Češi mají globální nápady, ale neumějí je škálovat, říká investor Jiří Hlavenka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Češi mají globální nápady, ale neumějí je škálovat, říká investor Jiří Hlavenka

,
Češi mají globální nápady, ale neumějí je škálovat, říká investor Jiří Hlavenka
Zdroj: Michael Tomeš/Euro

Nový český jednorožec by mohl vzniknout v chytrém zemědělství nebo v analýze zdravotních dat, říká investor Jiří Hlavenka.

Mohutná budova jihomoravského hejtmanství z počátku 20. století působí jako nedobytná tvrz. Po otevření dveří vás zastaví turnikety, které tu nechal instalovat někdejší sociálnědemokratický hejtman Michal Hašek, a dovnitř se dostanete jedině na pozvání. „To bude první věc, kterou tady rozřežeme,“ říká u turniketů Jiří Hlavenka, muž, který má za sebou desítky investic a řadu vizionářských nápadů.

Zve nás do své skromné kanceláře, na stole má jen notebook a hruškový džus, na sobě modrý svetr. Na první pohled byste rozhodně neřekli, že právě sedíte u stolu s jedním z českých miliardářů a nově také jihomoravským radním pro IT, vědu a inovace zvoleným za Piráty.

Hlavenka si nepotrpí na žádnou okázalost, do jeho řeči se sem tam vmísí nějaké moravské slůvko. A mluví tak, jak je mu přirozené. Žádné vytáčky, obecné fráze nebo umělá korporátní mluva. „Nejraději bych postavil nový úřad někde u dálnice, kde by bylo na úředníky dobře vidět. Tato budova působí pořád moc vrchnostensky,“ říká s tím, že se s někdejším rakousko-uherským zázemím místních byrokratů ještě úplně nesžil.

Vedle úspěšných investic a politiky je Jiří Hlavenka také aktivním glosátorem současného dění. Nevynechá jedinou příležitost, aby nabídl svůj pohled například na současnou koronavirovou krizi.

Proč jsme nezvládli druhou koronavirovou vlnu?

Ty chyby se dělaly v celé té době, už od jara. Je to nastavené zrcadlo fungování státu. V posledních letech klouzal na vlně prosperity, nic koncepčního nebyl schopen dělat, chlubil…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?