Češi mají velký zájem o práci v zahraničí

30. května 2011, 14:55 - Profit, TZ
30. května 2011, 14:55

Co si myslí zaměstnanci tzv. východních zemí EU o liberalizaci pracovního trhu, která odstartovala 1. května 2011? Trenkwalder, poskytovatel personálních služeb, zjišťoval odpověď mezi lidmi hledajícími zaměstnání ze Slovenska (SK), České republiky (CZ), Slovinska (SI) a Maďarska (HU).

Foto: Profimedia.cz

Celkem 6 629 uchazečů o zaměstnání (většinou šlo o německy mluvící a kvalifikované pracovníky) se vyjadřovalo k představám a očekáváním, které souvisejí s možnosti práce v Rakousku, Německu, švýcarsku a Lichtenštejnsku.

Hlavní výsledky studie, které se zúčastnilo přes šest a půl tisíce respondentů z České republiky, Slovenska, Slovinska a Maďarska jsou:

•    dvě třetiny českých respondentů by podle průzkumu šlo rádo pracovat do zahraničí,

•    pro práci v zahraničí je hlavní motivací perspektiva výdělku a kariéry,

•    Češi mají největší zájem o práci v Německu, respondenti z ostatních zemí však preferují spíše Rakousko.

Od 1. května, 2011 platí v Evropské unii svoboda pohybu pracovní síly. Pracující z Maďarska, Slovenska, Slovinska, České republiky, Polska, Estonska, Lotyšska a Litvy se mohou ucházet o práci bez pracovního povolení či povolení k pobytu.

Lidé jsou připraveni na změnu

Průzkum ukazuje, že velké množství dotázaných připouští, že by šli v průběhu následujících 12 měsíců pracovat do jiné země (SK 85 % - CZ 67 % - SI 76 % - HU 89 %). Atraktivním pracovním trhem jsou především německy mluvící země. Nejoblíbenější destinaci je pro většinu z respondentů Rakousko. V blízké budoucnosti si budou hledat uplatnění na rakouském trhu uchazeči ze Slovenska (87 %), Slovinska (85 %) a Maďarska (82 %). U Čechů, kteří se v tomto ohledu vymykají preferencím uchazečů z okolních zemí, je centrem zájmu Německo (73 %) a až za ním následuje Rakousko (65 %).

Vysoký zájem dotázaných nás překvapil. Skutečnost, že firmy ze „západních“ zemí zatím poskytly malou podporu v organizačních opatřeních, která mají pomoci zahraničním zájemcům, by mohla do určité míry utlumit jejich euforii. Přesto předpokládáme, že mnoho odborníků bude hledat zaměstnání, aby podpořili svou kariéru v Rakousku. Brzy uvidíme, jestli je rakouský trh práce dobře připravený přijmout tyto kvalifikované uchazeče od našich východních sousedů,” hodnotí průzkum Mag. Irmgard Prosinger, prokuristka společnosti Trenkwalder International AG.

Hlavní motivace k práci v zahraničí

šance na lepší plat je hlavním důvodem k přestěhování do jiné země pro respondenty ze všech čtyř států (SK 89% - CZ 83% - SI 86% - HU 88%). Jako důležitý vedlejší motivační faktor byly uváděny i lepší vyhlídky na slibnou kariéru (SK 33 % - CZ 32% - SI 61% - HU 48%). Uchazeči o zaměstnání, hlavně z České republiky, považují za velice důležité získání životních a pracovních zkušenosti v zahraničí jako předpoklad pro lepší pracovní příležitost ve své zemi (SK 37% - CZ 61% - SI 39% - HU 38%).

Ohledně délky plánovaného pobytu v zahraničí, většina uchazečů, a hlavně ti ze Slovinska, hledá dlouhodobější pobyty - pěti a víceleté (SK 33% - CZ 20% - SI 52% - HU 19%).  Možnost trvalé změny pobytu je vyhledávána nejvíce Maďary (SK 10.% - CZ 15% - SI 18% - HU 24%). Pobyt v zahraničí by byl úplně novou zkušeností pro většinu respondentů. Převážná část respondentů nemá žádnou předchozí zkušenost s prací v jiné zemi EU Doposud nejzkušenějšími pracovníky byli uchazeči ze Slovenska, z nichž jedna třetina již pracovala v zahraničí.

O nové legislativní úpravě mají lidé stále málo informací

Při průzkumu úrovně znalostí legislativních změn, které souvisejí s liberalizací pracovního trhu, se ukázalo, že pouze menšina uchazečů je dostatečně informována (SK 24% - CZ 17% - SI 13%). Pouze v Maďarsku se většina uchazečů považuje za dobře informované (59%).

Fakt, že i přes volný pohyb pracovních síl, je v německy mluvících zemích požadováno pro odborné vzdělání formální státní uznání, je znám jen malé části respondentů (SK 40% - CZ 26% - SI 21%). Pro maďarské občany platí už několik let speciální ujednání, podle kterého se uděluje uznání odborného vzdělání automaticky. Proto mezi nimi nebyl na toto téma dělán průzkum.

Odborník, flexibilní, hledá …

Uchazeči na pohovorech obojího pohlaví mají dobré vzdělání, odbornou úroveň a profesní kvalifikaci. V průzkumu šlo většinou o muže. Velké procento uchazečů má vysokoškolské vzdělání (SK 56% - CZ 40% - SI 34% - HU 52%). Mnoho uchazečů má rovněž vzdělání zakončeno maturitou nebo odbornými zkouškami.  Mezi uchazeči převládá odborné zaměření na oblast obchodu, technickou a IT (SK 46% - CZ 48% - SI 79% - HU 59%).  K dobrým odborným předpokladům se připojuje i jazyková způsobilost. Většina uchazečů má dobrou až výbornou znalost němčiny (SK 70% - CZ 72% - SI 86% - HU 81%).

Na otázku, proč by měli uspět před místními uchazeči na německy hovořícím trhu, odpověděli s přesvědčením, že nabízí to, co místní nemohou nabídnout. Většina z nich ovšem také věří, že zaměstnavatele přesvědčí nižší náklady . Platí to i přesto, že toto je s přihlédnutím na ustanovení o rovnosti platů nesprávný závěr.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít