Spotřeba oceli: Češi patří ke světové špičce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Spotřeba oceli: Češi patří ke světové špičce

,
Spotřeba oceli: Češi patří ke světové špičce
Zdroj: shuttershock

Ačkoliv je Česko tradičním výrobcem oceli, patří mu vzhledem k velikosti až 33. místo. Před námi jsou země jako Pákistán, Vietnam či sousední Slovensko. Naopak ve spotřebě se s 664 kilogramy na hlavu řadíme ke světovým šampionům.

Loni se v Česku vyrobilo 4,6 milionu tun, což vypadá ve srovnání se světovým lídrem Čínou jako zcela zanedbatelné číslo. Říše středu loni vyprodukovala 831,7 milionu tun oceli, tedy zhruba polovinu světové produkce. Vyplývá to z každoroční zprávy Světové ocelářské asociace.

Pokud se však podíváme na spotřebu na hlavu, je situace úplně jiná. Na každého Čecha loni připadlo 663,7 kilogramu oceli.

Přední světové průmyslové velmoci, jako jsou USA, Německo, Japonsko i Čína, zůstávají daleko za Českem. Žádná z nich se přitom ani zdaleka nepřibližuje 600 kilogramům na hlavu. Ve spotřebě předčí Českou republiku pouze Tchaj-wan a Jižní Korea.

Ta s 1106,3 kilogramu na hlavu a rok má sice oproti Česku ještě stále značný náskok, rozdíl se však s postupem let snižuje. Zatímco korejská spotřeba postupně klesá, česká naopak roste. Jen od roku 2011 vzrostla o 90 kilogramů.

Podle Františka Kopřivy, ředitele největšího tuzemského distributora hutních materiálů Ferona, je za vývojem potřeba hledat rozvoj tuzemského průmyslu v čele s automobilkami.

„Metalizace národního hospodářství je úplně nejvyšší v celé Evropě. Souvisí to především s výrobou automobilů, ovšem ne pouze s nimi. Tato země tradičně žije z výroby strojů, aut a ocelových konstrukcí“ míní Kopřiva.

Dále čtěte:

Do Česka se dováží stále více oceli z Indie. Loni se meziroční nárůst zdvojnásobil

Jak se proclila ocel. Spor Číny a USA může způsobit i války

 Čínský export


Ohodnoťte tento článek
Diskuze