Češi míchají bulharskou politikou. Kvůli TollNetu Sofie ruší mýtný tendr - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Češi míchají bulharskou politikou. Kvůli TollNetu Sofie ruší mýtný tendr

, lem, tre,
Češi míchají bulharskou politikou. Kvůli TollNetu Sofie ruší mýtný tendr
Zdroj: Archiv MF

Společnost TollNet se uchází o zakázku na provoz mýtného systému v Bulharsku. Stěžuje si na diskriminační podmínky soutěže, což v Sofii vyvolává spory.

Po posledních námitkách české firmy musely bulharské úřady tendr zrušit a připravují jeho další vypsání. Bulharská ministryně pro místní rozvoj Lilyana Pavlová si posteskla, že jí zákon nic jiného neumožňuje. Jak uvádí server novinite.com, tendr byl zrušen už několikrát, bulharskou vládu proto aktuální dění vůbec netěší.

Společnost TollNet se sídlem v Praze se do sporu se státem dostala poprvé loni v dubnu. Kvůli údajně diskriminačním podmínkám soutěže, na které si TollNet stěžoval, musel být tendr zmrazen. Soudy do konce loňska rozhodovaly o oprávněnosti námitek.

Po obnovení soutěže si TollNet stěžoval na krátkou lhůtu pro podání nabídek. Zájemci je měli předkládat mezi 29. prosincem a 5. lednem. Během svátečního období bylo podle Čechů nemožné za tak krátkou dobu nabídku vyhotovit.

Sofie se koncem prosince rozhodla znovu vypsat tendr poté, co soudy námitky TollNetu z předešlé soutěže odmítly. Dosluhující vláda, která bude v příštích týdnech vystřídána, se proto rozhodla pro rychlou obnovu soutěže a její expresní vyřízení.

Nový bulharský prezident Rumen Radev kritizoval agenturu pro silniční infrastrukturu. Její snaha rychle dokončit soutěž podle něj nerespektovala pokyn odstupujícího premiéra Bojka Borisova. Ten vládě zakázal vypisovat veřejné zakázky až do předání moci novému kabinetu Igora Dodona na konci ledna.

„Připomínám, že premiér Borisov nařídil svým ministrům, aby zastavili všechna zadávání veřejných zakázek. V případě, že jsou nevyhnutelné, chce ministerský předseda konzultovat postup se svým týmem,“ kritizoval agenturu Radev. Mýtný tendr podle Radev nevyhnutný není. I proto český uchazeč se stížností uspěl a může soutěžit později znovu.

TollNet se zabývá vývojem a správou speciálních IT systémů. Za svou vlajkovou loď označuje produkt Billien, což je informační systém pro podporu obchodních a provozních firemních činností. Zjevně se firma ale uchází také o byznys se státem. Loni si ji na vývoj aplikace na provozování elektronických dálničních známek najala společnost SkyToll, která provozuje mýto na Slovensku.

TollNet SkyTollu pomáhal i se systémem na placení mýtného pro nákladní auta na dálnicích a silnicích první třídy. Deník SME loni v lednu napsal, že k 26. červnu 2014 byla jediným vlastníkem firmy TollNet kyperská společnost Fascinating Trading Limited, která byla přinejmenším v minulosti spřízněná s investiční skupinou J&T. Finanční skupina však spojitost s firmou odmítla.

Čtěte také:

Slovenský SkyToll žene Kapsch a české mýto do Bruselu

Ministerstvo dopravy dostalo milionovou pokutu. Kvůli smlouvě s Kapschem

Prezidentem Bulharska se stane Radev. Zřejmě padne vláda


Ohodnoťte tento článek
Diskuze