČvT Marie Skálová ve spolupráci s místní organizací WASDA organizuje dodávku pomoci, kterou však komplikují logistické problémy a odlehlost lokality. V oblasti navíc prakticky není dostupný benzín. Pro 6000 lidí, kteří zatím přežívali v oblasti bez pomoci, ČvT chystá v nejbližších dnech distribuce jídla, nutričně bohatou výživu pro děti, zdravotní péči a hygienické zázemí.

Dostupného materiálu na místě je málo, proto musíme většinu věcí kromě jídla dovážet z centrální Etiopie. V příštích dnech proběhne na místě první distribuce potravin, zhruba za týden dorazí z Addis Abeby konvoj s dětskou nutriční výživou, plachtami na stavbu přístřešků a latrín, drobnými domácími a hygienickými potřebami, kanystry na vodu a purifikačními tabletami,“ upřesnil Marek Štys.

Druhá oblast, na kterou se ČvT v regionu Somali zaměřuje, je 300 km vzdálené Dolo Odo. V tuto chvílí stále jedná s vládou o povolení, které společnosti umožní v přeplněných uprchlických táborech zajistit hygienu a sanitaci pro cca 40 tisíc lidí.

Na pomoc lidem, prchajícím před hladomorem, zatím společnost Člověk v tísni vybrala 7 800 000 Kč, z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni společnost uvolnila 2 000 000 Kč. Klub přátel Člověka v tísni sdružuje přispěvatele, kteří pravidelně posílají ČvT v průměru 200 až 300 Kč měsíčně. Společnosti Člověk v tísni při katastrofách umožňuje zahájit pomoc okamžitě a nečekat, až dorazí první dary na sbírku nebo podpora od vlády či významných firemních dárců. Ve chvíli, kdy každé zdržení může znamenat promarněný lidský život, jsou dary postupně shromaždované na kontě Klubu přátel nesmírně cenné.

Jak pomoci?

  • Sbírkové konto – 7069 7069/0300 
  • Textová zpráva ve znění: „DMS SOSSOMALSKO“ na číslo 87777  (v hodnotě 30 Kč)

Situace v Somálsku se nadále zhoršuje. Nejhorší sucho za posledních 60 let zasáhlo již 11 milionů lidí a hladomor se nadále rozšiřuje; podle OSN zasahuje již pět oblastí v Somálsku včetně hlavního města Mogadishu. Lidé před hladomorem prchají do sousední Keni a Etiopie. Právě pro lidi, kteří přecházejí do Etiopie připravuje společnost Člověk v tísni pomoc ve dvou oblastech regionu Somali.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít