Češi chtějí zlato, dovoz vázne - Euro.cz

Přihlášení

Češi chtějí zlato, dovoz vázne

,
Češi chtějí zlato, dovoz vázne
Zdroj: čtk

Pokles importu byl způsoben výpadkem velkých sléváren.

Dovoz zlata do Česka letos oslabil. Navzdory obrovskému zájmu tuzemských investorů o tento kov. Z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že za první polovinu letošního roku se do Česka dovezlo zlato o hmotnosti 2,76 tuny. To je zhruba stejně jako za srovnatelné období loňského roku, ale výrazně méně než za prvních šest měsíců let 2018 i 2017. Letos přitom zlato kupovalo nesrovnatelně víc investorů, upozorňují prodejci.

„Statistika dovozu investičního zlata do Česka za letošní první pololetí je značně zkreslená, protože všechny velké švýcarské rafinerie zlata jako Valcambi, PAMP, Argor a Metalor, reprezentující přes pětapadesát procent světové produkce zlata, byly kvůli pandemii covidu19 od března až do června uzavřené. Až statistika celého roku 2020 ukáže jiná čísla, opět ale zkreslená o zmíněný několikaměsíční výpadek,“ upřesnil šéf společnosti Zlato David Marášek.

Statistika ČSÚ navíc nezahrnuje nákupy zlata České národní banky, která během letošního června zvýšila objem zlatých rezerv o 1,2 tuny zlata. Rekordní hodnoty vykazovala data o importu žlutého kovu do země před deseti lety, to se dovezlo 24,9 tuny. Do těchto čísel má současný dovoz zlata do Česka daleko i při zohlednění nákupů centrální banky.

Obliba zlata coby uchovatele hodnoty během letošního roku mezi investory rychle vzrostla v důsledku nejistoty na trzích způsobené pandemií koronaviru. Prodejcům se tak podařilo rychle vyprodat zásoby z minulosti.

Letos začátkem srpna žlutý kov prorazil hranici dvou tisíc dolarů za jednu trojskou unci, a dosáhl tak od ledna zhodnocení pětatřiceti procent. V polovině srpna pak následoval pád, kdy během čtyř obchodních dnů cena unce zlata klesla z 2075 amerických dolarů na 1861 dolarů. „Pokud by cena zlata propadla až pod 1670 amerických dolarů za unci s následným nižším cenovým návratem, byl by to signál, že aktuální býčí trend začíná být v ohrožení,“ poznamenal analytik společnosti Zlaté rezervy Jan Železník.